Wiadomości z Bytomia

Bytom nagrodzony w konkursie Zdrowy Samorząd

  • Dodano: 2021-06-16 07:00, aktualizacja: 2021-06-15 12:27

Bytom został uhonorowany nagrodą specjalną w czwartej edycji konkursu Zdrowy Samorząd za innowacyjne działania podjęte przez gminę w 2020 roku w związku z minimalizowaniem skutków pandemii koronawirusa.

Konkurs będący imprezą towarzyszącą VI Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych, organizowały redakcje Portalu Samorządowego i Rynku Zdrowia.

- Od początku pandemii, która szczególnie mocno doświadczyła nasze miasto w pierwszym okresie jej trwania, nie baliśmy się podejmować odważnych decyzji, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom. Niech to wyróżnienie będzie wyrazem wdzięczności dla wszystkich, którzy w tym trudnym czasie angażowali się w walkę z epidemią - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Nagroda w kategorii zdrowa gmina

Przypomnijmy, że zastosowane w Bytomiu metody innowacyjne, posłużyły jako wzorzec w leczeniu COVID-19. To właśnie Szpital Specjalistyczny nr 1 był jedną z pierwszych placówek w kraju, która zajmowała się hospitalizacją pacjentów zakażonych koronawirusem. Bytomska lecznica była także jedną z pierwszych placówek, które rozpoczęły innowacyjną terapię zakażeń COVID-19 osoczem, wprowadziła - wraz ze Śląskim Centrum Chorób Serca - unikalny na skalę Polski program badań osób, które wyzdrowiały po zakażeniu koronawirusem.

Aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, w listopadzie 2020 roku w 3 domach pomocy społecznej, noclegowni i placówce opiekuńczej zamontowano bramy dekontaminacyjne, które pomagają w dezynfekcji.

Kolejną innowacyjną metodą stosowaną w Bytomiu w walce z koronawirusem były zorganizowane przez gminę mobilne zespoły wymazowe, pobierające materiał do badań w kierunku zakażenia wirusem SARS-Cov-2 od osób przebywających w kwarantannie oraz izolacji domowej, a także pracowników służby zdrowia, domów pomocy społecznej, nauczycieli. W 2020 roku gmina Bytom wydała na walkę z COVID-19 łącznie ponad 10 mln zł. Uroczystość wręczenia nagród "Zdrowy Samorząd", odbędzie się podczas Gali VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, 14 czerwca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Bytom na VI Kongresie Wyzwań Zdrowotnych

Do wtorku, 15 czerwca,  potrwa VI Kongres Wyzwań Zdrowotnych - wyjątkowe w skali Europy forum wielowątkowej debaty o zdrowiu. Wśród tegorocznych prelegentów, którzy rozmawiali m.in. o kluczowych zagadnieniach dla systemu ochrony zdrowia w czasach pandemii, był prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. Prezydent wziął dziś /14 czerwca/ udział w panelu dyskusyjnym poświęconym organizacji i zarządzaniu szpitalami w Polsce. Wśród tematów w tej części kongresu, nie zabrakł m.in. debaty na temat nowoczesnego planowania działalności szpitalnej, zarządzania kadrami i głównych wyzwań organizacyjnych i zarządczych w dobie pandemii COVID-19.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.