Wiadomości z Bytomia

Nowa pracownia mammograficzna w Bytomiu

  • Dodano: 2021-10-01 06:30, aktualizacja: 2021-09-30 21:20

Nowy, dokładniejszy i skuteczniejszy mammograf czeka już na pierwsze pacjentki pracowni mammograficznej Śląskiego Ośrodka Onkologii SANIVITAS przy pl. Akademickim 15/6.

O tym, jak ważny jest nowoczesny sprzęt do walki z nowotworem oraz o roli profilaktyki raka piersi, mówiono podczas dzisiejszego /30 września/ otwarcia pracowni.

Co roku nowotwór piersi diagnozuje się średnio u 19 tys. Polek

To najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet, który w porę wykryty, jest uleczalny. Wsparciem w dokładnej i szybkiej diagnostyce nowotworów u kobiet jest zmodernizowana pracownia mammograficzna, która 30 września została otwarta w Śląskim Ośrodku Onkologii SANIVITAS w Bytomiu. Tu pacjentki mogą skorzystać z bezpłatnej mammografii finansowanej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Stanowi w Polsce około 23% wszystkich zachorowań i jest odpowiedzialny za około 14% zgonów z powodu nowotworów złośliwych u kobiet.

- Cieszę się, że pacjentki z Bytomia mają dostęp do najnowszych technologii. W przypadku nowotworów piersi kluczowa jest profilaktyka. Dlatego zachęcam do regularnych badań i zadbania o swoje zdrowie. Zwłaszcza, że za pasem październik, który jest przecież Miesiącem Świadomości Raka Piersi - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Nowy aparat, nowa jakość

Działający od lat w naszym mieście Śląski Ośrodek Onkologii SANIVITAS specjalizuje się w diagnostyce raka piersi. Co roku w placówce wykonuje się blisko tysiąca badań mammograficznych. Tutaj pacjentki mogą skorzystać z porady specjalisty i pełnej diagnostyki, m.in. mammografii, USG, biopsji cienko- i gruboigłowych, biopsji mammotomicznych. Nowy aparat mammograficzny, który jest już do dyspozycji pacjentek ośrodka znacznie skróci czas badań przesiewowych i diagnostycznych oraz zwiększy komfort i bezpieczeństwo badania.

Aparat do mammografii nowej generacji marki GIOTTO CLASS - S wyróżnia wysoka jakość obrazów i czuły detektor najnowszej generacji. Najnowocześniejszą technologię zastosowaną w mammografie opracowano, by zapewnić bezpieczeństwo pacjentki i najwyższy poziom ergonomii. Oferowany w bytomskim ośrodku sposób badania i obrazowania jest obecnie najbardziej zaawansowaną i najdokładniejszą metodą spośród znanych na świecie, która rewolucjonizuje wykrywanie nowotworów piersi.

Mammograf został wyposażony w specjalny mechanizm, który minimalizuje dyskomfort pacjentki podczas badania. Ponadto pracę diagnosty wspomaga specjalistyczne oprogramowanie mammografu. Aparat łączy w sobie szereg zaawansowanych technologii i rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo, komfort i dokładność badania.

Profilaktyka, która ratuje życie

Wiele kobiet po zaobserwowaniu u siebie niepokojących objawów zastanawia się, czy są na tyle alarmujące, aby zgłosić się do lekarza. Lekarze przekonują, że im wcześniej zostanie wykryty nowotwór, tym większa jest szansa na jego wyleczenie. Co ważne, wiele zmian w piersiach w toku dalszej diagnostyki okazuje się zmianą łagodną. Jednak z całą pewnością poniższe objawy powinny skłonić kobietę do wizyty w placówce.

- Nasi specjaliści podkreślają, iż wizyta w Poradni Profilaktyki Chorób Piersi powinna być stałym elementem dbania o zdrowie - niezależnie od występowania czy niewystępowania objawów. W przypadku raka piersi najważniejsza jest profilaktyka, jak: samobadanie piersi i poddawanie się badaniom obrazowym. Nowotwór wykryty odpowiednio wcześnie daje szansę na wyleczenie - mówi Krzysztof Pigłowski, prezes Zarządu Śląskiego Ośrodka Onkologii „Sanivitas”.

Dla kogo badanie?

Z badań nowym aparatem można korzystać w ramach świadczeń ambulatoryjnej opieki zdrowotnej oraz poprzez programy profilaktyki raka piersi (mammografia) finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Program adresowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:

  • nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat,
  • otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka:
  • rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka),
  • mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2,
  • nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym.

Modernizacja pracowni wraz z kosztem zakupu nowego mammografu, została sfinansowana ze środków Śląskiego Ośrodka Onkologii Sanivitas oraz Ministerstwa Zdrowia w ramach programu „Narodowej Strategii Onkologicznej”. Wartość dofinansowania ze środków publicznych wynosi 600 tysięcy złotych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również