Wiadomości z Bytomia

Bytom: Kolejna kamienica ozdobiła miasto, a jej remont został nagrodzony

  • Dodano: 2020-11-24 12:45

Wspólnoty mieszkaniowe w Bytomiu coraz częściej decydują się na remont elewacji swoich budynków, które po wielu latach odzyskują dawny blask. Kolejną kamienicą odnowioną w naszym mieście jest ta znajdująca się przy ul. Oświęcimskiej 14. Jej remont doceniła także kapituła konkursu Inwestycja Roku 2020.

Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!

Kamienica przy ul. Oświęcimskiej 14 to czterokondygnacyjny, wielorodzinny budynek wzniesiony w 1914 roku w technologii tradycyjnej z elementów drobnowymiarowych – cegły pełnej. Należy on do wspólnoty mieszkaniowej, która zarządzanie swoją kamienicą powierzyła miejskiej spółce ZBM – TBS Sp. z .o.o. Dwa lata temu, w 2018 roku wspólnota mieszkaniowa podjęła decyzję o remoncie kamienicy, który trwał 8 miesięcy. Podczas prac nie tylko wykonano remont elewacji budynku, ale również modernizację balkonów, a koszt całej inwestycji wyniósł 600 tys. zł. Warto dodać, że generalnym wykonawcą remontu była firma Termo Garbacki z Bytomia, zaś witraż wykonała Pracownia „Stalowe Anioły” również z Bytomia.

Remont elewacji frontowej polegał na naprawie murów, wymianie tynków na elewacji, odnowieniu płytek klinkierowych w części parterowej budynku oraz odtworzeniu detali architektonicznych. Ponadto przeprowadzono konserwację stolarki drzwiowej wraz z odtworzeniem kopuły nad wejściem do budynku, odtworzeniem ozdobnego naświetla nad drzwiami wejściowymi oraz remont balkonów, zaś elewacja od strony podwórza została docieplona. Warto dodać, że budynek przy ul. Oświęcimskiej 14 ujęty jest w Gminnej Ewidencji Zabytków, dlatego też przed jego remontem konieczne było wydanie zaleceń przez Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Wykonana inwestycja została przez zarządcę ZBM – TBS Sp. z o.o. zgłoszona w kategorii „Obiekty mieszkalne – termomodernizacja” do konkursu Modernizacja Roku 2020. Kapituła konkursu doceniając wykonany remont i piękno elewacji wyróżniła i przyznała 3. miejsce w konkursie bytomskiej kamienicy.

Przypomnijmy, że kilka dni temu odsłonięta została elewacja kamienicy przy ul. Piłsudskiego 65,69, gdzie trwają jeszcze ostatnie prace rewitalizacyjne. Tam cechą charakterystyczną kamienicy była kolorowa elewacja oraz piękna sztukateria, które dzięki zaangażowaniu Wspólnoty Mieszkaniowej i zarządcy budynku, zostały poddane konserwacji. Tym samym uratowano je przed dalszą degradacją i odtworzono elementy sztukaterii.

Warto dodać, że w tym samym konkursie za przeprowadzone inwestycje wyróżnione zostały również Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa „Miechowice”.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Hanys

    Super wiadomość. W prawdzie nie jestem mieszkańcem Bytomia, ale Bytom to piękne miasto, które aż prosi się o generalny remont wielu budynków. Gdyby tak odrestaurować wszystkie budynki i zabytki, to jest to miasto perełka na równi z Krakowem i innymi miastami w Polsce.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również