Wiadomości z Bytomia

Młodzi klawesyniści spotkali się w Bytomiu na III Konkursie Klawesynowym

  • Dodano: 2024-05-21 11:15

31 uczestniczek i uczestników z dziesięciu szkół muzycznych z całego kraju, wzięło udział w zorganizowanym w „Muzycznej” III Konkursie Klawesynowym im. Elżbiety Chojnackiej. Wśród laureatów konkursu znalazła się także uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Chopina w Bytomiu – Antonina Kańtoch.

Pierwszy raz w Bytomiu

Jury konkursu: dr Aleksandra Gajecka-Antosiewicz (przewodnicząca), prof. dr  hab. Ewa Piasecka, prof. dr hab. Lilianna Stawarz, prof. dr hab. Maria Banaszkiewicz-Bryła, prof. Joanna Wnuk-Nazarowa oceniało uczestników, którzy intensywnie od kilku miesięcy przygotowywali się do konkursu.

Konkurs po raz pierwszy odbył się w Bytomiu. Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. F. Chopina jest pierwszą szkołą na Śląsku, gdzie 2002 roku powstała pierwsza klasa klawesynu w II stopnia szkoły muzycznej.

Konkurs klawesynowy im. Elżbiety Chojnackiej

Konkurs był wydarzeniem poświęconym pamięci wybitnej polskiej klawesynistki. Elżbieta Chojnacka – patronka konkursu – urodziła się 10 września 1939 w Warszawie jako córka cenionej pianistki Edwardy Chojnackiej (Fajnsztajn). Elżbieta Chojnacka odkryła klawesyn w muzyce współczesnej oraz wyznaczyła nowe standardy w grze na tym instrumencie. Inspirowała najwybitniejszych kompozytorów XX i XXI wieku, jak Penderecki, Krauze, Górecki, Szymański, Mykietyn.

Celem konkursu była popularyzacja wykonawstwa muzyki klawesynowej XX i XXI wieku, w tym utworów kompozytorów polskich oraz instrumentów – historycznego i współczesnego. Konkurs miał też na celu rozwój młodych ludzi oraz rozbudzenie pasji i przełamanie barier w zakresie interpretacji muzyki nowej. Konkursowi towarzyszyły wykłady oraz spotkania uczniów i pedagogów. 

Organizatorem konkursu były: Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie wraz z Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczną I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu we współpracy z Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej w Pałacu w Rybnej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również