Wiadomości z Bytomia

Budowa nowego przedszkola w Miechowicach idzie pełną parą. Budynek w stanie surowym

  • Dodano: 2022-11-30 06:15, aktualizacja: 2022-11-29 16:39

Budowa nowego budynku Przedszkola Miejskiego nr 58 przy ul. Nowej 66 w Bytomiu-Miechowicach idzie pełną parą. Większość prac budowlanych została już zrealizowana i obiekt osiągnął stan surowy zamknięty.

We wnętrzu budynku wykonawca zamontował już stelaże i pokrył ściany płytami gipsowo-kartonowymi, wykonał część wylewek podsadzkowych, a także część instalacji centralnego ogrzewania podłogowego, wentylacji i klimatyzacji. Realizuje też prace instalacyjne. Budynek przedszkola powinien zostać zakończony w lutym 2023 roku, a już w okresie wiosennym po zakończonych odbiorach, zawitają do niego dzieci.

Prace związane z budową nowego, pierwszego w Bytomiu od 16 lat przedszkola idą zgodnie z harmonogramem. Realizowane są prace wewnątrz budynku - trwają roboty związane z montażem instalacji oraz przyłączy energetycznych, wodnych i kanalizacyjnych, a także wykonywaniem wylewek w pomieszczeniach - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Co dzieje się na placu budowy nowego przedszkola?

Obecnie na placu budowy firma MERITUM Grupa Budowlana z Krakowa kontynuuje prace instalacyjne/elektryczne, wodno-kanalizacyjne, sanitarne oraz gazowe, wykonuje przyłącza energetyczne, wodno-kanalizacyjne, zaś w najbliższym czasie planowane jest także docieplenie elewacji południowej oraz wykonanie wylewek w pozostałych pomieszczeniach nowego obiektu, który powstaje przy ul. Nowej 66 w Bytomiu-Miechowicach.

Wiosną 2023 roku dzieci zawitają do nowego przedszkola

Zgodnie z założeniami w nowym obiekcie znajdować się będzie jedenastooddziałowe przedszkole oraz oddział żłobkowy, a tuż obok przedszkola powstanie parking oraz zagospodarowane zostaną tereny rekreacyjne. Wykonawca zapewni bezpośrednie połączenie komunikacyjne z drogą przy ul. Nowej. Powstający budynek podzielony został na sześć części: żłobek, przedszkole, pomieszczenia administracyjno-socjalne, pomieszczenia gospodarczo-techniczne, blok żywieniowy, a także pomieszczenia wspólne, czyli: szatnie, salę wielofunkcyjną oraz pokój dla pedagoga i logopedy.

Przedszkole z oddziałem żłobkowym przeznaczone będzie dla 300 dzieci, z czego dla 275 dzieci w wieku przedszkolnym i 25 dzieci w wieku 1-3 lat. W oddziale żłobkowym będą się znajdować między innymi: osobno toalety dla dzieci i rodziców, sala zabaw z zespołem sanitarnym, kuchnią mleczną oraz pomieszczenie dla pielęgniarki. Z kolei pomieszczenia przedszkola będą składały się m.in. z sal dziecięcych - 11 pomieszczeń z sanitariatami oraz sali wielofunkcyjnej.

Realizacja tej inwestycji jest możliwa dzięki pozyskaniu przez nasze miasto dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Nowe przedszkole powstaje tuż obok starego, które nadal funkcjonuje. Prace budowlane powinny zakończyć się wiosną, zaś w pierwszym półroczu 2023 roku, po dokonaniu warunkowych odbiorów, dzieci będą mogły przenieść się ze starego przedszkola przy ul. Nowej do nowego obiektu. W nowym roku szkolnym 2023/2024 do nowego budynku przedszkola zostaną natomiast przeniesione dzieci z przedszkola przy ul. Bławatkowej - mówi Adam Fras, zastępca prezydenta Bytomia.

Przypomnijmy również, że po ukończeniu budowy nowego przedszkola, budynek starego przedszkola zostanie rozebrany, a na jego miejscu powstanie m.in. parking oraz plac zabaw.

Budżet inwestycji to ponad 13 mln zł, a jest ona realizowana dzięki pozyskanemu przez miasto dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również