Po widowiskowym „Makbecie” na deskach bytomskiego teatru operowego, czas na kolejną premierę. Już w najbliższą sobotę, 8 czerwca Opera Śląska wystawi operę „Don Giovanni" W. A. Mozarta, w reżyserii Michała Znanieckiego. O kulisach przygotowań do wydarzenia współfinansowanego przez gminę Bytom i wpisującego się w obchody 770-lecia, mówili dziś artyści, prezydent Mariusz Wołosz oraz dyrektor teatru Łukasz Goik.
Odważny reżyser
Michał Znaniecki, jeden z wybitniejszych współczesnych reżyserów operowych, znany z odważnych i innowacyjnych interpretacji klasycznych dzieł, ponownie podjął się inscenizacji „Don Giovanniego” Mozarta.
To uniwersalna opowieść o ludzkich namiętnościach, niepohamowanej żądzy i karze, która dosięga głównego bohatera. Perypetie słynącego z miłosnych podbojów szlachcica z Andaluzji zaadaptowano na potrzeby teatru już w 1618 roku. Jednak Mozart z pomocą librecisty Lorenzo da Ponte uczynił tę postać nieśmiertelną.
Łącząca elementy komedii i dramatu sztuka od dnia swej premiery uchodzi za jedno z najwybitniejszych utworów w całej spuściźnie kompozytorskiej Mozarta.
– Cieszę się, że na mapie tego wspaniałego jubileuszu znalazła się także Opera Śląska i nasza najnowsza produkcja wieńcząca trudny, bo pierwszy po remoncie sezon artystyczny – mówił Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej, podczas konferencji prasowej poświęconej premierze „Don Giovanni”.
770-lecie Bytomia, w które włącza się instytucja, to nie tylko spektakl, lecz także spotkania o wielowymiarowym zasięgu, jak np. zaplanowane na 15 czerwca spotkanie z potomkami założyciela bytomskiego teatru Franza Landsbergera.
Ponad 300 darmowych biletów
Najnowsza produkcja Opery Śląskiej jest współfinansowana prze gminę Bytom w ramach 770-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu. Z tej okazji przygotowana została także pula bezpłatnych wejściówek dla chętnych.
– Zarezerwowaliśmy 305 bezpłatnych wejściówek. Chcemy w ten sposób wspólnie z bytomiankami i bytomianami uczcić niezwykły jubileusz naszego miasta. To będzie prawdziwa artystyczna uczta nie tylko dla miłośników opery, ale i nowych widzów – zaprasza prezydent Mariusz Wołosz.
Gdzie można odebrać wejściówki
Bezpłatne wejściówki będą dostępne od środy, 5 czerwca od godz. 9.00 do 15.00 w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7. Na spektakl 14 i 15 czerwca przygotowanych zostało po 40 biletów. Na widzów, którzy chcieliby zobaczyć „Don Giovanniego” 16 czerwca – czeka aż 225 darmowych wejściówek.
Akcja dystrybucji potrwa do wyczerpania puli biletów. Bilety wydawane będą na zasadzie – kto pierwszy ten lepszy, maksymalnie po dwie wejściówki na osobę. Każdy odbierający wejściówkę, będzie musiał potwierdzić ten fakt.
Nie tylko dla miłośników opery
Opera Śląska ponownie udowadnia, że klasyka może być ekscytująca i nowoczesna, nie tracąc przy tym swojego ponadczasowego uroku.
W obsadzie spektaklu znajdą się znakomici soliści m.in.: w roli Don Giovanniego – Robert Gierlach, Stanislav Kuflyuk, Kamil Zdebel; Leporello – Bartosz Urbanowicz, Zbigniew Wunsch; Donna Elwira – Aleksandra Orłowska, Anna Wiśniewska-Schoppa; Donna Anna: Kamila Dutkowska, Joanna Kędzior, Ewa Tracz; Zerlina – Marta Huptas, Monika Korybalska; Don Ottavio – Adrian Domarecki, Andrzej Lampert, Adam Sobierajski; Masetto – Bartłomiej Kłos, Michał Goławski; Komandor – Bogdan Kurowski, Wołodymyr Pańkiw, Grzegorz Szostak. Soliści, Chór, Balet i Orkiestra Opery Śląskiej wystąpią pod batutą Tomasza Tokarczyka.
- Cieszę się z tej synergii z miastem, bo walczymy o to, aby opera była dostępna, spektakle czytelne i aby gościła tu nie tylko ta elitarna, starsza część publiczności, ale też młodzież i osoby, które nigdy dotąd nie miały okazji posłuchać opery - mówi Michał Znaniecki, reżyser teatralny i operowy.
- „Don Giovanni” nie jest skomplikowaną historią i każdy ją zrozumie. Sztuka mówi o człowieku, a opera Mozarta jest uniwersalna - może dziać się wszędzie, w jakimkolwiek czasie historycznym i to dobry tytuł, by pokazać go nowej publiczności. Nie obciążając spektaklu przesadną historycznością, symbologią wchodzimy w ludzką tkankę - tłumaczy Znaniecki.