Wśród roślin chętnie uprawianych przez ogrodników, są trawy ozdobne. Zapewne dlatego, że nie są trudne w uprawie. Trawy świetnie znoszą suszę, mogą rosnąć na ubogich glebach, a do tego większość z nich nie wymaga nawożenia. Ponadto rośliny te są bardzo odporne na choroby.
Trawy ozdobne nie tylko do ogrodu, ale i na taras
Trawy mogą kojarzyć się wyłącznie z ogrodem, działką i rabatami. Tymczasem trawy ozdobne świetnie radzą sobie i rozwijają się w donicach. Muszą być tylko odpowiednio duże. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie, aby uprawiać je na balkonie, czy tarasie.
Do uprawy w donicach warto wykorzystać trawy, które tworzą gęste kępy. Wysokie i zarazem rozłożyste rośliny będą efektownie zdobić przydomową przestrzeń. Ilość donic należy dostosować do możliwości miejsca, w którym zostaną umieszczone.
Wybór stanowiska zależy od konkretnego gatunku trawy. Należy pamiętać, że niektóre z nich preferują miejsca słoneczne, np. miskant, czy kostrzewa sina. Trawy, które mogą rosnąć w półcieniu to mozga trzcinowa oraz turzyca biała.
Sadząc trawy w donicach, należy wybrać podłoże żyzne, przepuszczalne. Takie będzie najbardziej uniwersalne dla wszystkich traw.
Trawy można sadzić bezpośrednio do gruntu, najlepiej w miejscach osłoniętych. Należy tylko odpowiednio przygotować podłoże. Dół powinien być dwukrotnie większy od bryły. Korzenie rośliny przed umieszczeniem w dziurze, trzeba na chwilę zanurzyć w wodzie, celem usunięcia pęcherzyków powietrza. Dno dołu musi być dobrze spulchnione i wypełnione warstwą drenażową. Po obsypaniu trawy ziemią należy ją obficie podlać.
Niskie, średnie i wysokie trawy ozdobne
Niskie trawy ozdobne osiągają do 60 cm wysokości. Warto wykorzystać je do stworzenia rozmaitych obwódek, a także na pierwsze piętro rabat. Do tego celu nadają się takie gatunki jak: turzyca, sesleria, kostszewa, kosmatka, imperata red baron, czy rozplenica japońska, często zwana też piórkówką.
Z kolei średnie trawy ozdobne rosną na wysokość od 60 do nawet 140 cm. Pokaźne rozmiary, jakie mogą osiągnąć, pozwalają na szerokie wykorzystanie tych roślin. Nadają się zatem do wypełnienia rabat i na niższe żywopłoty. Wbrew pozorom można uprawiać je również w donicach. Popularne gatunki średnich traw to: proso rózgowate, trzciniak, miskant chiński, rozplenica japońska, czy molinia.
Trawy ozdobne wysokie prezentują się niezwykle pięknie. Ich wysokość może być mocno zaskakująca. Osiągają od 150 cm do ponad 3 m. Te śmiało, można wykorzystać na sezonowe żywopłoty. Sprawdzą się również jako pojedyncze nasadzenia. Do tej kategorii traw ozdobnych zalicza się przede wszystkim takie jak: trzciniak, molinia, miskant chiński oraz trawa pampasowa.
Wybierając konkretny gatunek trawy ozdobnej, należy koniecznie zwrócić uwagę na jej wymagania dotyczące gleby, stanowiska oraz uprawy.
Powyżej wymienione gatunki to najpiękniejsze trawy ozdobne, jakie można posadzić w donicy, czy gruncie. Wiedząc już, jakimi walorami estetycznymi się wyróżniają, nie pozostaje nic innego, jak tylko wybrać jeden z gatunków tej łatwej w uprawie rośliny i zaplanować dla niej miejsce w swoim ogrodzie, czy na tarasie.