Wiadomości z Bytomia

Bytom: Zabytkowa siłownia Koksowni Bytom stanie się nowoczesnym centrum biznesu i kultury

  • Dodano: 2024-08-30 11:45

Po dwóch latach od uruchomienia projektu Wirtualnego Muzeum Koksownictwa, Koksownia Bytom prezentuje koncepcję przebudowy zabytkowego budynku siłowni, który będzie docelową siedzibą muzeum oraz wizytówką tworzonej wspólnie z Miastem Bytom Strefy Rozwoju Inwestycji i Aktywizacji Zawodowej. Oprócz muzeum mają się w niej znaleźć m.in. powierzchnie biurowe, centrum obsługi inwestorów i inkubator przedsiębiorczości.

Budynek siłowni Koksowni Bytom był jednym z pierwszych obiektów przemysłowych wpisanych do rejestru zabytków województwa śląskiego. Objęto go ochroną konserwatorską już w 1984 roku. I właśnie ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków zostały uzgodnione wszystkie zmiany, które studio projektowe Spart zaproponowało w koncepcji przebudowy przygotowanej na zlecenie Koksowni Bytom.

Z zewnątrz zabytkowy charakter, a w środku rewolucja

– Obiekt przy ul. Konstytucji w Bytomiu stanowi połączenie dwóch odrębnych konstrukcyjne budynków – siłowni i hali. Z zewnątrz niewiele się zmieni, bo celem nadrzędnym było zachowanie układu fasadowego z elewacją z cegły klinkierowej, która po oczyszczeniu będzie robiła rewelacyjne wrażenie. Wewnątrz zmieni się w zasadzie wszystko, ponieważ dla realizacji wszystkich funkcji, na których zależy inwestorowi trzeba w zasadzie wybudować budynek w budynku – mówi Mirosław Konieczny, architekt, założyciel studia projektowego Spart.

Miejsce dla biur i Muzeum Koksownictwa w Bytomiu

Oprócz inkubatora przedsiębiorczości, centrum obsługi inwestorów i powierzchni biurowych w zabytkowym budynku swoją siedzibę będzie miało Muzeum Koksownictwa, które dziś funkcjonuje w sferze wirtualnej. Mecenasem projektu jest Koksownia Bytom, która w ciągu dwóch lat od uruchomienia projektu zgromadziła i zdigitalizowała kilkadziesiąt rozmów z byłymi pracownikami koksowni w Bytomiu i nie tylko.

– W województwie śląskim od 2006 roku działa Szlak Zabytków Techniki, najbardziej interesująca i najpopularniejsza trasa turystyki industrialnej w Polsce, która upamiętnia historię przemysłu górniczego, kolejowego czy hutniczego, ale nie koksowniczego. Cel projektu jest jasny: krzewić wiedzę o koksie, koksowniach i koksownikach – mówił podczas inauguracji projektu Muzeum Koksownictwa Rafał Szostok, prezes Koksowni Bytom.

Wizytówka powstającej Strefy Rozwoju Inwestycji

Budynek siłowni po remoncie będzie także wizytówką powstającej Strefy Rozwoju Inwestycji i Aktywizacji Zawodowej, którą Koksownia tworzy razem z Miastem Bytom i producentem mineralnej wełny skalnej Petralana.

– To szczególnie ważna inwestycja dla dzielnicy Bobrek i całego Bytomia. Dzięki niej możemy z dumą mówić nie tylko o przeszłości przemysłu w Bytomiu, ale także o jego przyszłości – mówi Artur Wasil, prezes zarządu Petralany i koordynator projektu utworzenia Strefy Rozwoju Inwestycji i Aktywizacji Zawodowej.

Prezes Petralany przypomina, że przewagą bytomskiej Strefy w walce o inwestorów będzie tania energia dostarczana ze zmodernizowanej koksowni.

– Teren ma niezaprzeczalny atut w postaci dostępu do bocznicy kolejowej przy szlaku Bytom – Gliwice, ale jego największym walorem będzie możliwość korzystania z taniej energii cieplnej i elektrycznej produkowanej z gazu koksowniczego, który jest odpadem w produkcji koksu – tłumaczy Artur Wasil.

Szansa na zachowanie produkcji i miejsc pracy

Łączny potencjał Strefy Rozwoju Inwestycji i Aktywizacji zawodowej to aż 150 tys. mkw. gruntów, ciągnących się od ul. Konstytucji w stronę DK 88, z czego ponad 100 tys. mkw. to własność Koksowni Bytom i podmiotów współpracujących, a 50 tys. mkw. należy do Miasta Bytom.

– Waga tej inwestycji rośnie w kontekście ogłoszonej przez Węglokoks Kraj likwidacji KWK „Bobrek”. To szansa na zachowanie działalności produkcyjnej i miejsc pracy – zauważa Michał Bieda, I zastępca prezydenta Bytomia.

Szerokie wsparcie 

Inicjatywę Miasta, Koksowni Bytom i Petralany dostrzegł już szereg instytucji. Wsparcie zadeklarowały już m.in. Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Fundusz Transformacji Województwa Śląskiego.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Marcin

    Czy wraz z zamknieciem kopalni zostanie tez zamknięta koksownia?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również