Wiadomości z Bytomia

Międzypokoleniowa więź w Bytomiu: Gryfno Kofeina podsumowana

  • Dodano: 2024-12-19 07:45, aktualizacja: 2024-12-19 08:21

Prawie 2400 uczestniczek i uczestników w różnym wieku, 260 godzin bezpłatnych warsztatów tematycznych, szkoleń i zajęć  pobudzających aktywność artystyczno-kulturalną. A wszystko po to, by zbliżyć do siebie starszych i młodszych. We wtorek, 17 grudnia, w Spółdzielczym Klubie Sezam podsumowany został projekt Gryfno Kofeina zrealizowany w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego.

Uroczyste zakończenie projektu

W uroczystym zakończeniu projektu udział wzięli m.in. zastępca prezydenta Adam Fras oraz prezes Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Andrzej Panek,  którzy podziękowali wszystkim zaangażowanym w realizację projektu - instruktorom poszczególnych warsztatów, Fundacji Alternata, która koordynowała projekt oraz uczestnikom i uczestniczkom.

Klucz do sukcesu projektu

O tym jak ważne jest zaangażowane wszystkich uczestników i ducha wspólnoty mówiła także pomysłodawczyni projektu i bytomska radna Izabela Kozak.

Udanej realizacji przedsięwzięcia pogratulowali Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej także bytomscy rajcowie - przewodnicy Rady Miejskiej w Bytomiu Michał Staniszewski oraz  bytomskie radne i radni.

Celem projektu realizowanego przez Spółdzielcze Kluby Relaks i Sezam od marca do grudnia, była próba przełamania barier międzypokoleniowych, poprawa komunikacji między seniorami a młodzieżą oraz zmiana postrzegania osób starszych jako pełnoprawnych uczestników życia społecznego.

Zajęcia pełne inspiracji i aktywności

W ramach projektu zorganizowanych zostało 260 godzin bezpłatnych warsztatów, które przyciągnęły 2360 uczestników, przewyższając planowaną liczbę. Spotkania obejmowały m.in. zajęcia z florystyki, baristyki, fotografii, muzykoterapii, choreoterapii, Nordic Walking, a także różnorodne warsztaty plastyczne. Nie zabrakło też spotkań z artystami różnych dziedzin sztuki, a wszystko po to, by zainspirować i zmotywować uczestników do rozwijania swoich pasji.

Międzypokoleniowa więź

Zajęcia prowadzone  w przyjaznej atmosferze umożliwiły uczestnikom nawiązanie nowych znajomości, dzielenie się doświadczeniami i to, na czym najbardziej zależało inicjatorom przedsięwzięcia, czyli budowaniu międzypokoleniowych więzi.

Poza warsztatami artystycznymi, spotkaniami z mentorami, pasjonatami sztuki czy historii,  Gryfna Kofeina dała uczestnikom okazję do podniesienia swojej sprawności fizycznej poprzez różnorodne zajęcia ruchowe. Na chętnych czekały warsztaty taneczne, sesje jogi czy gimnastyki rehabilitacyjnej.

Seniorzy zyskują chęć do aktywności, a młodzież uczy się cennych lekcji dialogu i współpracy z osobami starszymi. Współpraca z Bytomską Spółdzielnią Mieszkaniową, Miastem Bytom oraz Fundacją Alternata sprawiła, że projekt miał szeroki zasięg. Jak zaznaczają realizatorzy projektu nie jest to pożegnanie, lecz jedynie zakończenie jednego etapu, bo w planach są kolejne artystyczne przygody i inspirujące projekty.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również