Wiadomości z Bytomia

Kontrola w szybie "Krystyna". Właściciel nie stawił się na wezwanie

 • Dodano: 2021-08-11 09:30

Kolejny cenny, pod względem historycznym i architektonicznym, zabytek postindustrialny w naszym mieście poddany został kontroli Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.

10 sierpnia na wniosek prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza przeprowadzona została kontrola zabytkowej wieży wyciągowej szybu „Krystyna” dawnej KWK „Szombierki, która obecnie jest w rękach prywatnego właściciela. W kontroli wzięli udział przedstawiciele WKZ, Miejski Konserwator Zabytków Urzędu Miejskiego w Bytomiu i zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda.

Mimo prawidłowego zawiadomienia, właściciel obiektu nie stawił się na kontroli

- Szyb „Krystyna” to jeden z najważniejszych postindustrialnych zabytków przemysłowych nie tylko w Bytomiu, ale również w Polsce. Niestety obiekt z każdym rokiem niszczeje, dlatego złożyliśmy wniosek do Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o przeprowadzenie pilnej kontroli obiektu oraz zweryfikowanie realizacji wcześniejszych zaleceń pokontrolnych - mówi zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda.

Warto podkreślić, że o dalszych losach szybu „Krystyna” zadecyduje Wojewódzki Konserwator Zabytków zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Szyb „Krystyna” nieistniejącej już Kopalni Węgla Kamiennego „Szombierki” jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów panoramy Bytomia. Wyciągowa wieża szybu „Krystyna” ma 57 metrów wysokości. Była to wówczas pierwsza na Górnym Śląsku wieża basztowa z elektrycznymi maszynami wyciągowymi, umieszczonymi na głowicy. Jej modernistyczna elewacja, wyłożona czerwonym klinkierem, wyglądem przypomina górniczy młot. W jej górnej części na wysokości ok. 40,6 metrów umieszczono dwie maszyny wyciągowe o mocy 2700 KM oraz 2400 KM. Warto dodać, że w kwietniu 1929 roku ukończono wznoszenie zabudowanej wieży wyciągowej szybu „Krystyna”, a cztery lata później w szybie tym ruszyła maszyna wyciągowa o największej w Europie mocy 3264 KM.

KWK „Szombierki” zlikwidowana została w 1997 roku, a większość jej infrastruktury rozebrano w 2001 roku. Pozostała po niej wieża wyciągowa szybu „Krystyna”, która obecnie pozostaje w rękach prywatnych.

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj »

 • Kamrat aus Schomberg

  "Kontrola w szybie "Krystyna". Właściciel nie stawił się na wezwanie"to musi być jakś gorolski kombinator

  • Kamrat aus Schomberg
   2021-08-12 12:14
  • Ocena:
  • odpowiedz

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.