Wiadomości z Bytomia

Jak rozwiązać problem śmieci wokół Rodzinnych Ogrodów Działkowych?

  • Dodano: 2021-04-13 07:00, aktualizacja: 2021-04-12 17:45

Zalegające śmieci to problem wielu Rodzinnych Ogrodów Działkowych w naszym mieście.

Tuż obok pięknych ogrodów działkowych, zalegają często odpady tekstylne i plastikowe, gruz, ale także pozostałości po sprzęcie domowym czy zużyte opony. Są to odpady, które podrzucane są nielegalnie, a za zaśmiecenie niejednokrotnie odpowiadają sami działkowcy.

12 kwietnia problem ten poruszył Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia podczas spotkania z przedstawicielami Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Bytomiu - Łagiewnikach.

- Problem zalegających śmieci wokół Rodzinnych Ogrodów Działkowych nie tylko dotyczy naszego miasta, ale boryka się z nim wiele gmin. Aby zapobiegać coraz większemu zaśmiecaniu terenów wokół ROD-ów, zwłaszcza po zimie, konieczne są wspólne działania - mówił podczas spotkania z działkowcami wiceprezydent Bytomia Michał Bieda. - Miasto podejmuje działania, aby zapobiegać zaśmiecaniu terenów wokół ROD-ów, jednak wiele zależy również od samych działkowców. Jeśli chcemy, aby było to miejsce wypoczynku, musimy wspólnie o nie zadbać - podkreślał Michał Bieda.

Miasto i ROD-y podejmą wspólne działania

Celem spotkania, w którym uczestniczyli zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda, naczelnicy Wydziałów Inżynierii Środowiska i Wydziału Komunalnego oraz przedstawiciele trzech Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Łagiewnikach: "Zagroda”, "Jaśmin” i "Zygmunt”, było nie tylko omówienie problemu zalegających odpadów, ale również konieczność zintensyfikowania działań związanych z poprawą czystości wokół ogrodów - zarówno po stronie gminy, jak i działkowców.

Podczas rozmowy poruszono kwestię zwiększenia liczby pojemników na śmieci oraz dozorowania terenów wokół Rodzinnych Ogrodów Działkowych, ale także konieczność zamykania wszystkich wejść na teren ROD-ów, celem uniknięcia wejścia niepożądanych osób, które niejednokrotnie podrzucaną śmieci. Działkowcy apelowali także o częstsze kontrole Straży Miejskiej wokół terenów Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz o możliwość zainstalowania fotopułapek w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do wyrzucania opadów. Z kolei miasto zadeklarowało pomoc działkowcom w uprzątnięciu zanieczyszczonych terenów poprzez podstawienie kontenerów na śmieci oraz ich wywóz.

Warto podkreślić, że wkrótce odbędą się kolejne spotkania z przedstawicielami Rodzinnych Ogrodów Działkowych z innych części miasta, a ich tematem również będą zalegające odpady przy ogrodach działkowych.

Google NewsSubskrybuj mojBytom.pl z Google News

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również