Wiadomości z Bytomia

Festiwal literacki dla Dzieci i Młodzieży - BECEK CZYTA

  • Dodano: 2022-10-06 06:30, aktualizacja: 2022-10-05 23:47

Bytomskie Centrum Kultury zaprasza na drugą edycję "Bytomskiego Festiwalu Literackiego dla Dzieci i Młodzieży. Becek Czyta".

BECEK CZYTA, przygotowany jest z myślą o dzieciach, nastolatkach i ich rodzicach. Do udziału w prawie 40 wydarzeniach zaproszono najlepszych polskich pisarzy, ilustratorów, grafików, fotografów, praktyków i specjalistów. Podczas 4 festiwalowych dni zapraszamy na spotkania autorskie, wystawy i warsztaty m.in. z : prof. Jerzym Bralczykiem, Maciejem Szymanowiczem, Agnieszką Ludwig-Słomczyńską,  Grzegorzem Kasdepke, Anną Kaźmierak, laureatkami  konkursu Literacka Podróż Hestii Roksaną Jędrzejewską -Wróbel i Katarzyną Ryrych oraz Anielą Cholewińską-Szkolik, Pawłem Beręsewiczem, Barbarą Supeł, Arturem Pacułą, a także bohaterami książek m.in. Stasiem i Jadzią Pętelką, Kicią Kocią, Panem Barnabą oraz Koziołkiem Matołkiem. W trakcie festiwalu odbędą się warsztaty edukacyjne dla rodziców oraz przyszłych rodziców, oraz wykłady dla bibliotekarzy i bibliotekarek bibliotek szkolnych.

Festiwal także po ślōnsku

Będzie też lokalnie, bo po ślōnsku – spotkamy się z Rafałem Szymom tumaczem, pisorzem, popularyzatōrem ślōnskij mowy. Przekłodo na ślōnski tak literatura bez przikłod "Pippi Långstrump" oraz z Markiem Szołtyskiem autorem niezwykłych  "Bojek po śląsku”. Podczas literackich podróży zapoznamy się z zasadami dobrych manier bon ton, czyli savoir-vivre, o tym opowie Grzegorz Kasdepke, natomiast Agnieszka Ludwig – Słomczyńska przedstawi bohaterów serii  "Oni zmienili świat” - poznamy bliżej Simonę Kossak, Mieczysława Bekkera i Ernesta Malinowskiego. Akcja literacka przeniesie się również na boisko piłkarskie, podczas spotkania z Pawłem Beręsewiczem poznacie Filipa (ksywka Messi) i Marka (ksywka Ronaldo).  Tegorocznej edycji Festiwalu  towarzyszyć będzie wystawa wybitnego czeskiego fotografika, pedagoga Jindřicha Štreita profesora Instytutu Twórczej Fotografii Śląskiego Uniwersytetu w Opavie, uznawanego za jednego z najważniejszych czeskich dokumentalistów. Wystawa DZIECI WSI, to fenomenalne czarno-białe zdjęcia, które weszły do kanonu nie tylko czeskiej ale i światowej kultury. Kolejną wystawą, na którą zaprasza się to MARZENIA KRASNOLUDKÓW, autorstwa Macieja Szymanowicza. Wybierzecie się w podróż po domu, w którym trawnik marzy o prysznicu, poznacie samosprzatające się klocki,  zobaczycie w jakich pozycjach najlepiej się marzy i w ogóle wszystko Was na tej wystawie zaskoczy, bo to wystawa o MARZENIACH i o KRASNOLUDKACH, które mieszkają w szufladach i tam schowane również bujają w obłokach (wystawa dostępna w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu).

Uroczystego otwarcia festiwalu dokona znakomity gość, o którym napisać autorytet, to nic nie napisać. 13 października o godz. 17:30 festiwal zainauguruje, nie kto inny jak prof. Jerzy Bralczyk.

Festiwal literacki dla Dzieci i Młodzieży - BECEK CZYTA / fot. org.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również