Wiadomości z Bytomia

Bytomski Kolektyw Śpiewaczy w Teatrze Rozbark

  • Dodano: 2022-12-20 11:30

Tradycyjne ukraińskie pieśni wielogłosowe zabrzmiały w niedzielę 18 grudnia na deskach Teatru Rozbark. Przed bytomską publicznością wystąpiły dwadzieścia dwie artystki, które w pięknych ukraińskich utworach opowiedziały uniwersalne historie córek, matek, sióstr, przodkiń, czerpiąc z mądrości międzypokoleniowej.

Bytomski Kolektyw Śpiewaczy to grupa 22 kobiet z rejonu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która od 2 lat wspólnie zgłębia tajniki śpiewu tradycyjnego. Na co dzień różni je praktycznie wszystko - profesja, zainteresowania, wiek, doświadczenie, predyspozycje muzyczne czy temperament. Na scenie łączy je harmonia współbrzmienia.

Kolektyw nawiązuje do tradycji górnośląskich chórów i towarzystw śpiewaczych, ale jest również symbolicznym ukłonem w stronę przesiedleńców i Kresowian z terenów Europy Środkowo-Wschodniej, którzy swoje losy związali z Górnym Śląskiem. Koncert stanowił kolejny pretekst do spotkania z wielokulturowością towarzyszącą historii regionu, okazję do zrozumienia kontekstów i powiązań z tradycjami dzisiejszej Ukrainy. Wczorajsze wydarzenie było wreszcie okazją do rozmów i dialogu międzypokoleniowego, do zadawania pytań o tożsamość, a także spotkania z ukraińską kulturą.

Bytomski Kolektyw Śpiewaczy w Teatrze Rozbark

Bytomski Kolektyw Śpiewaczy to autorski projekt Marleny Hermanowicz, zainaugurowany w roku 2021 dzięki stypendium Prezydenta Miasta Bytomia dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury w dziedzinie: niematerialne dziedzictwo (folklor i tradycja). W roku 2022 projekt kontynuowany jest dzięki wsparciu Miasta Bytom

Kolektyw tworzą: Agnieszka Kubica, Alina Trefon, Anna Leszczyńska-Rożek, Bożena Żak, Delfina Glapińska, Edyta Dendra, Emilia Świder, Joanna, Justyna Kwiatkowska, Karo Przewłoka, Karola Stachowicz, Karolina Zych-Opara, Katarzyna Chrostowska, Katarzyna Lenartowicz, Magdalena Jochemczyk, Marlena Hermanowicz, Marta Knopik, Marta Skutek, Monika Pluszczykova, Natalia Chojnacka, Weronika Ratajska, Zofia Milewska.

bytomski kolektyw śpiewaczy

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również