Wiadomości z Bytomia

Kontrola w szybie "Krystyna". Właściciel nie stawił się na wezwanie

  • Dodano: 2021-08-11 09:30

Kolejny cenny, pod względem historycznym i architektonicznym, zabytek postindustrialny w naszym mieście poddany został kontroli Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.

10 sierpnia na wniosek prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza przeprowadzona została kontrola zabytkowej wieży wyciągowej szybu „Krystyna” dawnej KWK „Szombierki, która obecnie jest w rękach prywatnego właściciela. W kontroli wzięli udział przedstawiciele WKZ, Miejski Konserwator Zabytków Urzędu Miejskiego w Bytomiu i zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda.

Mimo prawidłowego zawiadomienia, właściciel obiektu nie stawił się na kontroli

- Szyb „Krystyna” to jeden z najważniejszych postindustrialnych zabytków przemysłowych nie tylko w Bytomiu, ale również w Polsce. Niestety obiekt z każdym rokiem niszczeje, dlatego złożyliśmy wniosek do Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o przeprowadzenie pilnej kontroli obiektu oraz zweryfikowanie realizacji wcześniejszych zaleceń pokontrolnych - mówi zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda.

Warto podkreślić, że o dalszych losach szybu „Krystyna” zadecyduje Wojewódzki Konserwator Zabytków zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Szyb „Krystyna” nieistniejącej już Kopalni Węgla Kamiennego „Szombierki” jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów panoramy Bytomia. Wyciągowa wieża szybu „Krystyna” ma 57 metrów wysokości. Była to wówczas pierwsza na Górnym Śląsku wieża basztowa z elektrycznymi maszynami wyciągowymi, umieszczonymi na głowicy. Jej modernistyczna elewacja, wyłożona czerwonym klinkierem, wyglądem przypomina górniczy młot. W jej górnej części na wysokości ok. 40,6 metrów umieszczono dwie maszyny wyciągowe o mocy 2700 KM oraz 2400 KM. Warto dodać, że w kwietniu 1929 roku ukończono wznoszenie zabudowanej wieży wyciągowej szybu „Krystyna”, a cztery lata później w szybie tym ruszyła maszyna wyciągowa o największej w Europie mocy 3264 KM.

KWK „Szombierki” zlikwidowana została w 1997 roku, a większość jej infrastruktury rozebrano w 2001 roku. Pozostała po niej wieża wyciągowa szybu „Krystyna”, która obecnie pozostaje w rękach prywatnych.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Kamrat aus Schomberg

    "Kontrola w szybie "Krystyna". Właściciel nie stawił się na wezwanie"to musi być jakś gorolski kombinator

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również