Wiadomości z Bytomia

Kara za zrobienie selfie

  • Dodano: 2021-11-29 13:15, aktualizacja: 2021-11-30 08:13

W dobie powszechnego dostępu do Internetu i telefonów komórkowych, duża liczba selfie umieszczanych na portalach społecznościowych chyba nikogo nie dziwi. Jak się okazuje, nie każde takie zdjęcie można bezkarnie umieszczać w sieci. Przekonało się o tym wiele osób, które chciały mieć zwykłą pamiątkę z wakacji.

Gdzie można robić selfie?

Selfie można zrobić w zasadzie wszędzie – nad morzem, w górach, w lesie, w mieście, a nawet przy polskiej granicy. To ostatnie miejsce stało się właśnie problemem dla kilku turystów, którzy zamiast oryginalnej pamiątki z wakacji, musieli pożegnać się ze swoimi pieniędzmi. 

Cała sprawa z zakazanymi zdjęciami selfie dotyczy granicy polsko – ukraińskiej. Część zwiedzających tamte rejony chciała uwiecznić swoją wyprawę i zrobić zdjęcie na tle słupów granicznych – problem w tym, że takie fotografie są zakazane przez nasze prawo. Jak widać, selfie nie można robić wszędzie, a przynajmniej nie bezkarnie.

Prawo do robienia zdjęć przygranicznych

Granica polsko – ukraińska jest jednocześnie granicą Unii Europejskiej (Ukraina, póki co nie jest członkiem Wspólnoty). Robienie zdjęć, na których uwidocznione są znaki graniczne nie jest prawnie zakazane, jednak nielegalne przekroczenie takiej granicy stanowi już poważne nadużycie. 

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że momentem przekroczenia granicy państwowej jest ukończenie przez funkcjonariusza polskiej Straży Granicznej czynności polegającej na sprawdzeniu ważności i autentyczności dokumentów uprawniających do przekroczenia polskiej granicy państwowej przy równoczesnym ustaleniu tożsamości osoby legitymującej się tymi dokumentami.

W omawianej sprawie dwoje obywateli Irlandii chciało mieć oryginalną pamiątkę z wakacji i zrobiło sobie selfie, gdzie w tle pojawił się słup graniczny pokazujący terytorium Ukrainy. Problem w tym, że zdjęcie zostało wykonane w ten sposób, że turyści przekroczyli pas graniczny – jak można się domyślać bez jakiejkolwiek kontroli i poza oficjalnymi przejściami granicznymi. Fotografia, która miała być miłym wspomnieniem z wakacji stała się ostatecznie dowodem wykroczenia. Fotograf i jego partnerka zostali ukarani mandatem w wysokości każdy po 100 zł.

Przekroczenie granicy kraju – wykroczenie

Nielegalne przekroczenie granic Polski może być traktowane jako czyn zabroniony. Stanowi o tym art. 49a Kodeksu wykroczeń, zgodnie z którym każdy kto wbrew przepisom przekracza granicę Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze grzywny. Pamiętajmy przy tym, że usiłowanie i pomocnictwo w tym przypadku są również karalne.
Z kolei art. 54 KW wyraźnie wskazuje, że każdy kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.

Obie powyższe regulacje znajdują zastosowanie w omawianej sprawie. Robienie zdjęć na granicy z innym państwem może więc być bardzo kosztowne. 

Nadużycia dokonywane na granicach kraju

Jak się okazuje nadużycia przy wykonywaniu zdjęć są domeną także i naszych rodaków. W tym miesiącu już troje Polaków zostało złapanych przez Straż Graniczną i ukaranych mandatami. Podobnie, jak Irlandczycy przekroczyli granicę z Ukrainą i zrobili sobie zdjęcie ze słupem granicznym w tle. Gdyby nie publikacja zdjęcia na portalu społecznościowym, być może sprawa nie ujrzałaby światła dziennego – tak się jednak nie stało. 

Robienie selfie przy jednoczesnym nielegalnym przekroczeniu granicy stanowi więc wykroczenie karane grzywną. Brak publikacji zdjęcia w sieci nie oznacza jednak, że niefrasobliwi turyści mogą się czuć bezkarni. W okresie wakacyjnym Straż Graniczna patroluje bowiem tego typu tereny z dużo większą częstotliwością, niż w ciągu całego roku. To w praktyce oznacza, że nawet chwilowe przekroczenie granicy, po to by wykonać oryginalne selfie, wiąże się ze sporym ryzykiem złapania i ukarania. 

Co ważne, taki czyn jest zagrożony kara grzywny nawet do 500 zł – to czy strażnik zastosuje maksymalny wymiar kary zależy w dużej mierze od jego dobrej (lub jak kto woli) złej woli. Pamiętajmy, że usprawiedliwianie się ciekawością, zagapieniem, czy nieznajomością przepisów niestety nic w tym przypadku nie pomoże. 

Patron merytoryczny artykułu:
JCZ Kancelaria Radców Prawnych Bydgoszcz
Jagiellońska 69/1, 
85-027 Bydgoszcz
tel. 603774089
https://jczkancelaria.pl
Podstawa prawna:
Art. 49a, 54 KW

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.