Wiadomości z Bytomia

Historyczna kamienica Petera Spyry przy ul. Witczaka przechodzi kompleksową rewitalizację

  • Dodano: 2023-05-23 06:30, aktualizacja: 2023-05-22 17:37

Termomodernizacja, wymiana okien i drzwi, odnowienie elewacji frontowej, a także remont klatki schodowej w budynku oraz wydzielenie łazienek w lokalach. To najważniejsze prace budowlane realizowane w ramach pierwszego etapu modernizacji pochodzącej z 1884 roku kamienicy przy ul. Witczaka 37 w Rozbarku. Po zakończeniu prac w częściach wspólnych budynku, Bytomskie Mieszkania ogłoszą kolejny przetarg na remont 12 mieszkań.

- To kolejna inwestycja, dzięki której pustostany zmienią się w lokale do zasiedlenia. Podobnie jak w przypadku ulicy Katowickiej 51, 53 i 59, również przy ul. Witczaka 37 zostanie nie tylko przeprowadzona kompleksowa termomodernizacja budynku, ale też remont 12 mieszkań - mówi zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda.

Najpierw kompleksowa termomodernizacja, a następnie remonty mieszkań

Znajdująca się na rogu ulicy Witczaka i Piłsudskiego kamienica po kapitalnym remoncie będzie jedną z wizytówek Rozbarku. Wykonawca - firma TERMOPROJEKT Sp. z o.o z Rudy Śląskiej - przeprowadził już termomodernizację i ocieplenie jednej ze ścian budynku a prace na pozostałych ścianach wkrótce ruszą. Rusztowania już stoją.

W ramach umowy cały budynek przejdzie kompletną termomodernizację z wymianą źródeł ciepła, ocieplone zostaną wszystkie ściany kamienicy oraz wymienione okna i drzwi. To jednak nie wszystkie prace, jakie będą realizowane w historycznej kamienicy. Do sierpnia 2023 roku wymienione zostaną instalacje: wodno-kanalizacyjna, gazowa i elektryczna w całym budynku. Ponadto wykonawca wyremontuje klatkę schodową oraz wydzieli łazienki w lokalach mieszkalnych.

Te wszystkie prace przewidziane są w ramach pierwszego etapu inwestycji. Po jego zakończeniu Bytomskie Mieszkania ogłoszą kolejny przetarg, a wyłoniony w nim wykonawca przeprowadzi remonty lokali mieszkalnych, aby przygotować je do zasiedlenia. W sumie miasto odzyska kolejne 12 mieszkań o powierzchni od 37 do 77 mkw.

Inwestycja dzięki pozyskanym środkom z Unii Europejskiej

Termomodernizacja budynku przy ul. Witczaka 37 realizowana jest w ramach projektu unijnego „Termomodernizacja oraz zmiana systemów ogrzewania nieruchomości zlokalizowanych w Śródmieściu Bytomia” o łącznej wartości ponad 31 mln zł, z czego aż 26,3 mln zł to środki pozyskane z Unii Europejskiej. Z kolei wartość prac w budynku przy ul. Witczaka 37 to ponad 1,7 mln zł, z czego środki z UE stanowią około 1,5 mln zł.

Historyczna kamienica Petera Spyry odzyska blask

Kamienica przy ul. Witczaka 37 wybudowana została według projektu Carla Bulla w 1884 roku na zlecenie Petera Spyry I. W 1906 roku budynek został rozbudowany według projektu mistrza budowlanego Wilhelma Mokrossa, który powiększył kamienicę od dzisiejszej ulicy Piłsudskiego o jedną kondygnację i poddasze. Kamienica przez wiele lat pozostawała w rękach rodziny Spyrów a jego właścicielami byli m.in. w 1934 roku Hyazinth Spyra a po II wojnie światowej Elżbieta Spyra.

Ciekawostką związaną z nazwiskiem Spyra jest duża jego popularność w Rozbarku, dlatego też poszczególnym jego przedstawicielom nadawano dodatkowe numery w przy nazwiskach. Było to ważne tym bardziej, że przedstawiciele Spyrów byli osobami majętnymi, którzy posiadali wiele kamienic w Rozbarku, m.in. do Petera Spyry należała kamienica przy ul. Witczaka 37, zaś do Petera Spyry II budynek przy ul. Witczaka 33 a do Petera Spyry III kamienica przy ul. Witczaka 39.

kamienica bytom witczaka

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również