Wiadomości z Bytomia

Kto zostanie najlepszym hokeistą Polonii Bytom w historii? Zdecydują kibice

  • Dodano: 2021-02-11 07:00, aktualizacja: 2021-02-10 17:52

Franciszek Kukla? Mariusz Puzio? Krystian Sikorski? A może ktoś inny? Rozpoczyna się drugi etap głosowania na najlepszego hokeistę bytomskiego klubu w historii.

W latach 80. i na początku 90. Polonia była hokejową potęgą. W tamtym okresie drużyna zdobyła sześć tytułów mistrza Polski i awansowała do finału Pucharu Europy - to jeden z największych sukcesów polskiego hokeja klubowego w historii. Przez lata kibice niebiesko-czerwonych mieli okazję oglądać w akcji wielu wspaniałych zawodników. Teraz wybiorą najlepszego z nich. Głosowanie składa się z dwóch etapów. W pierwszym kibice głosowali na najlepszych zawodników w historii klubu pod postem na fanpage'u KH Polonii Bytom. Najwięcej głosów otrzymało pięciu zawodników: Mariusz Puzio, Franciszek Kukla, Krystian Sikorski, Jerzy Christ i Andrzej Kądziołka.

Koszulka zostanie zawieszona, a numer zastrzeżony

W drugim etapie na profilu facebookowym Miasta Bytom kibice wybiorą najlepszego hokeistę spośród wspomnianej piątki. Internauci będą głosować reakcjami FB. Najlepszy z najlepszych zostanie uhonorowany podczas otwarcia nowej hali lodowiska imienia Braci Nikodemowiczów przy ulicy Pułaskiego 71. Koszulka z nazwiskiem najlepszego hokeisty, zostanie zawieszona pod konstrukcją dachu, a numer koszulki będzie zastrzeżony.

Zagłosować można TUTAJ. Internetowe głosowanie potrwa do 16 lutego do godziny 12:00.

Przedstawiamy pięciu wspaniałych

Napastnik Mariusz Puzio zdobył dwanaście tytułów mistrza Polski, z czego pięć z Polonią! Wychowanek bytomskiego klubu rozegrał ponad 1000 meczów ligowych (to rekord w lidze polskiej), i strzelił 529 bramek. Puzio wystąpił także w Igrzyskach Olimpijskich w Albertville. Realizuje się również jako szkoleniowiec, w tym roku prowadzona przez niego Polonia wygrała w świetnym stylu I ligę.

Bramkarz Franciszek Kukla w latach 80. trzykrotnie świętował z bytomskim klubem mistrzostwo. Wychowanek Polonii świetnie spisywał się również w reprezentacji Polski, znakomicie bronił w słynnym meczu z Czechosłowacją podczas mistrzostw świata w 1986 roku, kiedy biało-czerwoni wygrali 2:1. Bronił podczas Igrzysk Olimpijskich w Calgary oraz w trzech turniejach o mistrzostwo świata.

Napastnik Krystian Sikorski ma w swoim bogatym CV pięć tytułów mistrzowskich wywalczonych z Polonią, również rozpoczynał swoją karierę w Bytomiu. Był też ważnym graczem drużyny, która awansowała do finału Pucharu Europy w 1985 roku. Ma za sobą starty w dwóch igrzyskach olimpijskich oraz w pięciu mistrzostwach świata.

Napastnik Jerzy Christ jest wychowankiem Baildonu Katowice, ale z Polonią zdobył cztery złote medale. W 1984 roku bardzo dobrze wypadł w igrzyskach w Sarajewie, gdzie strzelił pięć goli. W 1986 roku w meczu mistrzostw świata z Czechosłowacją (2:1) zdobył obie bramki. Christ uznawany jest za jednego z najlepszych środkowych napastników w historii polskiego hokeja.

Obrońca Andrzej Kądziołka, który zaczynał karierę w Unii Oświęcim, ma w swojej kolekcji wszystkie sześć tytułów zdobytych przez Polonię. Był obrońcą, ale strzelił w lidze sporo, bo aż 100 bramek. Wystąpił na dwóch igrzyskach olimpijskich oraz w aż dziewięciu turniejach mistrzostw świata.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również