Wiadomości z Bytomia

Jak rozwiązać problem śmieci wokół Rodzinnych Ogrodów Działkowych?

  • Dodano: 2021-04-13 07:00, aktualizacja: 2021-04-12 17:45

Zalegające śmieci to problem wielu Rodzinnych Ogrodów Działkowych w naszym mieście.

Tuż obok pięknych ogrodów działkowych, zalegają często odpady tekstylne i plastikowe, gruz, ale także pozostałości po sprzęcie domowym czy zużyte opony. Są to odpady, które podrzucane są nielegalnie, a za zaśmiecenie niejednokrotnie odpowiadają sami działkowcy.

12 kwietnia problem ten poruszył Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia podczas spotkania z przedstawicielami Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Bytomiu - Łagiewnikach.

- Problem zalegających śmieci wokół Rodzinnych Ogrodów Działkowych nie tylko dotyczy naszego miasta, ale boryka się z nim wiele gmin. Aby zapobiegać coraz większemu zaśmiecaniu terenów wokół ROD-ów, zwłaszcza po zimie, konieczne są wspólne działania - mówił podczas spotkania z działkowcami wiceprezydent Bytomia Michał Bieda. - Miasto podejmuje działania, aby zapobiegać zaśmiecaniu terenów wokół ROD-ów, jednak wiele zależy również od samych działkowców. Jeśli chcemy, aby było to miejsce wypoczynku, musimy wspólnie o nie zadbać - podkreślał Michał Bieda.

Miasto i ROD-y podejmą wspólne działania

Celem spotkania, w którym uczestniczyli zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda, naczelnicy Wydziałów Inżynierii Środowiska i Wydziału Komunalnego oraz przedstawiciele trzech Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Łagiewnikach: "Zagroda”, "Jaśmin” i "Zygmunt”, było nie tylko omówienie problemu zalegających odpadów, ale również konieczność zintensyfikowania działań związanych z poprawą czystości wokół ogrodów - zarówno po stronie gminy, jak i działkowców.

Podczas rozmowy poruszono kwestię zwiększenia liczby pojemników na śmieci oraz dozorowania terenów wokół Rodzinnych Ogrodów Działkowych, ale także konieczność zamykania wszystkich wejść na teren ROD-ów, celem uniknięcia wejścia niepożądanych osób, które niejednokrotnie podrzucaną śmieci. Działkowcy apelowali także o częstsze kontrole Straży Miejskiej wokół terenów Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz o możliwość zainstalowania fotopułapek w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do wyrzucania opadów. Z kolei miasto zadeklarowało pomoc działkowcom w uprzątnięciu zanieczyszczonych terenów poprzez podstawienie kontenerów na śmieci oraz ich wywóz.

Warto podkreślić, że wkrótce odbędą się kolejne spotkania z przedstawicielami Rodzinnych Ogrodów Działkowych z innych części miasta, a ich tematem również będą zalegające odpady przy ogrodach działkowych.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.