Wiadomości z Bytomia

Muzeum Górnośląskie zaprasza na wystawę "Sztuka zdobienia. Górnośląskie kroszonki"

  • Dodano: 2022-03-24 07:00, aktualizacja: 2022-03-24 20:37

Muzeum Górnośląskie zaprasza na otwarcie wystawy "Sztuka zdobienia. Górnośląskie kroszonki".

Górnośląskie kroszonki

"Sztuka zdobienia. Górnośląskie kroszonki 2022” to wystawa, którą już od niedzieli 27 marca będzie można oglądać w budynku przy ulicy W. Korfantego 34. Górny Śląsk słynie z bogactwa tradycji i zwyczajów, zwłaszcza tych związanych ze świętami. Triduum Paschalne i Wielkanoc to dla mieszkańców naszego regionu szczególny czas modlitwy i zadumy, ale także kultywowania wielu dawnych tradycji, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Do takich tradycji należy zwyczaj zdobienia jajek wielkanocnych. Na wystawie "Sztuka zdobienia"... prezentowane są kroszonki wykonane w czterech kategoriach: rytowniczej, malowania woskiem, innymi tradycyjnymi technikami, a także nowatorskimi zdobieniami. Jak zwykle wystawie towarzyszy konkurs dla kroszonkarzy, który odbył się już po raz 32! W tym roku zgłoszono ponad 160 prac, które znalazły się na ekspozycji. 

Największą popularnością wśród kroszonkarzy cieszy się technika rytownicza, wielu też wybiera techniki nowatorskie. Mamy więc kilka prac oklejanych nitką, muliną, malowanych pisakami, farbami akrylowymi i olejnymi. Mamy jajka ażurowe, wykonane techniką decoupage,  oklejane kawałkami folii. Nie brakuje także akcentu ukraińskiego. Na wystawie znalazły się również kroszonki w żółto-niebieskich barwach - mówi Anna Grabińska- Szczęśniak, kurator wystawy.

Wystawę dopełniają obrazy z Działu Sztuki Muzeum Górnośląskiego, które tematyką nawiązują do Świąt Wielkanocnych. W przestrzeni ekspozycji znajdziecie płótna Leona Wyczółkowskiego, Zbigniewa Pronaszki, czy Józefa Czapskiego.

Arcydzieła XXXII edycji konkursu można podziwiać od 27 marca do 30 kwietnia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również