Wiadomości z Bytomia

Centrum Integracji Społecznej przeciw wykluczeniu

  • Dodano: 2020-12-30 06:30, aktualizacja: 2020-12-29 20:37

Mimo zawirowań związanych z epidemią, Centrum Integracji Społecznej kontynuuje swoją działalność na rzecz osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. W styczniu rusza tam kolejny duży projekt współfinansowany ze środków unijnych.

Obszar rewitalizacji do reintegracji

Rozpoczęto już rekrutację uczestników do nowego projektu "SOS dla dzielnicy Bobrek – aktywizacja zawodowa i społeczna" skierowanego do bytomian zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym oraz ich otoczenia, którzy zamieszkują lub są związani z obszarem rewitalizacji, zwłaszcza z Bobrkiem.
 

- W ramach tego projektu chcemy objąć wsparciem 56 bytomian, w tym 40 osób realizujących Indywidualny Program Zatrudnienia Socjalnego. Pozostałe miejsca zarezerwowano dla osób z ich najbliższego otoczenia, a więc głównie członków ich rodzin. Projekt startuje w styczniu i potrwa dwa lata - mówi Marzena Majer, dyrektorka Centrum Integracji Społecznej.

Uwierzyć w siebie - nauczyć się pracować

Projekt CIS stawia na praktykę, dlatego też reintegracja społeczna i zawodowa uczestników będzie prowadzona w ramach pracowni konserwacji i pielęgnacji terenów zielonych.
 
Wsparcie oferowane w projekcie to między innymi: badania lekarskie (medycyny pracy) i szkolenie BHP, warsztaty motywacyjne i rozwijające umiejętności społeczne, warsztaty rozwojowe, warsztaty profilaktyczno- terapeutyczne, zajęcia grupowe z doradcą zawodowym, konsultacje indywidualne z psychologiem, pracownikiem socjalnym i doradcą zawodowym.
 

- W prowadzonej przez nas pracowni konserwacji i pielęgnacji terenów zielonych uczestnicy będą mogli odbyć szkolenie z praktycznej nauki zawodu. Proponujemy też cykliczne warsztaty edukacyjno-artystyczne, spotkania aktywizujące służące integracji uczestników projektu, a także wycieczki integracyjne - mówi Marzena Majer

Spędzanie wolnego czasu to też umiejętność

Warto wspomnieć, że osobom realizującym Indywidualny Program Zatrudnienia Socjalnego przysługiwać będzie comiesięczne świadczenie integracyjne, a także ciepły posiłek. W ramach projektu wezmą udział m.in. w bloku cyklicznych warsztatów motywacyjnych i rozwijających umiejętności społeczne, cyklu warsztatów rozwojowych (np. uzupełniających deficyty edukacyjne, itp.). Co ważne będą nabierać kompetencji związanych z tym, jak z korzyścią dla siebie i swoich najbliższych spędzać czas wolny i rozwijać swoje zainteresowania.

Zgłoś się do projektu

Szczegółowe informacje dotyczące uczestnictwa w projekcie dostępne są na stronie www.cisbytom.pl (zakładka projekty), a także w Biurze Projektu, tel. (32) 283 15 48 wew. 11 zlokalizowanym przy ul. Karola Miarki 10 (parter) w godzinach pracy biura, tj. poniedziałek, środa i czwartek od 7:30 do 15:30, a we wtorki i piątki od 7:30 do 18:00. Informacje o projekcie dostępne są również u pracowników socjalnych CIS w Bytomiu pod numerem telefonu (32) 283 15 48 wew. 36. Zapraszamy do udziału w projekcie!
 
Projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 oś priorytetowa: IX. Włączenie społeczne dla działania: 9.1. Aktywna integracja dla poddziałania: 9.1.3. Programy aktywnej integracji osób i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym – OSI

Dobre rezultaty pracowni remontowo-porządkowej

Jedną z wielu pracowni centrum, w których uczą się zawodu uczestnicy  realizujący Indywidualny Program Zatrudnienia Socjalnego jest pracownia remontowo-porządkowa działająca obecnie na terenie bytomskich placówek edukacyjnych.
 

- Po wznowieniu działalności po wiosennym lockdownie przygotowaliśmy wraz z Wydziałem Edukacji zarys współpracy z placówkami edukacyjnymi. Dzięki temu, udało się uruchomić grupę w pracowni remontowo-porządkowej, która realizuje zajęcia praktycznej nauki zawodu, wykonując prace remontowe i malarskie w bytomskich placówkach edukacyjnych - mówi Marzena Majer.  

Efekty ich pracy można zobaczyć w budynku Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy Placu Klasztornym 2, gdzie od połowy lipca uczestnicy CIS odnawiali i malowali przestrzenie wspólne w obiekcie, korytarze na poszczególnych kondygnacjach budynku, klatki schodowe i balustrady.
 
W styczniu  grupa remontowo-porządkowa przeniesie się do budynku Branżowej Szkoły I Stopnia nr 8 przy ul. Józefczaka 40.

Centrum Integracji Społecznej przeciw wykluczeniu

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również