Wiadomości z Bytomia

Centrum Kresowe przeszło gruntowny remont

  • Dodano: 2021-05-27 07:00, aktualizacja: 2021-05-26 21:29

Siedziba Światowego Kongresu Kresowian, znajdująca się przy ulicy Stanisława Moniuszki 13 została wyremontowana.

Funkcjonujące tutaj Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich w Bytomiu wznowiło swoją działalność.

We wtorek, 25 maja w Centrum Kresowym było wesoło i gwarno

Śpiewano lwowskie i śląskie piosenki, a specjalnym gościem był prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. W uroczysty sposób ponownie otwarto siedzibę, która była zamknięta z powodu prac remontowych oraz pandemii.

W trakcie prac modernizacyjnych m.in. wyremontowano i wyposażono kuchnię, zmodernizowano łazienkę, wymieniono okna oraz odnowiono pomieszczenia.

- Nasza siedziba zawsze była przytulna i gościnna. Przez dziesiątki lat przybywali tu przedstawiciele środowisk kresowych i polonijnych z całego świata, odbywały się uroczystości, koncerty i spotkania z wybitnymi przedstawicielami świata nauki i kultury. Po 30 latach, niezbędny był remont.  Bez niego, dalszą działalność Kresowego Centrum, musielibyśmy prowadzić w warunkach urągających wszelkim, ogólnie przyjętym standardom.  Dzięki remontowi, Kresowe Centrum, miejsce, w którym  na co dzień integrują się Ślązacy i Kresowianie -  na powrót stało się godną wizytówką Bytomia.  We wtorek na ponowne otwarcie zaprosiliśmy gościa honorowego, prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza, który jest bardzo słowną osobą. Zgodnie z deklaracją, z własnych środków zakupił między innymi część wyposażenia kuchni - mówi Danuta Skalska, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa w Bytomiu.  

Kresowianie i Ślązacy razem

- Pomógł nam również Leszek Dziub, którego firma LECHBUD nieodpłatnie odmalowała salę widowiskową, kuchnię oraz korytarz, a Józef Dziubosz, członek naszego stowarzyszenia, zakupił m.in. meble i sprzęt do kuchni. W pracach porządkowych brali udział kresowianie oraz nasi przyjaciele Ślązacy - stali bywalcy Centrum. Niezmiernie cieszy mnie to, że znowu możemy organizować spotkania, biesiady. Na wtorkowym otwarciu była wąska grupa osób z powodu obostrzeń, ale jestem przekonana, że już niedługo będziemy mogli spotykać się w większym gronie - kontynuuje Danuta Skalska, która przy okazji zaprasza na najbliższy wieczór autorski.

W czwartek, 27 maja, o godz. 16.00 przy ulicy Moniuszki 13 odbędzie się spotkanie z profesorem Stanisławem Sławomirem Nicieją, który promuje kolejny tom Kresowej Atlantydy.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.