Mieszkańcy wraz ze stowarzyszeniem Piękna Strona Miasta zasiali kolejną łąkę kwietną w naszym mieście. Akcja zorganizowana była przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię przy współudziale bytomskiego stowarzyszenia.
Zakładanie oraz utrzymanie łąki kwietnej wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy z tego zakresu, dlatego uczestnicy dzisiejszego wydarzenia wzięli udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych. Podczas spotkania eksperci w tej dziedzinie podzielili się swoją wiedzą. Ta wiedza oraz specjalne nasiona przeznaczone do wysiewu jesienią to gwarancja, że łąka zakwitnie wiosną.
Łąki kwietne
Przy łące powstanie tablica informacyjna wraz z domkiem dla dziko żyjących owadów zapylających, a każdy uczestnik warsztatów otrzymał broszurę informacyjną i paczuszkę z nasionami łąkowymi do samodzielnego wykorzystania w dowolnym miejscu.
Łąki kwietne to łatwy i uroczy sposób na ekologiczne, oszczędne oraz przyjazne miasto. Zatrzymują wodę oraz mają istotny wpływ na obniżenie temperatury otoczenia w okresie letnim. Dzięki bogactwu i różnorodności gatunkowej roślin stają się siedliskiem dla wielu gatunków pożytecznych owadów oraz małych zwierząt. Przyczyniają się również do ograniczania populacji kleszczy, bowiem występująca na nich różnorodność gatunków owadów wabi niczym bogata stołówka ptaki oraz drobne ssaki, które chętniej żerują w gąszczu roślin uzupełniając przy okazji swoją dietę o kleszcze. Przez to na łąkach kwietnych występuje ich zdecydowanie mniej niż na trawnikach.
Organizatorem akcji była Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przy udziale stowarzyszenia Piękna Strona Miasta.