W wieku 24 lat została spadkobierczynią bajecznej fortuny, a gdy w 1854 roku poślubiła oficera Huberta von Tiele stała się protoplastką rodu potentatów przemysłowych von Tiele-Wincklerów. Mowa oczywiście o Valesce von Tiele-Winckler. Jej historię życia i dzieje jednego z najbardziej znanych na Śląsku rodów poznamy podczas wykładu w Muzeum Górnośląskim w niedzielę, 8 grudnia o godz. 12.30.
Wielka fortuną i jeszcze większe serce
Valeska von Tiele-Winckler urodziła się w 1829 roku w Kolonii Łagiewnickiej koło Konigshutte (obecnie Chorzów). Była córką Franza Wincklera i zmarłej przedwcześnie Alviny Kalide (siostry znanego rzeźbiarza). Do jej wychowania przyczyniła się druga żona Wincklera – słynąca z mądrości i urody – Maria Domes (po pierwszym mężu Aresin). Gdy w 1854 roku młodziutka Valeska poślubiła oficera Huberta von Tiele stała się protoplastką rodu potentatów przemysłowych von Tiele-Wincklerów. Urodziła dziesięcioro dzieci, z których dziewięcioro przeżyło.
Protoplastka rodu przemysłowych potentatów
Ta, głęboko wierząca i wyjątkowo wrażliwa kobieta, dorastała w czasach rodzącej się emancypacji kobiet. Była dobrze wykształcona i ciekawa świata. W młodości dużo podróżowała i chętnie towarzyszyła rodzicom w objazdach górnośląskich posiadłości. Była wszechstronnie uzdolniona, władała kilkoma językami, interesowała się historią, naukami ścisłymi, astronomią, grała na fortepianie i malowała. Miała talent poetycki i dar opowiadania. Interesowała się postaciami niezwykłych kobiet i ich losami. Wybór obrazów wiszących w salonie określał jej ideały życiowe. Był tam portret Jane Grey, pierwszej kobiety, która samodzielnie rządziła Anglią, katolickiej królowej Marii Stuart i portret królowej Luizy, która przyczyniła się do wprowadzenia reform w Prusach i zmieniła ówczesny stereotyp kobiety.
Biblioteka, muzeum i duch epoki
Po ślubie, nie rezygnując z działalności dobroczynnej, poświęciła się wychowaniu i edukacji dzieci. W miechowickim zamku stworzyła bibliotekę, muzeum i galerię. Zgromadzone obiekty miały zróżnicowany charakter, ale było to zjawisko typowe dla rodzącego się wówczas kolekcjonerstwa. Prawie każdy przedmiot inspirował jej wyobraźnię i wiązała z nim jakąś historię. Do lat dwudziestych w pałacu znajdowało się bogate archiwum z dokumentami pochodzącymi nawet z XV wieku.
Wykład w Muzeum Górnośląskim
Zapraszamy do Muzeum Górnośląskiego na wykład „Valeska von Tiele-Winckler – protoplastka rodu i twórczyni pierwszego lokalnego muzeum w miechowickim pałacu”. Wykład odbędzie się w Centrum Edukacji Muzeum Górnośląskiego przy pl. Jana III Sobieskiego 2. Spotkanie poprowadzi Izabella Kuhnel. Wstęp – 2 zł.