Już po raz piąty w Bytomiu wręczono stypendia Prezydenta Bytomia z zakresu twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Na zaproszenie prezydenta Mariusza Wołosza odpowiedzieli w środę 26 lutego, ubiegłoroczni i tegoroczni stypendyści.
Prezydent Bytomia spotkał się ze stypendystami
Kilkanaście wartościowych projektów twórczych zostało zrealizowanych w Bytomiu dzięki stypendiom prezydenta Bytomia, które od 2021 roku są przyznawane na rzecz rozwoju bytomskiej kultury. Skierowane są one przede wszystkim do utalentowanych mieszkańców Bytomia, szczególnie uczniów i studentów oraz osób dorosłych, które chcą się rozwijać i doskonalić swoje artystyczne talenty.
38 zgłoszeń, 10 laureatów
Nie ma tu jednak granicy wieku, tak samo jak nie ma kryterium i obowiązku bycia mieszkańcem Bytomia, bo szansę dostali także artyści spoza naszego miasta, którzy w inny sposób są z nim związani. Na piątą już edycję stypendiów wpłynęło 38 zgłoszeń, z czego 10 osób otrzymało wsparcie finansowe. Łącznie z budżetu miasta na ten cel przekazanych zostanie 96 tys. zł.
W środę, 26 lutego prezydent Bytomia Mariusz Wołosz spotkał się w Galerii Rotunda z ubiegłorocznymi i tegorocznymi stypendystami. Wydarzenie było okazją nie tylko do podsumowania zakończonych już projektów, ale też do omówienia tych, które będą realizowane w tym roku. W spotkaniu udział wzięli także zastępca prezydenta Adam Fras, przewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu Michał Staniszewski oraz przedstawicielki i przedstawiciele bytomskich instytucji kultury.
Komisja, która oceniała tegoroczne propozycje brała pod uwagę nie tylko aktywność twórczą kandydatek i kandydatów, ale też stawiała na oryginalne projekty i ich wpływ na rozwój kultury w mieście.
Wyłonionych zostało dziesięciu laureatów, którzy reprezentowali różnorodne dziedziny: literaturę, muzykę, taniec, sztuki wizualne, intermedia, projekty interdyscyplinarne i z wykorzystaniem nowych technologii, upowszechnianie kultury.
Wyróżnione projekty artystyczne
- Maria Kocot – literatura - "Maska”, czyli powieść historyczna będąca literackim pomnikiem historii Bytomia z XX wieku – projekt zakłada stworzenie książki, która wnikliwie przedstawi miasto Bytom na przestrzeni burzliwego XX wieku. Książka ma na celu ukazanie Bytomia jako miejsca, gdzie splatają się losy wielu ludzi, a dynamiczne wydarzenia polityczne, gospodarcze i kulturalne wpływają na życie mieszkańców.
- Michał Krzemień – muzyka – Projekt Bahama – w ramach projektu promowany będzie hip-hopowy album muzyczny, na którym znajdzie się 11 utworów. Album ma przedstawić życie, pasje, emocje oraz inne elementy codziennego życia zakorzenione w Bytomiu. W swoich utworach oraz teledyskach artysta bardzo często nawiązuje do Bytomia. Szczególnie ważnym utworem jest „SY podziemie”.
- Wojciech Rybicki – taniec – warsztaty z techniki postbaletowej - projekt zakłada realizację warsztatów w Bytomiu skierowanych do uczestników o zróżnicowanym poziomie doświadczenia i możliwościach fizycznych. Każda sesja będzie wprowadzać nowatorskie techniki postbaletowe, oparte na performansie idontlikemetut(yo)u, oraz eksplorować koncepcje takie jak antychoreografia i ruch niepewności. Warsztaty umożliwią uczestnikom praktyczne stosowanie tych metod w kontekście indywidualnym i grupowym, wspierając ich rozwój artystyczny oraz krytyczne myślenie o tradycyjnych normach baletowych.
- Magdalena Śliwińska – sztuki wizualne – Bytom w akwareli – projekt będzie polegał na przeprowadzeniu warsztatów malarskich w technice akwareli. Będą to trzy spotkania, zakończone wernisażem w Pałacu w Miechowicach.
- Teresa Ebis – literatura - Bytom ceramiczny – przewodnik po okładzinach ceramicznych w bytomskich kamienicach – projekt polega m.in.: na wykonaniu dokumentacji fotograficznej okładzin ceramicznych, zlokalizowanych w bytomskich kamienicach z przełomu XIX i XX wieku, następnie na skatalogowaniu okładzin oraz wydaniu książki w wersji drukowanej oraz elektronicznej.
- Alicja Kowalska – intermedia, projekty interdyscyplinarne i z wykorzystaniem nowych technologii – Przy drodze. Kapliczki Bytomia – celem projektu jest stworzenie dokumentacji kapliczek w Bytomiu, uwzględniającej ich szczegółowy opis, zawierający charakterystykę oraz historię obiektu, oraz szczegółową dokumentację fotograficzną i model 3D.
- Aleksandra Herisz – upowszechnianie kultury – Moja bytomska trzydziestka – program stypendialny będzie stanowić materiał do książki artystycznej – monografii prezentującej poszukiwania artystyczne, animacyjne i edukacyjne w ostatnich 30 latach Pani Aleksandry.
- Hanna Kaliczek – sztuki wizualne – Bytom – portret podwójny – projekt zakłada stworzenie cyklu 24 wyjątkowych obrazów tematycznie związanych z Bytomiem. Zwieńczeniem projektu będzie wystawa. Wyjątkowość projektu stanowi fakt, że obrazy zostaną stworzone przez nietuzinkowy duet: artystkę profesjonalną oraz nieprofesjonalną ze stwierdzoną niepełnosprawnością umysłową. W ramach projektu artystki wybiorą 12 plenerów w różnych lokalizacjach miasta, które następnie każda z nich namaluje w wybranej technice. W rezultacie współpracy powstanie podwójny portret miasta, widziany z perspektywy dwóch różnych wrażliwości.
- Marcin Hałaś – literatura - napisanie książki – monografii pod tytułem „Z Pyrlikiem i Wiatykiem. Historia studenckiego życia kulturalnego w Bytomiu” oraz przygotowanie do druku tomu wierszy „Okolice placu Rokoko. Wiersze bytomskie”; umieszczenie w Wikipedii haseł związanych z tematem monografii – celem programu stypendialnego jest napisanie książki – monografii dokumentującej historię trzech podmiotów ważnych dla życia kulturalnego Bytomia oraz ówczesnego województwa katowickiego (Regionalny Ośrodek Studencki Pyrlik, MULIMARE oraz Teatr Wiatyk).
- Michał Rejner – upowszechnianie kultury - Moving Art. Gallery – to innowacyjny projekt, którego celem jest popularyzacja kultury oraz promocja miasta Bytom. To ruchoma galeria sztuki, zbudowana na bazie zabytkowego pojazdu marki Żuk, która łączy historię z nowoczesnością sztuki współczesnej.