Wiadomości z Bytomia

Kolejni mieszkańcy będą mogli skorzystać z bonifikaty przy wykupie mieszkań

  • Dodano: 2021-01-27 07:00, aktualizacja: 2021-01-27 08:21

Już do ponad 40 lokatorów posiadających umowy najmu na czas nieoznaczony wysłano oferty nabycia lokali po upadłej spółce Arrada.

Do tej pory umowy notarialne podpisało 6 mieszkańców, a kolejne 9 umów jest przygotowywane

Warto dodać, że 25 stycznia Rada Miejska podjęła kolejną uchwałę, umożliwiającą mieszkańcom m.in. ul. Cybisa, Chełmońskiego, Siemianowickiej i Woźniaka na wykup swoich mieszkań z bonifikatą. Tym samym liczba lokatorów, którzy mogą skorzystać z bonifikaty przy zakupie mieszkań po upadłej spółce Arrada, wzrosła do ponad 60.

- W styczniu rozpoczęliśmy finalizację pierwszych umów między gminą a lokatorami, którzy korzystając z bonifikaty wykupują mieszkania po upadłej spółce Arrada - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. - Podpisaliśmy jak dotąd sześć umów z zainteresowanymi lokatorami. Kolejne już są w przygotowaniu przez Wydział Obrotu Nieruchomościami, a w lutym skierujemy następne oferty do mieszkańców Bytomia, którzy będą mogli skorzystać z bonifikaty przy wykupie mieszkania - dodaje prezydent Mariusz Wołosz.

Jakie działania podjęło miasto, aby wykupić lokale po upadłej Arradzie?

Przypomnijmy, że miasto przejęło w 2020 roku 101 mieszkań i 2 budynki po upadłej spółce Arrada /obecnie Ano Sp. z o.o. Orzeł Spółka Komandytowo-Akcyjna/. Mieszkania i budynki należały dawniej do zakładu Orzeł Biały. Po jej upadłości w 2015 roku lokalami zarządzał syndyk, który ogłosił przetarg na ich sprzedaż. Lokale mieszkalne i budynki kupiła osoba prywatna za 5 mln zł, jednak do 30 dni po podpisaniu przez nowego inwestora umowy gmina miała prawo ich pierwokupu. Z tej możliwości władze miasta skorzystały. Prezydent przychylił się tym samym do licznych wniosków osób zamieszkujących wykupione przez miasto nieruchomości oraz bytomskich radnych - m.in. Macieja Bartkowa i Grzegorza Nowaka, którzy zabiegali o rozwiązanie tej ważnej dla mieszkańców kwestii.

10 lutego 2020 roku zostało podpisane oświadczenie o wykonaniu prawa pierwokupu 2 budynków i 101 mieszkań po upadłej spółce Arrada

Tym samym za kwotę 5 mln zł gmina Bytom stała się właścicielem tych nieruchomości. Kilka miesięcy po tym, jak gmina nabyła ww. lokale Wydział Obrotu Nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Bytomiu, dzięki podjętym przez Radę Miejską uchwałom, zaczął kierować oferty nabycia lokali do pierwszych najemców, posiadających umowy najmu na czas nieoznaczony. Lokatorzy decydując się na wykup mieszkania mogą skorzystać z bonifikaty, a oferty skierowane zostały już do mieszkańców zamieszkujących lokale przy ulicach: Siemianowickiej, Jana Cybisa, Gwareckiej, Strzelców Bytomskich, Józefa Chełmońskiego oraz Piotra Woźniaka.

Warto dodać, że od października 2020 roku radni Rady Miejskiej podjęli już cztery uchwały umożliwiające ponad 60 lokatorom skorzystanie z bonifikaty przy zakupie mieszkań po upadłej spółce Arrada.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.