Bytom - portal miejski mojBytom.pl

Wiadomości z Bytomia

Bytom Film Festival 2016

  • Dodano: 2016-09-06 07:45, aktualizacja: 2016-09-06 08:04

Po rocznej przerwie, w nowej formie wraca Bytom Film Festiwal – Festiwal Popularyzatorów Filmowych - impreza dla miłośników kina oraz tych, którzy kreują filmową rzeczywistość stając po drugiej stronie kamery. Otwarcie imprezy już w środę 7 września o 20.00 w Beceku.

Jak zaznaczają organizatorzy, to jedyny taki w kraju festiwal koncentrujący się na osobach, instytucjach, stowarzyszeniach i projektach, które przyczyniają się do promocji oraz upowszechniania sztuki filmowej. Wydarzenie to ma także zwrócić uwagę na tych, którzy polepszają jakość obrazów filmowych, stymulują nowe produkcje debiutujących artystów czy wychodzą poza klasyczną kategorię widza np. tworząc filmy skierowane do osób niesłyszących czy niewidzących.

W bogatym programie festiwalu znajdą się filmy poświęcone Górnemu Śląskowi. W bloku Silesia Panorama na widzów czekać będzie m.in. hipnotyzujący, trzymający w napięciu dramat „Matka” w reżyserii Lee Mackintosha Jonesa oraz „Internowane” Pawła Przybylskiego opowiadający o kobietach, które ze względu na działalność opozycyjną trafiły w czasie stanu wojennego w 1982 r. do Ośrodka Odosobnienia Internowanych w Miechowicach.

W festiwalowych pokazach znajdzie się także retrospektywa: „Wielki-młody”, która będzie okazją do przedstawienia nowej wizji w polskim kinie, jaką są dzieła Kuby Czekaja, autora jednego z najgłośniejszych tegorocznych debiutów. W ramach festiwalu rozstrzygnięty zostanie konkurs, na który swoje prace zgłosiło ponad 170 filmowców tworzących zarówno filmy fabularne, jak i dokumentalne czy animowane.

W każdej kategorii do zgarnięcia jest nagroda finansowa oraz statuetka Bytomskiego Lwa. Warto wspomnieć, że poprzednią edycję konkursu wygrała etiuda fabularna „Arena” Martina Ratha. Film ten został świetnie przyjęty na innych festiwalach krajowych i zagranicznych zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.

Zwycięzców tegorocznego konkursu wybierze jury, w którym zasiada, związana z Bytomiem reżyserka, Anna Kazejak, Anna Papierzańska, koordynatorka BCKina oraz Paweł Tomiczek, dyrektor Silesia Film. Wyniki zostaną ogłoszone w niedzielę, 11 września.

Bytom Film Festiwal to także doskonała okazja, by spotkać się z twórcami prezentowanych filmów. W trakcie festiwalu odbędą się również warsztaty kierowane do młodzieży oraz nauczycieli, a także wystawa plakatów filmowych, którą będzie można obejrzeć w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Damiana Bartyli, prezydenta Bytomia, Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego oraz Łódzkiej Szkoły Filmowej. Organizatorami imprezy jest Towarzystwo Miłośników Bytomia przy współpracy z Bytomskim Centrum Kultury, Teatrem Rozbark, Operą Śląską oraz Miejską Biblioteką Publiczną.

Bytom Film Festival 2016

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.