Wiadomości z Bytomia

Muzyczne Orły dla Orkiestry Muzyki Nowej z Bytomia

  • Dodano: 2023-09-28 10:45

Najstarszy polski zespół specjalizujący się w wykonawstwie muzyce współczesnej - Orkiestra Muzyki Nowej z Bytomia już po raz drugi został nagrodzony „Muzycznym Orłem”. Tym razem bytomski zespół został nagrodzony statuetką w kategorii Wydarzenie Muzyczne za wykonanie koncertu inauguracyjnego 65. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień 2022”, w którym oprócz OMN wzięli udział również soliści, a także Sinfonia Varsovia.

Międzynarodowa kapituła konkursu uznała koncert otwierający 65. Festiwal "Warszawska Jesień" w Filharmonii Narodowej w Warszawie za wybitne osiągnięcie w dyscyplinie artystycznej sztuki muzycznej zrealizowane w 2022 roku, doceniając nie tylko muzyków z Orkiestry Muzyki Nowej z Bytomia. Podczas koncertu muzycy Orkiestry Muzyki Nowej z Bytomia wspólnie z Rafałem Zalechem, Henrykiem Kowalewiczem, Mirosławem Kuchlewskim, Krzysztofem Stencelem, Krzysztofem Tomczykiem, a także Sinfonią Varsovia pod dyrekcją prof. Szymona Bywalca wykonali po raz pierwszy w Polsce całość cyklu: Gérard Grisey Les Espaces acoustiques, cykl sześciu utworów na różne składy instrumentalne.

Statuetkę „Muzycznych Orłów” odebrali w Warszawie podczas uroczystej gali przedstawiciele Orkiestry Muzyki Nowej: Szymon Bywalec, dyrygent, dyrektor artystyczny OMN oraz Alicja Molitorys, flecistka, wiceprezes OMN.

Warto dodać, że III Międzynarodowy Konkurs „Muzyczne Orły” to konkurs, w którym nagradzani są artyści za wybitne osiągnięcia artystyczne, naukowe i edukacyjne zrealizowane w roku 2022.

Grają od 1996 roku

Założona w 1996 roku Orkiestra Muzyki Nowej jest najstarszym polskim zespołem specjalizującym się w wykonawstwie muzyki współczesnej, który od ponad 20 lat nieprzerwanie prowadzi intensywną działalność artystyczną. Założycielem zespołu był Aleksander Lasoń, zaś od 2006 artyści grają pod kierownictwem artystycznym dyrygenta Szymona Bywalca. Wówczas OMN stopniowo przekształciła się ze studenckiej grupy entuzjastów muzyki współczesnej w profesjonalny zespół.

Warto dodać, że od początku swojego istnienia Orkiestra Muzyki Nowej zamawia utwory u kompozytorów współczesnych, prezentuje je podczas ważnych wydarzeń artystycznych w kraju i zagranicą, rejestruje je i wydaje na płytach CD.

Zespół przygotowuje utwory pod kierunkiem wybitnych kompozytorów polskich i zagranicznych, jak również realizuje projekty artystyczne przy współpracy z innymi muzykami. Orkiestra ma w swoim dorobku blisko 150 światowych prawykonań oraz szereg pierwszych w Polsce prezentacji najwybitniejszych dzieł współczesnych, jak również jest stałym gościem na najważniejszych polskich festiwalach takich jak: „Warszawska Jesień”, „Musica Polonica Nova”, „Międzynarodowe Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich”, „Festiwal Prawykonań”, „Nostalgia Festival” czy „Warszawskie Spotkania Muzyczne”.

Muzyczne Orły dla Orkiestry Muzyki Nowej z Bytomia

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również