Wiadomości z Bytomia

Co z Dworcową? Ruszyły prace brukarskie na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Moniuszki

  • Dodano: 2022-10-24 07:00, aktualizacja: 2022-10-23 16:56

Rozpoczęcie prac brukarskich na odcinku ul. Dworcowej od Centrum Handlowego Agora do ul. Moniuszki, to kolejny etap robót, jaki realizowany jest w ramach rewitalizacji ul. Dworcowej. Wykonawca inwestycji - firma HUCZ Sp. z o.o. ponadto kontynuuje roboty elektryczne związane z przyłączeniem budynków do nowych instalacji, a także prace wokół schodów na pl. Wolskiego i roboty związane z układaniem kostki brukowej od pl. Wolskiego do ul. Moniuszki.

Od strony ulicy Dworcowej dobiegają już końca prace związane z rewitalizacją kamienic. Roboty trwają jeszcze w kamienicy na rogu ul. Dworcowej 22/Moniuszki, gdzie realizowane są prace sztukatorskie oraz związane z montażem barierek na balkonach oraz przy ul. Dworcowej 30, gdzie prowadzone są jeszcze prace na poziomie parteru.

Odnowa ulicy Dworcowej. Co się zmieni na jednym z głównych deptaków w mieście

W ramach prac rewitalizacyjnych na ul. Dworcowej przebudowana zostanie ulica, sieci wodociągowe, kanalizacja sanitarna i deszczowa, sieci elektryczne i teletechniczne. Ulica zyska nową - wygodną dla przechodniów, nawierzchnię z ciętego kamienia a układ drogi zostanie podzielony na strefy: komercyjną - przeznaczoną dla lokalnych przedsiębiorców, rekreacyjną - na której królować będzie zieleń i mała architektura, oraz na strefę ruchu.

Warto dodać, że przebudowa ulicy Dworcowej obejmuje również powstanie nowych zieleńców, nasadzenia roślinności w donicach, budowę pergoli, postawienie nowych ławek i koszy na śmieci. Ruch samochodów na przebudowanej ul. Dworcowej zostanie uspokojony i ograniczony do niezbędnego minimum: pojawi się też monitoring kontrolujący wjazd samochodów na ul. Dworcową, zmianie ulegnie organizacja ruchu.

Co ważne, remontu doczeka się nie tylko nawierzchnia ulicy Dworcowej, ale również znajdujące się przy niej kamienice. Swój dawny blask odzyska 11 kamienic, gdzie praktycznie zakończono już wszystkie prace, a roboty dobiegają końca w budynkach przy ul. Dworcowej22/Moniuszki oraz Dworcowej 30.

Inwestycja dzięki pozyskanym przez miasto środkom z Unii Europejskiej

Rewitalizacja ulicy Dworcowej możliwa jest dzięki pozyskaniu przez miasto dofinansowania z Unii Europejskiej, a w projekcie tym, gdzie liderem jest ZBM-TBS sp. z o.o. uczestniczą również Miejski Zarząd Dróg i Mostów, Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne sp. z o.o oraz wspólnoty mieszkaniowe.

Wartość projektu pn. „Rewitalizacja podobszaru 10 w Bytomiu - okolice ulicy Dworcowej i Rynku” obejmującego ulicę Zaułek, Dworcową oraz okolice bytomskiego Rynku to ponad 26 mln złotych, z czego dofinansowanie, jakie miasto pozyskało wynosi 15,3 mln złotych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również