Wiadomości z Bytomia

Mimo pandemii utrzymujemy budżet miasta na poziomie ponad 1 mld zł

  • Dodano: 2020-11-26 06:30, aktualizacja: 2020-11-25 17:23

21 grudnia bytomscy radni będą debatować o projekcie budżetu Bytomia na 2021 rok.

Projekt uchwały budżetowej został już przedstawiony Regionalnej Izbie Obrachunkowej, która ma wydać opinię na temat uchwały. Przedstawiamy najważniejsze założenia projektowanego budżetu Bytomia.

- Kończy się rok, w którym mimo pandemii koronawirusa zrealizowaliśmy wiele zaplanowanych działań. W 2021 roku przede wszystkim musimy utrzymać tempo realizowanych inwestycji, które są niezbędne, aby utrzymać tempo rozwoju miasta – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. - W przyszłorocznym budżecie, który ponownie przekroczy 1 mld zł, planujemy przeznaczyć na inwestycje ponad 141 mln zł, czyli kwotę na poziomie kwoty zaplanowanej na realizację inwestycji w projekcie budżetu na 2020 rok – dodaje Mariusz Wołosz.

Budżet w czasie pandemii koronawirusa

Pandemia koronawirusa wpłynęła na tegoroczne budżety wszystkich miast w naszym kraju. Przede wszystkim wyraźny był spadek dochodów oraz ich znaczące ograniczenie w stosunku do kwot zaplanowanych, co szczególnie odbiło się na planach inwestycyjnych gmin.

W Bytomiu mimo spadku dochodów udało się utrzymać tempo realizowanych inwestycji zarówno sportowych, drogowych, jak i rewitalizacyjnych. Ponadto, w czasie pandemii uruchomiliśmy rezerwę kryzysową, na wydatki związane z koronawirusem.  Zapewniając bezpieczeństwo mieszkańcom, finansowaliśmy działalność bytomskiego wymazobusu, wspieraliśmy medyków, sanepid, placówki oświatowe oraz ośrodki zdrowia, zapewniając środki dezynfekcyjne i ochrony indywidualnej. Z budżetu miasta realizowana była pomoc dla bytomskich przedsiębiorców, którzy złożyli już około 760 wniosków z prośbą o wsparcie, a do końca października otrzymali ponad 850 tys. zł.

- Planując przyszłoroczny budżet, braliśmy pod uwagę szereg czynników, w tym również wciąż istniejącą pandemię i skutki, jakie niesie ona dla budżetu miasta. Przede wszystkim widoczne są niższe niż w latach poprzednich wpływy z udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych – mówi Ewa Tomczak, Skarbnik Miasta. - Mimo to, wydatki w przyszłorocznym budżecie na inwestycje będą podobne do tych w 2020 roku. Najwięcej jednak przeznaczymy na wydatki bieżące, głównie: oświatę i wychowanie, opiekę społeczną i zdrowie, ale również gospodarkę mieszkaniową, komunalną i transport – dodaje Ewa Tomczak

141 mln zł na inwestycje. Wśród nich lodowisko, drogi, budowa dwóch przedszkoli, rolkowiska czy wodnego placu zabaw

Jedną z najważniejszych inwestycji, jaką miasto zakończy w 2021 roku będzie niewątpliwie budowa nowej hali lodowiska przy ul. Pułaskiego 71.

- Na tę inwestycję od wielu lat czekają nie tylko młodzieżowe i seniorskie drużyny hokejowe, ale przede wszystkim bytomianie. Jej ogólna wartość w latach 2019-2021 wyniesie ponad 40 mln, z czego 15 mln zł to dofinansowanie z Ministerstwa Sportu – mówi Adam Fras, zastępca prezydenta Bytomia.

Wśród kolejnych inwestycji, jakie realizowane będą w mieście w 2021 roku są zarówno te drogowe, jak i te służące poprawie infrastruktury miejskiej.

- Będziemy kontynuować inwestycje drogowe takie, jak przebudowa ul. Frycza-Modrzewskiego do granicy z Rudą Śląską od skrzyżowania z ul. Zabrzańską. Chcielibyśmy zrealizować przebudowę m.in. ul. Smolenia, Nawrota, Nickla czy Tysiąclecia – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

W budżecie miasta zaplanowane zostały także inwestycje z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na kwotę blisko 21 mln zł. Wśród nich są takie inwestycje jak: przebudowa misy basenu dla pływających przy ul. Wrocławskiej /450 tys. zł/, dostosowanie budynku i otoczenia do potrzeb osób niepełnosprawnych DPS "Kombatant" /765 tys. zł/, budowa Przedszkola Miejskiego nr 58 w Miechowicach za kwotę 13,5 mln zł, rozbudowa i przebudowa Przedszkola Miejskiego nr 36 za blisko 2 mln zł, a także budowa rolkowiska przy ul. Pułaskiego obok nowej hali lodowiska za 3 mln zł oraz budowa wodnego placu zabaw w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla za 1 mln zł.

- Budowa wodnego placu zabaw czy rolkowiska to inwestycje, o które upominali się mieszkańcy w ramach dwóch ostatnich edycji budżetu obywatelskiego. Chociaż te projekty nie otrzymały wymaganej liczby głosów, chcemy je zrealizować – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Niezbędnych modernizacji doczeka się także infrastruktura mieszkaniowa w Bytomiu

- W 2021 roku planujemy także przeznaczyć środki finansowe na modernizację budynków miejskich. Zmodernizowane zostaną między innymi budynki przy ul. Musialika za 1,4 mln zł oraz będziemy kontynuować rewitalizację Kolonii Zgorzelec, na którą w przyszłym roku planujemy wydać ponad 2,7 mln – mówi Waldemar Gawron, zastępca prezydenta Bytomia.

Rosną wydatki na edukację, opiekę społeczną, ochronę zdrowia oraz transport i mieszkalnictwo

Na oświatę łącznie wydamy w 2021 roku z budżetu miasta kwotę prawie ponad 340 mln zł /wobec planowanych na 2020 rok 320 mln zł/, na pomoc społeczną i ochronę zdrowia 330 mln zł /wobec planowanych na 2020 rok 315 mln zł/, zaś na gospodarkę mieszkaniową 133 mln zł /wobec planowanych na 2020 rok 124 mln zł/. Na transport i łączność z budżetu miasta w 2021 roku wydamy również więcej, bo około 60 mln /wobec planowanych 55 mln zł w 2020 roku/, zaś na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska ponad 99 mln zł /wobec planowanych na 2020 rok 74 mln zł/. Z kolei na działania związane z kulturą fizyczną miasto zaplanowało wydatki na kwotę ponad 24 mln zł oraz bezpieczeństwo i ochronę przeciwpożarową ponad 16 mln zł. Ogółem wszystkie wydatki w 2021 roku wyniosą łącznie 1 mld 93 mln zł.

- Rosnące wydatki na bieżące funkcjonowanie miasta, a także konieczność realizacji najważniejszych inwestycji ma wpływ na deficyt budżetowy naszej gminy – mówi skarbnik miasta Ewa Tomczak. - W przyszłorocznym budżecie zaplanowaliśmy deficyt w wysokości około 74 mln zł. Pokryjemy go z długoterminowego kredytu w Europejskim Banku Inwestycyjnym, który zaciągnięty został przez gminę jeszcze w 2016 roku oraz emisji obligacji komunalnych – dodaje.

Warto jednak podkreślić, że emisja obligacji nastąpi wyłącznie w sytuacji, kiedy gmina będzie pewna, że zaplanowane inwestycje będą realizowane w 2021 roku i następnych latach.

Projekt budżetu miasta na 2021 roku czeka obecnie na opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej, zaś debata nad jego przyjęciem odbędzie się 21 grudnia br. podczas sesji Rady Miejskiej.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.