Wiadomości z Bytomia

Budżet Bytomia 2023 uchwalony. Miasto skupia się na zapewnieniu finansowania inwestycji

 • Dodano: 2022-12-20 06:30, aktualizacja: 2022-12-19 18:21

W poniedziałek 19 grudnia radni Rady Miejskiej przyjęli uchwałę budżetową na 2023 rok. W przyszłorocznym budżecie Bytomia ponad 167 mln zł zostanie przeznaczone na cele inwestycyjne.

Wśród najważniejszych inwestycji są m.in.: przebudowy dróg, działania związane z rewitalizacją miasta, a także kontynuacja trwających już inwestycji, jak: budowa nowego przedszkola, kompleksu sportowego Polonii Bytom czy przebudowa układu drogowego i torowiska w ul. Piekarskiej.

Poradziliśmy sobie z pandemią, radzimy sobie ze skutkami wojny w Ukrainie. Z antysamorządową polityką rządu również musimy sobie poradzić  - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. - Pomimo zmniejszenia udziału w podatkach na kolejny rok o 10 mln zł i drastycznego wzrostu kosztów, nie możemy zaprzestać finansowania bieżących i zaplanowanych inwestycji - dodaje prezydent Wołosz.

167 mln zł na inwestycje. Co będzie realizowane w Bytomiu?

Budżet Bytomia na 2023 rok, pomimo wielu ograniczeń, jest proinwestycyjnym budżetem. W uchwale budżetowej na 2023 rok, podobnie jak w poprzednich latach, wydatki gminy przekroczą 1,1 mld zł. Największa część budżetu zostanie przeznaczona na edukację, politykę społeczną i rodzinną, gospodarkę komunalną i ochronę środowiska oraz transport. Na inwestycje miasto zaplanowało w przyszłorocznym budżecie ponad 167 mln zł.

W kolejnym roku budżetowym będziemy kontynuować już rozpoczęte inwestycje, jak: rewitalizacja Śródmieścia, Nowej Kolonii Robotniczej w Bobrku, Kolonii Zgorzelec i Rozbarku, ale również budowę nowego przedszkola w Bytomiu - Miechowicach oraz przebudowę ul. Piekarskiej - mówi Michał Bieda, pierwszy zastępca prezydenta Bytomia. 

Wśród nowych inwestycji, jakie zaplanowaliśmy w 2023 roku są dwie ważne dla mieszkańców inwestycje drogowe - przebudowa ul. Frycza-Modrzewskiego w Szombierkach do granicy z Rudą Śląską oraz układu drogowego ul. Nickla w Miechowicach - dodaje wiceprezydent Michał Bieda.

Budżet na 2023 rok przyjęty przez radnych Rady Miejskiej w Bytomiu

W 2023 roku zakończy się część realizowanych już inwestycji. Są to:

 • budowa nowego przedszkola w Bytomiu - Miechowicach przy ul. Nowej /łączna kwota inwestycji 13,5 mln zł/,
 • rewitalizacja ul. Dworcowej /łączna kwota inwestycji 14,8 mln zł/,
 • rewitalizacja Kolonii Zgorzelec /łączna kwota inwestycji 31 mln zł/,
 • utworzenie Centrum Usług Społecznych /łączna kwota inwestycji 20,4 mln zł/,
 • termomodernizacja oraz zmiana systemów ogrzewania nieruchomości w Śródmieściu /łączna kwota inwestycji 32,7 mln zł/,
 • rewitalizacja Śródmieścia i Rozbarku /łączna kwota inwestycji 38,5 mln zł/,
 • przebudowa układu drogowego i torowiska tramwajowego w ul. Piekarskiej /łączna kwota inwestycji 22,1 mln zł/.

W 2023 roku zakończy się warta ponad 25,7 mln zł budowa kompleksu sportowego Polonii Bytom przy ul. Piłkarskiej. Na obiekcie, który powstaje z myślą o dzieciach i młodzieży oraz piłkarzach Polonii Bytom prace przebiegają zgodnie z planem. Zgodnie z umową ma być on gotowy na wiosnę przyszłego roku. Wówczas rozpoczną się jego odbiory - podkreśla wiceprezydent Adam Fras.

Z kolei wśród inwestycji, które rozpoczną się w 2023 roku będą dwie duże inwestycje drogowe - przebudowa ul. Frycza Modrzewskiego od skrzyżowania z ul. Włodarskiego do granicy z Rudą Śląską /łączna kwota inwestycji 9 mln zł/ oraz przebudowy ulicy Nickla wraz ze skrzyżowaniem z ul. Daleką w Bytomiu - Miechowicach /łączna kwota inwestycji 6 mln zł/, a także rewitalizacja Kolonii Robotniczej w Bytomiu - Bobrku, której wartość całkowita wyniesie 6,3 mln zł.

Urząd Miasta w Bytomiu pozyskał już środki na dwie bardzo duże i ważne dla miasta inwestycje, które będą realizowane w następnych latach.

Proces inwestycyjny zaplanowany jest również na kolejne lata. Dzięki pozyskaniu przez nasze miasto 30 mln zł w ramach programu „Polski Ład” w latach 2024-2025 przebudujemy kanalizację oraz drogi i chodniki wraz z infrastrukturą towarzyszącą w części ulic Piłsudskiego, Matejki, Krakowskiej oraz pl. Sobieskiego. Łączny koszt tej inwestycji to ponad 41 mln zł - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. - Czeka nas w najbliższych latach ogromna inwestycja związana z infrastrukturą kolejową, czyli budowa połączenia kolejowego Bytomia z Rudą Śląską i Zabrzem warta 337 mln zł, z czego miasto pozyskało na ten cel z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ponad 68 mln zł - podkreśla prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Budżet w liczbach. Kolejny wzrost wydatków na edukację w porównaniu z 2022 rokiem

Podobnie jak w poprzednich latach, budżet gminy Bytom przekroczy 1 mld zł. Dochody miasta wyniosą ponad 1 mld 54 mln zł, zaś wydatki 1 mld 114 mln zł, tym samym deficyt miasta w 2023 roku wyniesie nieco 59 mln zł.

W 2023 roku najwięcej z budżetu miasta zostanie wydane na oświatę i wychowanie - 390,5 mln zł, pomoc społeczną i politykę rodzinną oraz ochronę zdrowia ponad 190 mln zł, gospodarkę mieszkaniową 140 mln zł, transport i łączność - 91 mln zł oraz gospodarkę komunalną i ochronę środowiska około 122 mln zł.

Z kolei na działania związane z kulturą fizyczną oraz kulturą i ochroną dziedzictwa narodowego przeznaczonych zostanie około 41 mln zł, zaś na bezpieczeństwo i ochronę przeciwpożarową ponad 19 mln zł.

Z każdym rokiem rosną wydatki związane z bieżącym funkcjonowaniem miasta przy spadających dochodach gminy. Ta sytuacja po raz kolejny powoduje, że miasto aby móc kontynuować i realizować nowe inwestycje, na które pozyskaliśmy środki zewnętrzne, będzie musiało wziąć kredyt na pokrycie deficytu, który w 2023 wyniesie 59 mln zł. Warto podkreślić, że kredyt zostanie zaciągnięty tylko w sytuacji, kiedy gmina będzie miała pewność, że planowane na 2023 i kolejne lata inwestycje będą realizowane zgodnie z założonym planem - mówi skarbnik miasta Ewa Tomczak.

Przyjęty 19 grudnia projekt budżetu miasta na 2023 roku otrzymał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej z zastrzeżeniami. Za przyjęciem przyszłorocznego budżetu opowiedziało się 16 radnych.

Tak prezentują się najważniejsze części budżetu Bytomia na 2023 rok

 • Dochody - 1 mld 54 mln 625 tys. zł;
 • Wydatki - 1 mld 114 mln 77 tys. zł;
 • Przychody - 82 mln 739 tys. zł;
 • Rozchody - 23 mln 286 tys. zł;
 • Deficyt - 59 mln 452 tys. zł.
sesja rady miasta bytom

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również