Po dwóch latach od uruchomienia projektu Wirtualnego Muzeum Koksownictwa, Koksownia Bytom prezentuje koncepcję przebudowy zabytkowego budynku siłowni, który będzie docelową siedzibą muzeum oraz wizytówką tworzonej wspólnie z Miastem Bytom Strefy Rozwoju Inwestycji i Aktywizacji Zawodowej. Oprócz muzeum mają się w niej znaleźć m.in. powierzchnie biurowe, centrum obsługi inwestorów i inkubator przedsiębiorczości.
Budynek siłowni Koksowni Bytom był jednym z pierwszych obiektów przemysłowych wpisanych do rejestru zabytków województwa śląskiego. Objęto go ochroną konserwatorską już w 1984 roku. I właśnie ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków zostały uzgodnione wszystkie zmiany, które studio projektowe Spart zaproponowało w koncepcji przebudowy przygotowanej na zlecenie Koksowni Bytom.
Z zewnątrz zabytkowy charakter, a w środku rewolucja
– Obiekt przy ul. Konstytucji w Bytomiu stanowi połączenie dwóch odrębnych konstrukcyjne budynków – siłowni i hali. Z zewnątrz niewiele się zmieni, bo celem nadrzędnym było zachowanie układu fasadowego z elewacją z cegły klinkierowej, która po oczyszczeniu będzie robiła rewelacyjne wrażenie. Wewnątrz zmieni się w zasadzie wszystko, ponieważ dla realizacji wszystkich funkcji, na których zależy inwestorowi trzeba w zasadzie wybudować budynek w budynku – mówi Mirosław Konieczny, architekt, założyciel studia projektowego Spart.
Miejsce dla biur i Muzeum Koksownictwa w Bytomiu
Oprócz inkubatora przedsiębiorczości, centrum obsługi inwestorów i powierzchni biurowych w zabytkowym budynku swoją siedzibę będzie miało Muzeum Koksownictwa, które dziś funkcjonuje w sferze wirtualnej. Mecenasem projektu jest Koksownia Bytom, która w ciągu dwóch lat od uruchomienia projektu zgromadziła i zdigitalizowała kilkadziesiąt rozmów z byłymi pracownikami koksowni w Bytomiu i nie tylko.
– W województwie śląskim od 2006 roku działa Szlak Zabytków Techniki, najbardziej interesująca i najpopularniejsza trasa turystyki industrialnej w Polsce, która upamiętnia historię przemysłu górniczego, kolejowego czy hutniczego, ale nie koksowniczego. Cel projektu jest jasny: krzewić wiedzę o koksie, koksowniach i koksownikach – mówił podczas inauguracji projektu Muzeum Koksownictwa Rafał Szostok, prezes Koksowni Bytom.
Wizytówka powstającej Strefy Rozwoju Inwestycji
Budynek siłowni po remoncie będzie także wizytówką powstającej Strefy Rozwoju Inwestycji i Aktywizacji Zawodowej, którą Koksownia tworzy razem z Miastem Bytom i producentem mineralnej wełny skalnej Petralana.
– To szczególnie ważna inwestycja dla dzielnicy Bobrek i całego Bytomia. Dzięki niej możemy z dumą mówić nie tylko o przeszłości przemysłu w Bytomiu, ale także o jego przyszłości – mówi Artur Wasil, prezes zarządu Petralany i koordynator projektu utworzenia Strefy Rozwoju Inwestycji i Aktywizacji Zawodowej.
Prezes Petralany przypomina, że przewagą bytomskiej Strefy w walce o inwestorów będzie tania energia dostarczana ze zmodernizowanej koksowni.
– Teren ma niezaprzeczalny atut w postaci dostępu do bocznicy kolejowej przy szlaku Bytom – Gliwice, ale jego największym walorem będzie możliwość korzystania z taniej energii cieplnej i elektrycznej produkowanej z gazu koksowniczego, który jest odpadem w produkcji koksu – tłumaczy Artur Wasil.
Szansa na zachowanie produkcji i miejsc pracy
Łączny potencjał Strefy Rozwoju Inwestycji i Aktywizacji zawodowej to aż 150 tys. mkw. gruntów, ciągnących się od ul. Konstytucji w stronę DK 88, z czego ponad 100 tys. mkw. to własność Koksowni Bytom i podmiotów współpracujących, a 50 tys. mkw. należy do Miasta Bytom.
– Waga tej inwestycji rośnie w kontekście ogłoszonej przez Węglokoks Kraj likwidacji KWK „Bobrek”. To szansa na zachowanie działalności produkcyjnej i miejsc pracy – zauważa Michał Bieda, I zastępca prezydenta Bytomia.
Szerokie wsparcie
Inicjatywę Miasta, Koksowni Bytom i Petralany dostrzegł już szereg instytucji. Wsparcie zadeklarowały już m.in. Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Fundusz Transformacji Województwa Śląskiego.