Wiadomości z Bytomia

Muzeum Górnośląskie zaprasza na kolejną wystawę

  • Dodano: 2022-01-26 07:00, aktualizacja: 2022-01-25 23:08

Muzeum Górnośląskie zaprasza na wystawę poświęconą Stanisławowi Szukalskiemu.

Stanisław Szukalski. FOTOGRAFISTA

Szukalski na tle rzeźb, pozujący w berecie czy w otoczeniu autorskiej instalacji w pracowni krakowskiej ASP to tylko niektóre z wyjątkowych autoportretów Stacha z Warty, jakie można zobaczyć w przestrzeni wystawy "Stanisław Szukalski. FOTOGRAFISTA”. Nowa ekspozycja zostanie otwarta 27 stycznia w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. To kolejna wystawa, na której zostaną zaprezentowane prace Stanisława Szukalskiego, jednego z najbardziej charyzmatycznych artystów w sztuce polskiej. Dopełnieniem ekspozycji będą między innymi odlewy gipsowe jednej z fotografowanych prac, które również po raz pierwszy pojawią się na wystawie, a także dotąd nieprezentowane w kraju wydawnictwa ilustrowane dziełami artysty. Przypomnijmy, bytomskie muzeum, w zestawieniu z innymi kolekcjami państwowymi w Polsce, posiada obecnie największy zbiór prac Stacha z Warty.

Na ekspozycji "Stanisław Szukalski. FOTOGRAFISTA” znajdzie się trzydzieści zdjęć, z których część nie tylko sygnowana jest przez samego Szukalskiego, ale ponadto posiada dodatkowe autorskie korekty. Artysta uwieczniał swoje wizerunki od ok. 1913 roku w różnorodnych strojach i upozowaniu. Prace zostały odbite jeszcze za życia artysty w 1986 roku. Pozostałe fotografie wywołano z oryginalnych szklanych negatywów trzy lata później, w 1989 roku, w studio Silver Lab w Los Angeles. 

Fotografie ukazują autoportrety w towarzystwie realizowanych prac rzeźbiarskich, a także rejestrują samodzielne obiekty. Tematyka tych zdjęć to przede wszystkim autoportrety artysty, który fotografował się  w różnych ujęciach, w różnych strojach. Jedno zdjęcie jest wyjątkowe- to widok z okna, prawdopodobnie mieszkania, w którym mieszkał podczas studiów w Krakowie. Spora grupa zgromadzonych na wystawie fotografii to zdjęcia obiektów Szukalskiego. Niektóre z tych prac nie zachowały się- mówi Agnieszka Bartków, kurator wystawy.

Wykonane zdjęcia Szukalski zamieszczał między innymi w albumach wydawanych w okresie międzywojnia. Były również wykorzystywane jako źródło ilustracji dla katalogów opracowywanych już po jego śmierci. Obecnie stanowią nie tylko wartościowy pod względem artystycznym dorobek Stacha z Warty, ale również istotny materiał dokumentacyjny. Warto podkreślić, iż przygotowana ekspozycja, na którą w całości złożyły się obiekty pochodzące z kolekcji prywatnej, jest pierwszą w Polsce prezentacją tak rozbudowanego zbioru fotografii tego artysty, traktowanych jako odrębna dziedzina pracy twórczej. To piękne, wysmakowane pod względem artystycznym fotografie. Miłośnicy prac Szukalskiego będą mogli zestawić zdjęcie „Oratora” i  porównać je z oryginałem rzeźby, która na stałe eksponowana jest w naszej Galerii Malarstwa Polskiego.  W planie mamy też pokazanie prac Szukalszczyków, które w tygodniowym cyklu będą pojawiać się w naszej Galerii - dodaje Agnieszka Bartków

Ekspozycji będzie towarzyszyć bogato ilustrowany katalog zawierający dwa istotne teksty koncentrujące się na działalności Szukalskiego w obszarze fotografii – autorstwa prof. Lechosława Lameńskiego, wybitnego znawcy sztuki Stacha z Warty i Szczepu Szukalszczyków herbu „Rogate Serce”, oraz Jakuba Pączka, który zgromadził materiał badawczy dla wielu entuzjastów twórczości Szukalskiego pozostający zupełnie nieznany.

Wystawa ta jest z pewnością kolejnym, ale nie ostatnim wydarzeniem, jakie Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało w celu propagowania twórczości tego charyzmatycznego artysty. Planując ekspozycje, wydając publikacje, a także organizując działania edukacyjne, chcielibyśmy pozostać na stanowisku, które wyróżniającymi Muzeum słowami określił prof. L. Lameński, pisząc, iż nasza instytucja, właśnie poprzez działalność wystawienniczą i kolekcjonerską, stała się w Polsce „najpoważniejszym strażnikiem pamięci” Stanisława Szukalskiego i Szczepu Szukalszczyków herbu „Rogate Serce”.

  • otwarcie wystawy: 27 stycznia 2022 (czwartek)
  • czas trwania wystawy: 27 stycznia – 3 kwietnia 2022 roku
  • miejsce: pl. J. III Sobieskiego 2
  • kurator: Agnieszka Bartków
Muzeum Górnośląskie zaprasza na kolejną wystawę / fot. Muzeum

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również