Tradycyjne ukraińskie pieśni wielogłosowe zabrzmiały w niedzielę 18 grudnia na deskach Teatru Rozbark. Przed bytomską publicznością wystąpiły dwadzieścia dwie artystki, które w pięknych ukraińskich utworach opowiedziały uniwersalne historie córek, matek, sióstr, przodkiń, czerpiąc z mądrości międzypokoleniowej.
Bytomski Kolektyw Śpiewaczy to grupa 22 kobiet z rejonu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która od 2 lat wspólnie zgłębia tajniki śpiewu tradycyjnego. Na co dzień różni je praktycznie wszystko - profesja, zainteresowania, wiek, doświadczenie, predyspozycje muzyczne czy temperament. Na scenie łączy je harmonia współbrzmienia.
Kolektyw nawiązuje do tradycji górnośląskich chórów i towarzystw śpiewaczych, ale jest również symbolicznym ukłonem w stronę przesiedleńców i Kresowian z terenów Europy Środkowo-Wschodniej, którzy swoje losy związali z Górnym Śląskiem. Koncert stanowił kolejny pretekst do spotkania z wielokulturowością towarzyszącą historii regionu, okazję do zrozumienia kontekstów i powiązań z tradycjami dzisiejszej Ukrainy. Wczorajsze wydarzenie było wreszcie okazją do rozmów i dialogu międzypokoleniowego, do zadawania pytań o tożsamość, a także spotkania z ukraińską kulturą.
Bytomski Kolektyw Śpiewaczy w Teatrze Rozbark
Bytomski Kolektyw Śpiewaczy to autorski projekt Marleny Hermanowicz, zainaugurowany w roku 2021 dzięki stypendium Prezydenta Miasta Bytomia dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury w dziedzinie: niematerialne dziedzictwo (folklor i tradycja). W roku 2022 projekt kontynuowany jest dzięki wsparciu Miasta Bytom
Kolektyw tworzą: Agnieszka Kubica, Alina Trefon, Anna Leszczyńska-Rożek, Bożena Żak, Delfina Glapińska, Edyta Dendra, Emilia Świder, Joanna, Justyna Kwiatkowska, Karo Przewłoka, Karola Stachowicz, Karolina Zych-Opara, Katarzyna Chrostowska, Katarzyna Lenartowicz, Magdalena Jochemczyk, Marlena Hermanowicz, Marta Knopik, Marta Skutek, Monika Pluszczykova, Natalia Chojnacka, Weronika Ratajska, Zofia Milewska.