Wiadomości z Bytomia

Materac 90 × 200 – jak zapewnić swojemu dziecku bajeczne sny? Podpowiadamy

  • Dodano: 2023-10-31 13:45

Każdy rodzic wie, że zaaranżowanie dziecięcej sypialni jest niezwykle ważne, aby pociecha mogła spać spokojnie i nie budzić się w nocy. W tym wypadku kluczowy jest nie tylko wybór odpowiedniego oświetlenia, przesłon okiennych, łóżka, ale przede wszystkim pasującego jak ulał materaca! Podpowiadamy, jak znaleźć odpowiedni model.

Jak wybrać materac dla dziecka?

Każda pociecha jest inna, dlatego nie można polecić jednego uniwersalnego modelu materaca dziecięcego. Na początku warto wziąć pod uwagę wiek, a co za tym idzie wzrost i wagę dziecka. Chociaż wymiar materaca można dopasować do aktualnego wzrostu dziecka, dodając 20 cm marginesu, to niestety szybko może z niego wyrosnąć. To powód, dla którego warto kupić model o większych wymiarach. Dobrym wyborem dla pociechy powyżej 7 roku życia będzie materac 90 × 200. Warto też pamiętać, że musi on idealnie pasować do ramy łóżka – inaczej będzie niestabilny. Równie ważna jest wysokość materaca 90 × 200 dla dziecka – model nie może być niższy niż boki i zanóżek łóżka, bo przyczyni się to do sporego dyskomfortu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru materaca?

Dodatkowo wyjątkowo istotne są: wypełnienie materaca, wytrzymałość i komfort użytkowania. Dzieciom poleca się szczególnie materac piankowy 90 × 200, bo ma elastyczną powierzchnię, która łatwo dopasowuje się do ciała. Najlepiej wybrać model zrobiony z pianki wysokoelastycznej, bo zapewnia  odpowiednią cyrkulację powietrza, a dzięki temu pociecha nie będzie się przegrzewać podczas snu. Taki rodzaj wypełnienia jest też przyjazny dla alergików, bo zapobiega rozwijaniu się roztoczy, grzybów i innych drobnoustrojów.

Dobrym wyborem będzie też materac sprężynowy 90 × 200. Chociaż model z klasycznymi sprężynami (nazywanymi bonellami) jest chętnie kupowany dla dzieci z uwagi na niską cenę, warto jednak zainwestować w materac kieszeniowy, który jest bardziej stabilny. Takie produkty cechują się też wyjątkową wytrzymałością, co jest zdecydowaną zaletą, jeśli materac ma być przeznaczony dla dzieci, które na pewno wystawią go na próbę, np. regularnie po nim skacząc.

Twardość materaca i jej wpływ na zdrowy i spokojny sen

Równie ważnym czynnikiem, który powinno się brać pod uwagę, wybierając materac, jest twardość, którą określa się przy pomocy czterostopniowej skali, według której H1 oznacza materac miękki, a H4 bardzo twardy. Ten parametr powinien być dostosowany do wagi pociechy. Jeśli nie będzie odpowiednio dobrany, nie zapewni właściwego podparcia dla kręgosłupa, a to przyczyni się do uczucia dyskomfortu, przez co dziecko będzie się budzić w nocy, a rano może czuć się niewyspane. Materac z właściwą twardością zapewni mu zdrowy i spokojny sen, a to niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju pociechy. Dzieciom poleca się najczęściej modele H1 lub H2 – taki materac 90 × 200 można znaleźć np. w sklepie Agata.

Pokrowiec materaca a higiena dziecięcego łóżka

Nie powinno się zapominać, że ważny jest też dołączany do materaca pokrowiec. W dziecięcym łóżku często zdarzają się małe wypadki, które skutkują koniecznością prania pościeli, ale często nie da się też uniknąć zamoczenia lub zabrudzenia pokrowca. To powód, dla którego warto postawić na taki, który łatwo się zdejmuje i który można prać w temperaturze 60 stopni, bo dopiero wtedy pozbędziemy się wszelkich drobnoustrojów. Niektóre pokrowce mają też właściwości antyalergiczne i antybakteryjne, np. dzięki dodatkowi srebra lub aloesu. Taki model pomoże zachować higienę, która jest niezwykle ważna w przypadku dziecięcego łóżka.

Materac dla dziecka powinien być przede wszystkim wytrzymały, bezpieczny i odpowiednio dopasowany, bo to zapewni maluchowi nieprzerwany, zdrowy sen, a Tobie spokojną noc.

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.