Wiadomości z Bytomia

Miechowicki pałac odsłonił swoje piękno

  • Dodano: 2021-09-13 07:00, aktualizacja: 2021-09-13 07:10

Przez ponad 1,5 roku mieszkańcy naszego miasta byli świadkami, jak zniszczonym murom oficyny pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu przywracano dawny blask.

Podczas pierwszego dnia otwartego Pałacu w Miechowicach, bytomianie mogli zobaczyć wnętrze pozostałości pałacu, które zachwyciło zwiedzających swoim pięknem.

- Odrestaurowana część pałacu, która ocalała będzie nie tylko atrakcją turystyczną i obiektem kulturalnym, ale przede wszystkim pomostem łączącym współczesność z historią naszego miasta - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. - Wierzę, że ten piękny zabytkowy obiekt będzie przyciągał miłośników historii i nie tylko, ale również turystów odwiedzających nasze miasto - dodaje Mariusz Wołosz.

Warto podkreślić, że możliwość zwiedzania zrewitalizowanej oficyny pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu-Miechowicach nie była jedyną atrakcją dzisiejszego dnia. Na dzieci czekały zajęcia kreatywne, wystawa „Miechowice - Pałac i jego mieszkańcy”, wykład poświęcony pałacowi, ale również możliwość zwiedzania zabytkowej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej wraz z Domkiem Matki Ewy. To jednak nie koniec wszystkich wydarzeń dnia. Na zakończenie pierwszego Dnia Otwartego Pałacu w Miechowicach odbył się koncert muzyczny oraz spektakl plenerowy.

Medal Miasta Bytomia dla ks. Jana Kurko

Jednym z głównych wydarzeń dnia było wręczenie przez prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza oraz przewodniczącego Rady Miejskiej w Bytomiu Mariusza Janasa Medalu Miasta Bytomia ks. Janowi Kurko.

To wyróżnienie zostało przyznane proboszczowi Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Bytomiu-Miechowicach za konsekwencję oraz dbałość o zachowanie dziedzictwa Matki Ewy, przywrócenie dawnego blasku budynkom wchodzącym w skład kompleksu, ale także zachowanie charakteru miejsca, które cechowała otwartość na drugiego człowieka.
Podczas uroczystości podkreślano wkład ks. Jana Kurko w proces rewitalizacji budynków wchodzących w skład kompleksu związanego z działalnością Matki Ewy oraz rozpoczęcie proces tworzenia Szlaku Matki Ewy z Muzeum umiejscowionym w Domku Matki Ewy.

Trwają Dni Otwarte Pałacu w Miechowicach

Dni Otwarte Pałacu w Miechowicach zaplanowane są do 13 września. Przed nami jeszcze wystawa prezentująca historię rodu Tiele-Wincklerów, który zamieszkiwał miechowicki pałac, koncerty kameralne, plenerowe spektakle teatralne dla najmłodszych i dorosłych widzów, spotkania z ciekawymi gośćmi oraz wykład o rodach magnackich z udziałem Arkadiusza Kuzio-Podruckiego. Będzie też czas na odpoczynek w otoczeniu zieleni.

Pałacowi i jego mieszkańcom poświęcona będzie opowieść historyczna i wystawa „Miechowice - Pałac i jego mieszkańcy”, której kuratorką jest Izabella Kźhnel, archeolożka, od wielu lat związana z Muzeum Górnośląskim, autorka publikacji i albumów m.in. o wielokulturowości dziejów naszego regionu.

Nowa przestrzeń do działania

Odbudowa neogotyckiego Pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu-Miechowicach zakończyła się w grudniu 2020 roku. Prace trwały 1,5 roku i zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji (całkowita wartość projektu wyniosła około 11,6 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej to ponad 5,5 mln zł). Ukryte w zieleni Parku Ludowego ruiny zmieniły się nie do poznania i są kolejnym punktem na kulturalnej mapie miasta.

- Od początku zdawaliśmy sobie sprawę, że aby tchnąć życie w podniesiony z ruin obiekt, nie wystarczy tylko murarska zaprawa. Potrzebna była inicjatywa, zainteresowanie środowiska sztuki, edukacji, trzeciego sektora, a także samych mieszkańców. Spędziliśmy wiele długich godzin, opracowując koncepcję programową dla działalności pałacu - mówi Krystyna Jankowiak-Markwica, dyrektorka Bytomskiego Centrum Kultury, które będzie odpowiadało za tworzenie programu kulturalnego Pałacu w Miechowicach.

Przestrzeń użytkowa pałacu wynosi ok. 306 m2, a autorką koncepcji wystroju jest Małgorzata Szeremeta.

Wyposażenie pałacu nie jest stylizowane

Jest funkcjonalne, lekkie, mobilne i tak też została zaaranżowana przestrzeń - jako uniwersalna, nowoczesna w swej estetyce. Inspiracją dla kolorystyki były fragmenty artefaktów odnalezionych podczas prac rewaloryzacyjnych. Kolory wyposażenia i mebli są spójne z posadzką oraz ścianami.

Współczesne elementy zostały wprowadzone do wnętrz w taki sposób, aby kolorystycznie nie odciągały uwagi od historycznych elementów architektury pałacu, ozdobnych detali oraz drewnianej stolarki. Zastosowane w wyposażeniu kolory: złoty dąb rustykalny, kość słoniowa, złoto szczotkowane, granat inspirowane były odkryciami archeologicznymi dokonanymi podczas porządkowania ruin.

Komentarze (1)    dodaj »

  • sznita s tustym

    wjela kosztuje karta wstympu?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również