Podczas prac renowacyjnych w jednym z najstarszych kościołów Bytomia – Kościele pw. św. Wojciecha, dokonano kolejnego niesamowitego odkrycia. Archeolodzy, pełniący nadzór nad pracami, ujawnili zarys ostrołukowego otworu, który najprawdopodobniej jest pozostałością po furcie z czasów funkcjonowania klasztoru. To odkrycie to tylko jedno z wielu, które rzuca nowe światło na historię tego zabytkowego miejsca.
Odsłonięcie tajemnic gotyckiego kościoła
W trakcie prac renowacyjnych, firma Des Henryk Dowgier i Anna Dowgier Sp. k. z Krakowa, odpowiedzialna za rewitalizację kościoła, odkryła zamurowane wejście oraz fragmenty dawnych malowideł na wapiennej powierzchni murów. Zlokalizowany ostrołukowy otwór, zamaskowany przez gruz i betonową opaskę, może pochodzić nawet z czasów średniowiecznych. Wstępne analizy wskazują, że mogło to być przejście do nawy lub loży, a jego odkrycie może dostarczyć cennych informacji o funkcjonowaniu tego miejsca.
Kościół pw. św. Wojciecha, którego początki sięgają XV wieku, przeszedł liczne przebudowy w kolejnych stuleciach. Najważniejszą z nich była rozbudowa w latach 1783–1786, gdy kościół zyskał nową nawę oraz kruchtę z wieżą. Jego gotycka struktura została wzbogacona o elementy klasycyzującego baroku. W wyniku tej przebudowy świątynia zyskała swój współczesny wygląd, choć do dzisiaj zachowały się niektóre elementy oryginalnego wyposażenia, jak figury świętych Piotra i Pawła.
Renowacja pod nadzorem
Renowacja kościoła św. Wojciecha to przedsięwzięcie finansowane dzięki dofinansowaniu z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na kwotę 3 390 800 zł, a także wsparciu Gminy Bytom w wysokości 69 200 zł. Prace są nadzorowane przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz przez archeologów z Muzeum Górnośląskiego.
Celem renowacji jest zachowanie historycznego dziedzictwa
Podjęte prace renowacyjne obejmują nie tylko odnowienie elewacji, ale także konserwację wnętrza kościoła. Planowana jest wymiana instalacji oraz remont posadzek w różnych częściach świątyni, a także montaż nowych systemów zabezpieczeń. Dzięki tym działaniom, kościół św. Wojciecha pozostanie nie tylko świadkiem historii, ale także aktywnym centrum religijnym i kulturalnym w Bytomiu.