Już 72 punkty ładowania pojazdów elektrycznych działają w Bytomiu. To efekt wybudowania kilkudziesięciu nowych stacji ładowania przez spółkę Tauron Nowe Technologie. Nowe stacje zostały już oznakowane, dzięki czemu operator punktów ładowania mógł uruchomić je dla kierowców.
Elektromobilny Bytom
– Budowa infrastruktury przeznaczonej do ładowania pojazdów elektrycznych jest kluczowym elementem rozwoju elektromobilności w naszym mieście. Szeroki dostęp do stacji ładowania elektryków z pewnością zachęci kierowców do przesiadania się z samochodów spalinowych na modele napędzane elektrycznie – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. – W naszym mieście działają już 33 stacje ładowania pojazdów elektrycznych, w których funkcjonują 72 punkty ładowania. Wśród lokalizacji są m.in. Urząd Miejski, Hala na Skarpie, plac Sobieskiego, Lodowisko im. Braci Nikodemowiczów, ale punkty znajdują się także przy ważnych ulicach w mieście – Chorzowskiej, Strzelców Bytomskich, Wrocławskiej, Stolarzowickiej czy Łokietka – dodaje wiceprezydent Michał Bieda.
Rośnie liczba pojazdów z zieloną rejestracją
Według danych Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego w Bytomiu w naszym mieście z każdym rokiem przybywa pojazdów elektrycznych. Łącznie w Bytomiu są zarejestrowane 82 samochody elektryczne (w 2022 roku zarejestrowano 30 pojazdów elektrycznych, w 2023 roku – 36 pojazdów, zaś do kwietnia 2024 r. – zarejestrowano już 16 pojazdów).
Wraz ze wzrostem liczby pojazdów elektrycznych wzrasta także zapotrzebowanie na stacje ładowania. Do tej pory mieliśmy w Bytomiu 6 działających stacji ładowania pojazdów elektrycznych, jednak w ramach „Planu budowy ogólnodostępnych stacji ładowania na terenie Gminy Bytom” spółka Tauron Nowe Technologie wybudowała 27 nowych stacji o mocy 22 kW, zwiększając tym samym liczbę stacji do 33, zaś liczbę punktów ładowania pojazdów elektrycznych do 72.
Gdzie powstały nowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych?
Nowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych powstały m.in. przy budynkach Urzędu Miejskiego w Bytomiu /ul. Parkowa 2 i ul. Smolenia 35/, na parkingu przy ul. Sobieskiego, przy Hali na Skarpie w Szombierkach, Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów przy ul. Pułaskiego 71, na parkingu przy ul. Kilara tuż obok Teatru Rozbark, przy PSSE przy ul. Moniuszki, pl. Kruczkowskiego, pl. Kościuszki, Akademickim i Grunwaldzkim, ale także w dzielnicach miasta: przy ul. Głowackiego i Arki Bożka w Rozbarku, Felińskiego i Francuskiej w Miechowicach, pl. Witkiewicza w Stolarzowicach, przy ul. Wyzwolenia i Zielnej w Szombierkach.
Stacje Ładowania Pojazdów Elektrycznych operatora ELEPORT można znaleźć na stronie https://maps.eleport.com/
1,89 zł za 1 kWh
Na wszystkich 27 nowych stacjach ładowania pojazdów elektrycznych, których operatorem jest firma Eleport Sp. z o.o za 1 kWh zapłacimy 1,89 zł brutto.
Ceny na pozostałych stacjach ładowania pojazdów elektrycznych na terenie naszego miasta, które nie są obsługiwane przez firmę Eleport Sp. z o.o można sprawdzić na stronie https://eipa.udt.gov.pl/
Warto podkreślić, że o cenach na stacjach ładowania pojazdów elektrycznych decydują operatorzy.