Uroczystości święta Konstytucji 3 maja rozpoczęły się uroczystą mszą świętą. Po mszy w imieniu swoim oraz bytomian Mariusz Wołosz, Prezydent Bytomia złożył kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym walkę o niepodległą Polskę. Po oficjalnej części uroczystości, świętowanie przeniosło się do Parku Miejskiego.
Przy Amfiteatrze oraz na Polanie Piknikowej od 10:30 do 16:00 na bytomian i gości czekało wiele atrakcji. Piknik rozpoczął się Rodzinnym Biegiem Konstytucji 3 maja. W programie znalazły się również warsztaty twórcze, kreatywne oraz plastyczne.
Była też wystawa pt.: „I love Bytom” czy „Książkowy bazar”, na którym można było wymienić się książką. Dla aktywnych uczestników przygotowane były tory przeszkód oraz gry przestrzenne. Nie zabrakło quizów rodzinnych, gier edukacyjnych czy zabawy literacko-edukacyjnej „Mapa legend polskich”. Dla najmłodszych uczestników organizator zapewnił różnorodne animacje.
Prezydent o patriotyzmie
Podczas rodzinnego pikniku w Parku Kachla była też okazja, by porozmawiać o patriotyzmie. O tym, jak manifestować na co dzień przywiązanie do ojczyzny - także tej małej ojczyzny - Bytomia - jak współuczestniczyć w życiu społecznym i troszczyć się o dobro wspólne z młodymi bytomianami rozmawiał prezydent Mariusz Wołosz.
Prosto ze sceny Amfiteatru
O artystyczną część wydarzenia zadbały dzieci z zespołu Mały Rozbark, działającego przy Przedszkolu Miejskim nr 20. Wystąpił również Kwintet Dęty z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina oraz Górnicza Orkiestra Dęta Bytom im. Józefa Słodczyka pod dyrekcją Dariusz Kasperka. Imprezę zakończył koncert zespołu Obibok - laureat Przeglądu Zespołów Muzycznych BYTOM LIVE MUSIC.
Konstytucyjne ciekawostki
3. Maja 1791 roku Sejm Wielki uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była to pierwsza konstytucja nowożytna w Europie, a druga, po amerykańskiej, na świecie. Dla naszego kraju, otoczonego z trzech stron przez zaborców: Rosję, Prusy i Austrię, była to jedna z ostatnich prób ratowania kraju. Polska próbowała ratować swoją niepodległość i suwerenność. Niestety, wobec miażdżącej przewagi zaborców cztery lata później - w 1795 roku - została na 123 lata wymazana z mapy Europy.