Wiadomości z Bytomia

Król Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego wybrany. Po raz drugi w historii jest kobietą!

  • Dodano: 2024-05-31 16:30

Podczas corocznej Intronizacji Królewsko-Marszałkowskiej wybrany został nowy Król Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego. Po raz drugi w historii bractwa Królem została kobieta. Tego zaszczytu dostąpiła Teresa Galwas. Spotkanie było świetną okazją do uhonorowania zasłużonych sióstr i braci kurkowych. W uroczystości, która odbyła się 30 maja na strzelnicy otwartej nad jeziorem Dzierżno udział wziął zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda.

Ustąpił król

Ustępujący Król Mirosław Strachota-Gorzycki uhonorował zasłużonych bractwa. Order Zasługi Krzyż Rycerski otrzymał Bolesław Biernat. Order Zasługi Krzyż Oficerski trafił do Janusza Gorczycy i Rafała Korzeniowskiego. Orderem Zasługi Krzyżem Komandorskim uhonorowani zostali: Artur Koleba, Michał Kukulski oraz Michał Walaszek. Jacek Trembaszewski, Aleksander Steinhoff i Dariusz Woźnicki otrzymali Order Zasługi Krzyż Komandorski z Mieczami. Wyróżnieni zostali również: Jerzy Borowiec (Order Zasługi Gwiazda do Krzyża Komandorskiego z Mieczami), Jan Świgost (Order Zasługi Krzyż Wielki) oraz Mariusz Janas (Ryngraf za zasługi dla Bractwa Bytomskiego).

Nowym Królem Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego została Teresa Galwas, która jest drugą w historii kobietą z tym zaszczytem. I Marszałkiem została Alicja Lech, z kolei tytuł II Marszałka przypadł Pawłowi Galwasowi.

W czasie zawodów strzelano m.in. o Puchar ufundowany przez Prezydenta Miasta Bytomia Mariusza Wołosza. Uczestnicy wzięli też udział w Strzelaniu Królewskim oraz w Strzelaniu do Tarczy Marszałkowskiej.

Historia bractwa

Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego jest jedną z najstarszych organizacji, która działa z przerwami od 1495 roku. Powstało w Lwowie jako drugie bractwo w Polsce. Starsze jest tylko bractwo wywodzące się z Krakowa. Reaktywacja bytomskiego bractwa była możliwa dzięki zaangażowaniu grupy osób dążącej do pielęgnowania tradycji strzeleckich, która 13 marca 1986 roku wskrzesiła tę organizację pod nazwą Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego, które istnieje do dziś. Warto dodać, że co roku w Bractwie odbywa się Intronizacja Królewska, która w 2022 roku miała jednak szczególny charakter, bowiem ustępujący Król Rafał Korzeniowski przekazał „insygnia” siostrze kurkowej Monice Waligóra-Wyleżek, która zapisała się w historii jako pierwsza kobieta Król Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również