Wiadomości z Bytomia

Kolejne mieszkania socjalne wyremontowane

  • Dodano: 2023-02-01 06:30, aktualizacja: 2023-01-31 18:15

Zakończył się remont i przebudowa dwóch kamienic: przy ul. Żeromskiego 3 oficyna i Kochanowskiego 15, gdzie powstało 16 nowych lokali z przeznaczeniem na najem socjalny. Prezydent Mariusz Wołosz przekazał we wtorek /31 stycznia/ klucze nowym mieszkańcom. To już kolejne przedsięwzięcie, dzięki któremu udało się uratować od lat wyłączone z użytkowania budynki.

- Dzięki tej inwestycji rozwiązały się problemy kolejnych bytomskich rodzin, które otrzymały mieszkania z zasobów komunalnych w wyremontowanych kamienicach. Jesteśmy w trakcie realizacji kolejnych projektów, dzięki którym odzyskujemy pustostany do ponownego zasiedlenia przez bytomian - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Remonty zostały zrealizowane w ramach projektu Utworzenia Centrum Usług Społecznych oraz lokali socjalnych, wspomaganych i chronionych w Bytomiu (Śródmieście i Rozbark).

Zniknęły stemple z kamienicy przy Kochanowskiego 15

Stemple, czyli drewniane podpory budynku, zniknęły już z kamienicy przy ul. Kochanowskiego 15 w Rozbarku. Wybudowany w latach 20. XX wieku od 12 lat był wyłączony z użytkowania.

- Zakres prac był ogromny - począwszy od wzmocnienia konstrukcji budynku za pomocą ankrów poprowadzonych wzdłuż ścian, przez wymianę stropów, dachu, drzwi okien po renowację elewacji. W sumie przy Kochanowskiego 15 wyremontowaliśmy osiem lokali o powierzchni 52-56 mkw. - mówi Andrzej Bąk, kierownik Działu Funduszy Bytomskich Mieszkań. Kompleksowy remont kamienicy kosztował ponad 3 mln zł, a remont wykonała firma Castori Sp. z o.o.

Nowe mieszkania przy ul. Żeromskiego 3

Kamienica przy ul. Żeromskiego wybudowana pod koniec XIX wieku w stylu historyzmu, decyzją PINB od końca 2016 roku była wyłączona z użytkowania. W ramach inwestycji budynek przeszedł kompleksowy remont łącznie z wymianą stropów, izolacją i osuszeniem fundamentów i ścian, a także remontem dachu, kominów i stolarki. Gruntowy remont przeszło całe wnętrze budynku: powstały ścianki działowe, położono nowe tynki, płytki, zainstalowano nowe sanitariaty i centralne ogrzewanie.

W wyremontowanym dzięki środkom unijnym budynku przy ul. Żeromskiego 3 powstało osiem mieszkań o powierzchni 40-43 mkw. Koszt inwestycji  to ponad 2,6 mln zł. Remont wykonała firma Efekt Sp. z o.o., która realizuje w naszym mieście także unijne projekty rewitalizacji ul. Piłsudskiego i zagospodarowania ul. Kwietniewskiego, a także rewitalizacji Kolonii Zgorzelec.

Czas oczekiwania na lokal

Bytom, podobnie jak inne miasta mierzy się z problemem niewystarczającej liczby dostępnych do zasiedlenia lokali z przeznaczeniem na najem socjalny.

 - Na najem socjalny lokalu oczekuje obecnie 1000 rodzin. Sukcesywnie remontowane wolne lokale, wskazujemy osobom uprawnionym do ich otrzymania według kolejności ujęcia wniosków na liście - mówi Magdalena Górak, dyrektorka Bytomskich Mieszkań.

68 lokali z przeznaczeniem na najem socjalny

Utworzenie Centrum Usług Społecznych oraz lokali socjalnych, wspomaganych i chronionych Śródmieściu i Rozbarku, to niejedyny projekt, w którego ramach odzyskiwane są kolejne lokale. Kolejne 14 mieszkań będzie wyremontowanych w budynkach przy ul. Siemianowickiej 29 i ul. Alojzjanów 31 w ramach projektu Utworzenia Centrum Usług Społecznych oraz lokali socjalnych, wspomaganych i chronionych w Bytomiu.

W ramach projektu Rozwój mieszkalnictwa socjalnego w Bytomiu w tym roku kompleksowy remont przejdą dwa budynki obecnie nieużytkowane przy ul. Olszewskiego 11 i ul. Zabrzańskiej 126 oraz 40 lokali przy ul. Czajkowskiego, Jochymczyka, Olszewskiego, Stalmacha i Żwirowej. Łącznie do użytku mieszkańców zostaną przekazane 54 mieszkania z przeznaczeniem na najem socjalny.

Blisko 200 lokali w pozostałych remontowanych budynkach

W ramach Rewitalizacji podobszarów nr 10, 11, 12, 13 Bytom Śródmieście-Rozbark, trwa remont siedmiu budynków przy ul. Piłsudskiego 34-36, 38, 40, 42, 44, 50, Kwietniewskiego 23, gdzie łącznie wyremontowanych będzie 67 mieszkań, w tym kilkadziesiąt pustostanów.

Trwają też remonty budynków w Kolonii Zgorzelec (11 budynków, w których powstaną 32 mieszkania) oraz 20 budynków przy ulicach: Katowickiej, Kochanowskiego, Korfantego, Matejki, Miętkiewicza, Staromiejskiej, Witczaka i Żeromskiego. Trwające  tam prace dotyczą lokali już zasiedlonych oraz pustostanów, które po pracach termomodernizacyjnych będą jeszcze wymagały wykończenia na koszt gminy.

Z kolei w ramach projektu Likwidacji niskiej emisji oraz termomodernizacji budynków trwają prace w  dwóch budynkach: przy Placu Wolskiego 7  i przy ul. Piekarskiej 40.  Po wykonaniu prac termomodernizacyjnych  powstanie siedem mieszkań, które również będą jeszcze wymagały wykończenia na koszt gminy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również