Wiadomości z Bytomia

Drohobycz planuje wybudowanie lodowiska na wzór bytomskiego obiektu

  • Dodano: 2022-02-09 07:00, aktualizacja: 2022-02-08 22:09

Podczas ostatniej wizyty w Bytomiu przedstawiciele Drohobycza zwiedzili Lodowisko im. Braci Nikodemowiczów. W ukraińskim Drohobyczu mer Taras Kuczma planuje wybudować halę lodowiska na wzór bytomskiego.

Spotkanie z okazji jubileuszu

W grudniu 2021 roku Bytom odwiedziła delegacja z partnerskiego miasta Drohobycza na czele z burmistrzem Tarasem Kuczmą. Goście z Ukrainy zostali zaproszeni do Bytomia przez prezydenta Mariusza Wołosza, który we wrześniu wizytował znajdujący się w obwodzie lwowskim Drohobycz. Okazją do kolejnego spotkania była 10. rocznica podpisania umowy partnerskiej między Bytomiem a Drohobyczem.

Bliżej realizacji

Przedstawiciele partnerskiego miasta zwiedzili m.in. Lodowisko im. Braci Nikodemowiczów, które zostało otwarte w czerwcu 2021 roku oraz otrzymali projekt obiektu.

- Lodowisko wywarło na nas wrażenie. W Drohobyczu trenuje wielu hokeistów i łyżwiarzy figurowych, którzy chętnie odwiedziliby bytomski obiekt. Okoliczne gminy, łącznie z Drohobyczem, planują wybudowanie podobnego lodowiska. Przeanalizowaliśmy projekt i dostosowaliśmy do naszych warunków. Dzięki Wam jesteśmy bliżej realizacji naszego wspólnego marzenia - napisał Taras Kuczma, burmistrz Drohobycza w liście do prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza.

Polsko-ukraińskie projekty

Bytom współpracuje z Drohobyczem już od ponad 10 lat. W tym czasie uczniowie z bytomskich i drohobyckich szkół wzięli udział w kilkunastu polsko-ukraińskich projektach (m.in. Bytomskich Spotkaniach Europejskich, akcji „Podaruj Znicz na Kresy”, Międzynarodowym Festiwalu NGO czy projektach integracyjnych organizowanych przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska). Wielokrotnie bytomianie brali udział w obchodach Dni Drohobycza, a drohobyczanie w wydarzeniach miejskich w Bytomiu - m.in. w Bytomskiej Nocy Świętojańskiej. Zaplanowane są także wspólne działania kulturalne związane z tegorocznym X Międzynarodowym Festiwalem Brunona Schulza w Drohobyczu.

Miasto Brunona Schulza

Drohobycz jest miastem leżącym na rzeką Tyśmienicą w Beskidach Brzeżnych, drugim co do wielkości w obwodzie lwowskim na Ukrainie. W historii miasta, które prawa miejskie otrzymało w 1422 roku szczególną rolę w rozwoju odegrało wydobycie w średniowieczu soli, zaś w XIX wieku odkrycie złóż ropy naftowej, dzięki czemu Drohobycz stał się ważnym ośrodkiem przemysłu wydobywczego. Warto także dodać, że Drohobycz nazywany jest też „Miastem sklepów cynamonowych” za sprawą jednego ze swoich najważniejszych ambasadorów - prozaika, rysownika Brunona Schulza. Pisarz spędził w Drohobyczu całe życie, a jego małomiasteczkową rzeczywistość przepuszczoną przez filtr wyobraźni uczynił przedmiotem swoich dzieł literackich.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również