„Pomagamy i chronimy” - to najważniejsza dewiza każdego policjanta. Wczoraj mundurowy z PDOZ w Bytomiu ujął mężczyznę, który w centrum miasta pobił kobietę. Natychmiastowa reakcja policjanta, szybka ocena sytuacji i doświadczenie pozwoliły zatrzymać 35-letniego agresora. Sprawcy może grozić do lat 5 więzienia.
Agresor pobił 31-letnią kobietę
Bytomski policjant po raz kolejny udowodnił, że policjantem jest się zawsze. Wczoraj aspirant Artur Gryka policjant PDOZ Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu będący w czasie wolnym od służby, jechał swoim prywatnym samochodem. Zatrzymał się przed sygnalizacją świetlną przy skrzyżowaniu ulic Wrocławskiej i Strzelców Bytomskich. Stojąc na światłach, zauważył dwóch mężczyzn biegnących jeden za drugim oraz leżącą na chodniku kobietę, przy której znajdowały się pochylone nad nią osoby. Policjant natychmiast ruszył za uciekającym mężczyzną, dogonił go i obezwładni, po czym zadzwonił na Policję. Dobiegający mężczyzna pomógł mu i powiedział, że przed chwilą uderzył leżącą na chodniku kobietę. Zgromadzone przy niej osoby w tym czasie wezwały na miejsce karetkę, która po przybyciu na miejsce przewiozła pobitą 31-latkę do szpitala.
Po chwili na miejsce przybyli funkcjonariusze II Kompanii OPP KWP Katowice, pełniący wówczas służbę na terenie naszego miasta i dokonali zatrzymania mężczyzny. Działanie policjanta potwierdza słowa najważniejszej policyjnej dewizy: „Pomagamy i chronimy”. Mundurowy wykazał się wzorową postawą, jego zaangażowanie po służbie oraz profesjonalizm sprawiły, że agresor został natychmiast zatrzymany.
Kodeks karny, a naruszenie nietykalności cielesnej
Art. 157. [Średni i lekki uszczerbek na zdrowiu]
§ 1. Kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia, inny niż określony w art. 156 § 1,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 2 lub 3, jeżeli naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia nie trwał dłużej niż 7 dni, odbywa się z oskarżenia prywatnego, chyba że pokrzywdzonym jest osoba najbliższa zamieszkująca wspólnie ze sprawcą.
§ 5. Jeżeli pokrzywdzonym jest osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 3 następuje na jej wniosek.