Wiadomości z Bytomia

Bytom: Technikum nr 4 świętowało Dzień Liczby Pi

  • Dodano: 2023-03-15 11:00, aktualizacja: 2023-03-21 10:48

Historia liczby Pi jest tak długa, jak dzieje cywilizacji, bo odkryli i wykorzystywali ją już starożytni Babilończycy. Od 20 lat, tradycyjne 14 marca, Dzień Liczby Pi świętuje m.in. Technikum nr 4, gdzie z tej okazji zorganizowano imprezę z pi w tle.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Liczby Pi, którego data nie bez przyczyny wypada właśnie 14 marca (skojarzenie z rozszerzeniem dziesiętnym liczby Pi, czyli 3.14 lub urodzinami Wacława Sierpińskiego twórcy polskiej szkoły matematycznej), uczniowie z 11 szkół z Bytomia i sąsiednich miast wzięli udział w niecodziennym wydarzeniu.

Kiedy Pi spotyka Kopernika

- Ponieważ w tym roku obchodzimy Rok Mikołaja Kopernika, nadaliśmy wydarzeniu  przewrotną nazwę Pi spotyka Kopernika. Jak co roku  poprzez tę imprezę oswajamy matematykę i pokazujemy, że to dziedzina nauki, która występuje na każdej płaszczyźnie naszego życia - mówi Katarzyna Żak, matematyczka, koordynatorka wydarzenia.

Wierszem o ludolfinie

Na uczniów, którzy brali udział w szkolnych obchodach Dnia Liczby Pi (która nazywana jest także ludolfiną) czekały liczne quizy i  pokazy, a wśród nich konkursy matematyczne, astronomiczna krzyżówka, konkurs na zapamiętanie jak najwięcej liczb po przecinku, a nawet recytacja wiersza o kosmicznych właściwościach liczby pi. A na deser - pierniki w kształcie pi.

Kiedy Pi spotyka Kopernika/fot. Hubert Klimek [UM Bytom]

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również