Wiadomości z Bytomia

Bytomskie instytucje kultury z dotacjami

  • Dodano: 2021-04-16 07:00, aktualizacja: 2021-04-15 21:47

Cztery bytomskie instytucje kultury otrzymały dotacje z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu między innymi na realizację projektów kulturalnych oraz sprzęt.

- Bytomskie sceny, podobnie jak publiczność z niecierpliwością wyczekują zniesienia ograniczeń i powrotu do normalności. Ten czas zawieszenia wykorzystują efektywnie, starając się o granty i dofinansowania swoich przedsięwzięć. W toku są także inne konkursu, na których rozstrzygniecie jeszcze czekamy - mówi wiceprezydent Adam Fras.

Studio Rozbark

W ramach programu Infrastruktura kultury dofinansowanego z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Teatr Rozbark otrzymał dotację wysokości 86 tys. zł. na projekt Studio Rozbark.

- Czas pandemii pokazał nam, że bez nowoczesnego sprzętu nie sposób pracować i trzeba rozwijać infrastrukturę teatru - mówi Anna Piotrowska, dyrektorka Teatru Rozbark.

I tak w ramach programu, którego celem jest stworzenie optymalnych warunków dla prowadzenia działalności kulturalnej, poprzez modernizację i rozbudowę infrastruktury technicznej, do bytomskiego teatru trafią  m.in. nowe kamery.

Siła górniczych tradycji

Zastrzyk finansowy otrzymała też Górnicza Orkiestra Dęta "Bytom” im. Józefa Słodczyka. W ramach wytypowanego do dofinansowania projektu p.n. Siła tradycji orkiestra będzie mogła zakupić instrumenty muzyczne oraz niezbędne wyposażenie. Wysokość przyznanej dotacji to 50 tys. zł.

Dotacja dla CSW Kronika

38 tys. zł dofinansowania trafi do Centrum Sztuki Współczesnej Kronika na  realizację zaplanowanej na listopad  wystawy "Chłód w pokoju sączy waniliowe mleko". Będzie to przedsięwzięcie prezentujące instalacje artystyczne stworzone przez artystów w ramach pobytów twórczych w Bytomiu.

- Wystawa ta będzie niejako kontynuacją  projektu "Utopijny kodeks praw”, w ramach którego odbył się cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży. Prezentowane na wystawie instalacje audiowizualne nawiążą do "uzdrowiska dla zmysłów”, które będzie efektem działań opartych o demokratyczne postulaty wystosowane przez uczestników - mówi Agata Cukierska, dyrektorka artystyczna CSW Kronika.

Becek czyta

Becek otrzymał ministerialną dotację na dwuletni autorski projekt: "Becek czyta. Bytomski Festiwal Literacki dla Dzieci i Młodzieży”. Na realizację tegorocznej edycji projektu Becek otrzyma prawie 89 tys. zł, a  w 2022 roku przedsięwzięcie zostanie dofinansowane kwotą prawie 80 tys. zł. Projekt wystartuje jesienią tego roku  (14-17 października) i dotyczy szeroko pojętej promocji czytelnictwa już od najmłodszych lat. W tym roku organizatorzy do współpracy zaproszą bibliotekarzy, a w kolejnym skupią się na bibliotekach szkolnych.  

- To duże przedsięwzięcie, z którym chcemy dotrzeć do wszystkich grup wiekowych. Co więcej nasz projekt będzie promował także czytanie prenatalne oraz promocję czytelnictwa wśród dzieci dotkniętych autyzmem czy niesłyszących. Nie zabranie spotkań autorskich oraz rozmów o tym, jak tworzyć w bibliotece miejsca przyjazne dla młodych czytelników - mówi Małgorzata Kamińska, autorka projektu.  

W ramach programu Kultura dostępna Becek dostał także dofinansowanie w wysokości 46 tys. zł na projekt Improwizacja jako forma edukacji. Projekt ten skierowany jest do uczniów i na ma celu pogłębić ich wiedzę na temat powstań śląskich.

- Na "Improwizację" złożą się m.in. wycieczki do Muzeum Śląskiego, wykłady historyczne oraz warsztaty teatralne, które zwieńczy spektakl. Projekt potrwa od czerwca do października - mówi Małgorzata Trela, kierownik działu impresaryjnego Beceku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również