Wiadomości z Bytomia

Bytom pozyskał 34,5 mln zł z Rządowego Funduszu "Polski Ład"

  • Dodano: 2021-10-26 06:30, aktualizacja: 2021-10-25 18:17

Przebudowa kanalizacji deszczowej i infrastruktury drogowej w części ulic Piłsudskiego, Matejki, Krakowskiej oraz pl. Sobieskiego, a także termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 2 przy ul. Arki Bożka 21.

To dwa projekty, na które nasze miasto pozyskało środki finansowe w ramach Rządowego Funduszu „Polski Ład”. Łącznie obydwa projekty będą kosztować 36,6 mln zł, z czego aż 34,5 mln to pozyskane dofinansowanie.

- To kolejne środki zewnętrzne, jakie pozyskało nasze miasto, dzięki którym zrealizujemy dwie bardzo ważne inwestycje w Bytomiu. Największa z tych inwestycji to oczywiście przebudowa dróg i chodników wraz z infrastrukturą towarzyszącą w części ulic Piłsudskiego, Matejki, Krakowskiej oraz pl. Sobieskiego - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. - Głównym celem tej inwestycji jest nie tylko przebudowa jezdni, chodników i miejsc postojowych, ale także modernizacja kanalizacji deszczowej, celem ograniczenia występujących w tym rejonie podtopień - dodaje prezydent Mariusz Wołosz.

34,5 mln zł pozyskane na dwie ważne inwestycje miejskie

Na projekt „Przebudowa dróg i chodników wraz z infrastrukturą towarzyszącą w części ulic Piłsudskiego, Matejki, Krakowskiej oraz pl. Sobieskiego w Bytomiu”, którego koszt wynosi 31 578 940 zł, nasze miasto pozyskało w ramach „Polskiego Ładu” 29 999 993 zł. Z kolei na drugim projekt „Termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 2 przy ul. Arki Bożka 21 w Bytomiu” pozyskaliśmy 4 523 553 zł, przy czym koszt całego przedsięwzięcia wynosi 5 026 170 zł.

- Chciałbym serdecznie podziękować wojewodzie śląskiemu Jarosławowi Wieczorkowi oraz posłom, a szczególnie Wojciechowi Szaramie, którzy wspierali nasze miasto w pozyskaniu środków finansowych, które przeznaczymy na tak ważne dla Bytomia inwestycje - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Co zrealizowane zostanie w ramach obydwu projektów?

W ramach pierwszego projektu gmina planuje przebudowę jezdni, chodników, miejsc postojowych wraz z modernizacją kanalizacji deszczowej, obejmującej retencjonowanie wód, celem nie tylko poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i ograniczenia hałasu, ale również ograniczenia występujących tam podtopień, które zdarzają się podczas gwałtownych opadów atmosferycznych. W tym celu wykonana zostanie retencja w nowym zbiorniku retencyjnym pod pl. Sobieskiego z wykorzystaniem wyłączonego z eksploatacji kanału w ul. Piłsudskiego na odcinku od skrzyżowania z ulicą Chrobrego do skrzyżowania z ulicą Matejki oraz kanału w ulicy Matejki.

W ramach przebudowy części ulic Piłsudskiego, Matejki, Krakowskiej oraz pl. Sobieskiego planowane jest natomiast uspokojenie ruchu pojazdów, uporządkowanie miejsc postojowych, zaś zachodnia część placu Jana III Sobieskiego zostanie przywrócona do historycznej postaci.

Z kolei drugi projekt związany z inwestycją w budynek szkolny obejmuje nie tylko jego termomodernizację /o łącznej powierzchni użytkowej 4655 mkw/ poprzez prace ociepleniowe stropodachów, ścian fundamentowych, ścian zewnętrznych z daszkami i ogniomurami, ale także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej na energooszczędną, modernizację instalacji centralnego ogrzewania, montaż balustrad, naprawę stopni betonowych zewnętrznych i podestów.

Łącznie obydwa projekty będą kosztować 36 605 110 zł, z czego pozyskane przez miasto dofinansowanie na obydwa projekty to kwota 34 523 546 zł.

Przypomnijmy, że Rządowy Fundusz „Polski Ład” to Program Inwestycji Strategicznych mający na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Bytom pozyskał 34,5 mln zł z Rządowego Funduszu "Polski Ład" / fot. UM Bytom

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również