Wiadomości z Bytomia

Kampania "JestemTuCZEKAM" – co zrobić, aby zapobiec zaginięciu seniora?

  • Dodano: 2024-09-25 12:00

Liczba seniorów w naszym społeczeństwie stale wzrasta. Często są to osoby wymagające naszej doraźnej lub stałej opieki. Na problemy związane z poruszaniem się, nakładają się też inne trudności, związane z chorobami typowymi dla wieku zaawansowanego. Mogą one powodować zaburzenia pamięci i orientacji, a w konsekwencji doprowadzić do sytuacji zagrażającej życiu, np. w przypadku zaginięcia takiej osoby.

Praktyczne rozwiązania dla opiekunów

W kolejnej odsłonie kampanii społecznej "JestemTuCZEKAM" zainicjowanej przez Komendę Główną Policji postaramy się dostarczyć Państwu informacji i wskazówek, które mogą zapobiec tym tragicznym zdarzeniom.

Najważniejsze to być przygotowanym na każdą ewentualność. Aby zwiększyć bezpieczeństwo starszych osób, warto zaopatrzyć je w akcesoria ułatwiające ich lokalizację. Świetnie sprawdzą się telefony z aplikacjami monitorującymi, opaski SOS czy zegarki z wbudowanym lokalizatorem GPS. Ważnym elementem są również opaski na rękę lub metki w ubraniach z numerem telefonu do opiekuna, które mogą okazać się bezcenne w przypadku zaginięcia.

Dramaty seniorów – zaginięcia, które zdarzają się każdego dnia

„Mężczyzna, 72 lata, wyszedł z miejsca zamieszkania i do tej chwili nie powrócił. Choruje na Alzheimera, przyjmuje leki. Zgłoszenie w drugiej dobie po oddaleniu się” – to autentyczny wpis zgłoszenia dotyczącego zaginięcia z policyjnego Systemu Wspomagania Dowodzenia. Takich zdarzeń z udziałem starszych osób Policja każdego dnia odnotowuje nawet kilka. Rocznie liczba ta wzrasta do około dwóch tysięcy spraw rejestrowanych w policyjnej bazie danych osób zaginionych. Należy jednak pamiętać, że podobnych zgłoszeń jest znacznie więcej. Szczęśliwie dla zaginionych i ich bliskich „zagubienia” te trwały na tyle krótko, że nie znalazły się w policyjnych statystykach.

Co zrobić, żeby nie dopuścić do takiej sytuacji?

Sprawdzą się proste rozwiązania, które mogą zaoszczędzić wiele cierpienia i nerwów naszych i bliskiej nam osoby. Oto kilka rad, które mogą okazać się pomocne w codziennym życiu z seniorem cierpiącym np. na zespół otępienny:

  • Bardzo dobrym pomysłem jest zaopatrzenie naszego bliskiego w akcesoria, które mogą ułatwić ustalenie miejsca jego przebywania lub jego identyfikację - w przypadku odnalezienia przez Policję lub osoby trzecie. Może to być na przykład telefon komórkowy z aplikacją monitorującą jego położenie, opaska SOS lub zegarek z lokalizatorem. Dobrze sprawdzi się opaska na rękę lub „metka” wszyta w ubranie (co zapobiegnie jej zgubieniu lub wyrzuceniu), na której będzie zapisany numer telefonu do opiekuna.
  • Warto znać najczęściej odwiedzane, ulubione miejsca naszego podopiecznego, a także poznać jego zainteresowania i przyjaciół. Takie informacje mogą być bardzo pomocne podczas prowadzonych poszukiwań.
  • Dobrze jest powiadomić sąsiadów i osoby z najbliższego otoczenia podopiecznego, że miewa problemy z pamięcią i może potrzebować pomocy.
  • Jeśli Twój podopieczny jest na tyle samodzielny, że mieszka sam, zadbaj o Wasz codzienny kontakt. Nie tylko po to, aby upewnić się, że jest bezpieczny, ale też po to, aby okazać mu swoje zainteresowanie i troskę. Samotność nie sprzyja dobremu samopoczuciu i zdrowiu, a także może prowadzić do depresji.

Pamiętaj - kiedy jednak mimo wszystkich podjętych środków dojdzie do zaginięcia - natychmiast powiadom Policję!

Jak najszybciej zgłoś zaginięcie osoby dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub udając się do najbliższej jednostki Policji. Każda godzina opóźnienia w zgłoszeniu zaginięcia może zdecydować o życiu i zdrowiu Twojego bliskiego. Z każdą godziną obszar potencjalnych poszukiwań zwiększa się!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również