Wiadomości z Bytomia

"I Love Chopin" w teatrze Rozbark – odkryj nieznane oblicze muzycznego geniusza

  • Dodano: 2024-09-25 11:30

W nowym sezonie artystycznym Teatr Rozbark kontynuuje poszukiwania pod hasłem Ciało Industrialne – vol.2. Wypracowane założenia artystyczno-badawcze znajdą swoje odzwierciedlenie w różnych działaniach twórczych. W kolejnych dniach (od 25 do 27 września o 19.00) na scenie Teatru Rozbark, publiczność zobaczy gościnny spektakl „I love Chopin” Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Chopin w nowej odsłonie – bez klasycznej biografii

Najnowsza produkcja wrocławskiego teatru w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego i na postawie tekstu Huberta Sulimy, to kalejdoskop zaskakujących, romantycznych i zabawnych epizodów nawiązujących do twórczości Chopina. Nie znajdziemy w tym spektaklu klasycznej biografii lecz wybuchową mieszankę groteski, musicalu i pantomimy.

Kim był Chopin? Więcej pytań niż odpowiedzi

Fryderyk Chopin – ikona polskiej tożsamości narodowej, powód do dumy, przedmiot licznych badań, wręcz – obiekt kultu. Do dziś pozostaje – obok Jana Pawła II, Lecha Wałęsy czy Roberta Lewandowskiego – jednym z najbardziej znanych na świecie Polaków. Jego muzykę uważa się za wytwór geniuszu, ale też wykładnię tego, co polskie, patriotyczne, narodowe, „nasze".

Zdaje nam się, że o Chopinie wiemy wszystko, ale to nieprawda. Już pobieżne zerknięcie poza oficjalną, szkolną narrację o jego życiu i twórczości odkrywa przed nami wiele tajemnic i paradoksów. Tematów niewygodnych, a więc wypartych. Niepasujących do stereotypowych opowieści o tęsknocie za ojczyzną, bocianach nad ukwieconymi łąkami w mazurkach zaklętych czy o „Szopenie" – romantycznym łamaczu serc niewieścich. W szafach Chopina jest tego sporo. Tak jest choćby ze sprawą listów pisanych przez kompozytora do Tytusa Woyciechowskiego, przyjaciela z młodości.

Dla widzów dorosłych – odważna interpretacja ikony

Spektakl duetu Piaskowski/Sulima nie jest jednak tylko alternatywną biografią Chopina. Przedstawienie ma być przyczynkiem do rozmowy na temat skomplikowanej, nieoczywistej natury i źródeł twórczości, także tej uznawanej za narodową.

Spektakl adresowany do dorosłych widzów.  

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również