Wiadomości z Bytomia

Miasto kieruje kolejną pomoc do bytomskich przedsiębiorców z branży gastronomicznej

  • Dodano: 2021-05-26 07:00, aktualizacja: 2021-05-25 21:43

Jedną z najbardziej dotkniętych przez pandemię koronawirusa i związane z nią ograniczenia branż gospodarki jest gastronomia.

Chcąc wesprzeć bytomskich przedsiębiorców z branży gastronomicznej, w styczniu prezydent przygotował projekt uchwały zwalniający przedsiębiorców z całości opłaty koncesyjnej. Teraz miasto wyszło z kolejną pomocą do tej grupy przedsiębiorców, wprowadzając obniżkę stawek opłaty za zajęcie pasa drogowego w celu postawienia kawiarenki przed lokalem gastronomicznym oraz opłat z tytułu czynszu dzierżawnego za dzierżawę nieruchomości gruntowych znajdujących się na płycie Rynku z przeznaczeniem na kawiarenki letnie.

- Podczas ostatnich spotkań z bytomskimi restauratorami rozmawiałem o pomocy, jaką może skierować miasto dla branży gastronomicznej w związku z ponownym otwarciem działalności. Zaproponowane obniżki stawek są odpowiedzią na apel przedstawicieli branży gastronomicznej, która jest jedną z najbardziej poszkodowanych przez pandemię koronawirusa - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. - Wprowadzone obniżki stawek są już kolejną pomocą, jaką zaoferowaliśmy branży gastronomicznej w 2021 roku - dodaje prezydenta Mariusz Wołosz.

Miasto wprowadza obniżki opłat z tytułu czynszu dzierżawnego i za zajęcie pasa drogowego

Podpisane 20 maja przez prezydenta Mariusza Wołosza zarządzenie w sprawie obniżenia opłat z tytułu czynszu dzierżawnego za dzierżawę nieruchomości gruntowych znajdujących się na płycie Rynku z przeznaczeniem na kawiarenki letnie, zakłada obniżkę stawki miesięcznej o 50% (z 13,10 zł za mkw. do 6,55 zł za mkw.) dzierżawionej powierzchni, w przypadku zawarcia umowy na ten sam metraż powierzchni co w roku 2020. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na dwukrotne zwiększenie dzierżawionej powierzchni, mogą liczyć na obniżkę stawki aż o 75% (z 13,10 zł za m2 do 3,27 zł za m2 dzierżawionej powierzchni).

24 maja radni podjęli uchwałę w sprawie ustalenia wysokości stawek opłaty za zajęcie pasa drogowego celem postawienia kawiarenki przed lokalem gastronomicznym. Uchwała zakłada obniżkę stawek o 50% tj:

  • w przypadku zajęcia chodnika w okresie od 1 czerwca do 31 grudnia 2021 roku, w celu postawienia kawiarenki przed lokalem gastronomicznym - obniżka z 0,50 zł do 0,25 zł (1 mkw./dzień zajęcia pasa drogowego na drogach krajowych, wojewódzkich i powiatowych);
  • w przypadku zajęcia chodnika w okresie od 1 czerwca do 31 grudnia 2021 roku, w celu postawienia kawiarenki przed lokalem gastronomicznym - obniżka z 0,40 zł do 0,20 zł (1 mkw./dzień zajęcia pasa drogowego na drogach gminnych).

Warto podkreślić, że gmina Bytom od początku pandemii koronawirusa, czyli od marca 2020 roku udziela pomocy bytomskim przedsiębiorcom. Wśród zaoferowanej pomocy są nie tylko ulgi w opłatach cywilnoprawnych, administracyjno-prawnych, ale także ulgi i zwolnienia w podatkach i opłatach lokalnych. Wprowadzone w ostatnich dniach obniżki stawek dla branży gastronomicznej to kolejne działania mające na celu wsparcie lokalnych przedsiębiorców, którzy borykają się ze skutkami pandemii koronawirusa.

Google NewsSubskrybuj mojBytom.pl z Google News

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również