Wiadomości z Bytomia

Jak obecnie wygląda rynek pracy w Bytomiu?

  • Dodano: 2023-07-11 14:30

Historycznie niskie bezrobocie w maju to dobra wiadomość dla osób szukających zatrudnienia. Polski rynek pracy cechuje dynamiczny rozwój, co oznacza wzrost zapotrzebowania na specjalistów. Kogo szukają śląscy pracodawcy? Czy na Śląsku znajdzie się praca dla uchodźców? Sprawdź, gdzie znaleźć pracę w Bytomiu.

Praca w województwie śląskim – jakie zawody są najbardziej poszukiwane?

Śląsk to jeden z regionów z najniższym wskaźnikiem bezrobocia, co przekłada się na łatwość znalezienia pracy. Jeśli jednak interesuje cię stabilna praca w województwie śląskim, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór zawodu deficytowego. Są to zawody, w których prognozowany jest deficyt poszukujących pracy, a więc sytuacja sprzyjająca osobom poszukującym zatrudnienia.

Według prognoz Barometru Zawodów na 2023 rok pracodawcy na Śląsku szukają specjalistów w różnych dziedzinach – od pracowników budowlanych i wykończeniowych po wyspecjalizowanych nauczycieli (przedmioty ogólnokształcące, przedmioty zawodowe, praktyczna nauka zawodu), opiekunów osób starszych czy pracowników ochrony zdrowia.

Z kolei praca Bytom czeka w szczególności na cukierników, fryzjerów, kelnerów i barmanów, kucharzy i piekarzy. W tych profesjach, zgodnie z badaniem, panuje obecnie duży deficyt poszukujących pracy spowodowany wzrostem zapotrzebowania na kadrę po okresie pandemii, jak i brakiem chętnych do kształcenia w danym zawodzie. W Bytomiu na zatrudnienie mogą liczyć również przedstawiciele takich profesji jak kierowcy autobusów, kosmetyczki, krawcy, murarze i tynkarze, pracownicy robót wykończeniowych, robotnicy obróbki drewna oraz sprzedawcy i kasjerzy.

Oferty pracy z PUP – jaka praca w powiecie bytomskim czeka na osoby poszukujące zatrudnienia?

Pomoc dla osób poszukujących pracy zapewnia powiatowy urząd pracy. Osoby zarejestrowane w urzędzie zyskują dostęp do różnego rodzaju form wsparcia (dofinansowania, kursy), mogą też aplikować na oferty pracy, z których część skierowana jest specjalnie dla osób bezrobotnych. Praca w Bytomiu udostępniana przez urząd w czerwcu 2023 to aż 103 propozycje przeznaczone dla 244 pracowników.

Jakie stanowiska oferują pracodawcy za pośrednictwem PUP? Przyszli pracownicy zatrudniani są na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej, a oferty dotyczą zarówno pracy biurowej, jak i fizycznej. Aplikować mogą mieszkańcy regionu, jest to także praca dla Ukraińców, a niektóre stanowiska zakładają zatrudnienie osób z niepełnosprawnością.

Najnowsze oferty pracy to między innymi sprzątacz/sprzątaczka w Szpitalu Specjalistycznym, strażnik działu ochrony i młodsza pielęgniarka/młodszy pielęgniarz/młodszy ratownik w Areszcie Śledczym, pomoc księgowej, wychowawca w Placówce Wychowawczo-Opiekuńczej, fryzjer, brukarz, pomocnik budowlany, pomoc kuchenna, ogrodnik, fizjoterapeuta i specjalista ds. BHP w Bytomskim Przedsiębiorstwie Komunalnym.

Praca w Bytomiu – co zrobić, aby szybko znaleźć zatrudnienie?

Najnowsze szacunki Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej potwierdzają, że sytuacja na polskim rynku pracy jest stabilna. Co więcej, stopa bezrobocia rejestrowanego na maj 2023 spadła o 0,1% w skali kraju. Aktualnie poziom bezrobocia w Polsce wynosi 5,1% – w Śląskiem jest to 3,7% (mniejsze bezrobocie odnotowano jedynie w Wielkopolsce – 3,0%). Czy oznacza to, że praca w powiecie bytomskim jest łatwiej dostępna? Perspektywy dla osób poszukujących zatrudnienia są zdecydowanie lepsze, jednak wciąż warto odpowiednio przygotować się do szukania pracy.

Najważniejsze jest określenie, jaka praca Bytom cię interesuje – powinna odpowiadać twoim kwalifikacjom i doświadczeniu. Jeśli jednocześnie będzie to jeden z zawodów deficytowych, szanse na znalezienie zatrudnienia zdecydowanie wzrosną. Pracy możesz szukać samodzielnie, na przykład na portalu Praca.pl lub zaufać doświadczeniu pracowników UP i skorzystać z dostępnych opcji, takich jak poradnictwo zawodowe i pośrednictwo pracy. Co ważne, urząd pracy może skierować cię na kurs czy szkolenie, a nawet wesprzeć w otworzeniu własnej działalności gospodarczej. Obecnie maksymalna wysokość środków na podjęcie działalności gospodarczej dla osoby bezrobotnej to niemal 43 tysiące złotych.

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.