Wiadomości z Bytomia

Centrum Kresowe przeszło gruntowny remont

  • Dodano: 2021-05-27 07:00, aktualizacja: 2021-05-26 21:29

Siedziba Światowego Kongresu Kresowian, znajdująca się przy ulicy Stanisława Moniuszki 13 została wyremontowana.

Funkcjonujące tutaj Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich w Bytomiu wznowiło swoją działalność.

We wtorek, 25 maja w Centrum Kresowym było wesoło i gwarno

Śpiewano lwowskie i śląskie piosenki, a specjalnym gościem był prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. W uroczysty sposób ponownie otwarto siedzibę, która była zamknięta z powodu prac remontowych oraz pandemii.

W trakcie prac modernizacyjnych m.in. wyremontowano i wyposażono kuchnię, zmodernizowano łazienkę, wymieniono okna oraz odnowiono pomieszczenia.

- Nasza siedziba zawsze była przytulna i gościnna. Przez dziesiątki lat przybywali tu przedstawiciele środowisk kresowych i polonijnych z całego świata, odbywały się uroczystości, koncerty i spotkania z wybitnymi przedstawicielami świata nauki i kultury. Po 30 latach, niezbędny był remont.  Bez niego, dalszą działalność Kresowego Centrum, musielibyśmy prowadzić w warunkach urągających wszelkim, ogólnie przyjętym standardom.  Dzięki remontowi, Kresowe Centrum, miejsce, w którym  na co dzień integrują się Ślązacy i Kresowianie -  na powrót stało się godną wizytówką Bytomia.  We wtorek na ponowne otwarcie zaprosiliśmy gościa honorowego, prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza, który jest bardzo słowną osobą. Zgodnie z deklaracją, z własnych środków zakupił między innymi część wyposażenia kuchni - mówi Danuta Skalska, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa w Bytomiu.  

Kresowianie i Ślązacy razem

- Pomógł nam również Leszek Dziub, którego firma LECHBUD nieodpłatnie odmalowała salę widowiskową, kuchnię oraz korytarz, a Józef Dziubosz, członek naszego stowarzyszenia, zakupił m.in. meble i sprzęt do kuchni. W pracach porządkowych brali udział kresowianie oraz nasi przyjaciele Ślązacy - stali bywalcy Centrum. Niezmiernie cieszy mnie to, że znowu możemy organizować spotkania, biesiady. Na wtorkowym otwarciu była wąska grupa osób z powodu obostrzeń, ale jestem przekonana, że już niedługo będziemy mogli spotykać się w większym gronie - kontynuuje Danuta Skalska, która przy okazji zaprasza na najbliższy wieczór autorski.

W czwartek, 27 maja, o godz. 16.00 przy ulicy Moniuszki 13 odbędzie się spotkanie z profesorem Stanisławem Sławomirem Nicieją, który promuje kolejny tom Kresowej Atlantydy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również