Wiadomości z Bytomia

Bytom w transnarodowym projekcie klimatycznym

  • Dodano: 2024-04-23 14:30

Dotację w wysokości prawie 170 tys. euro z programu Interreg Regionu Morza Bałtyckiego 2021-2027, otrzymała gmina Bytom na wdrożenie nowego narzędzia informatycznego, które służyć będzie do budowy budżetu emisji i budżetu klimatycznego.

Zgodnie z przyjętym w 2021 roku Europejskim Prawem Klimatycznym, kraje członkowskie do 2050 r. powinny osiągnąć neutralność klimatyczną. Wdrażane działania mają na celu poprawę jakości życia ludzi i otaczającego środowiska i obejmują takie aspekty, jak np. zapewnienie czystego powietrza, wody oraz gleb wraz z zachowaniem bioróżnorodności, zwiększenie energooszczędności budynków czy wykorzystanie tzw. czystej energii.

Wraz Bytomiem w programie #C050 Climate-4-CAST Interreg Regionu Morza Bałtyckiego, bierze udział dziesięciu partnerów, m.in. Uniwersytet HafenCity w Hamburgu (lider projektu), Uniwersytet Uppsala, a także inne szwedzkie, łotewskie, duńskie i fińskie miasta. Ponadto w projekcie uczestniczy także 14 organizacji o statucie stowarzyszonych, w tym Gdańsk i Kraków.

– W ramach tego projektu będziemy wdrażać  w życie budżet klimatyczny, czyli narzędzie, dzięki któremu nie tylko łatwej będzie nam liczyć środki finansowe, ale przede wszystkim śledzić emisję dwutlenku węgla i skutecznie go redukować, realizując kolejne inwestycje – mówi Robert Białas, pełnomocnik ds. Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej.

Opracować plan klimatyczny

I tak tworząc budżet klimatyczny, Bytom będzie opierać się na wiedzy naukowej i gromadzonych danych.

– Narzędzie ma nam ułatwiać proces decyzyjny w celu osiągnięcia celów budżetu klimatycznego, pokazując planowane i możliwe działania inwestycyjne, ich wpływ na poziom emisji i osiągane cele klimatyczne, umieszczając wszystko na osi czasu w sposób łatwy do zrozumienia. W ramach projektu zatrudnimy specjalistę, który wraz bytomskimi służbami księgowymi, będzie opracowywać właściwą procedurę – mówi Robert Białas.

Podobne rozwiązania wdrożyły już m. in. takie miasta jak Oslo, Berlin czy niektóre mniejsze norweskie miasta. Umowa partnerstwa ważna będzie do końca listopada 2026 r.  

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również