Wiadomości z Bytomia

Bieg Pamięci Tragedii Śląskiej: historia i sport połączą siły w Bytomiu

  • Dodano: 2024-10-16 08:30, aktualizacja: 2024-10-16 08:53

W niedzielę, 27 października w Bytomiu odbędzie się IV Bieg Pamięci Tragedii Śląskiej 1945. Zawodnicy i zawodniczki będą rywalizować w biegu ze startu wspólnego na dystansie ponad sześciu kilometrów. Początek biegu o godz. 10. Start przy Cmentarzu Komunalnym przy ul. Kwiatowej 29, a meta przy SP 33 przy ul. Matki Ewy 9. Organizatorem jest Stowarzyszenie Pamięci Tragedii Śląskiej.

Historia, która łączy pokolenia

Poprzednie edycje biegu odbyły się w Knurowie, Gliwicach i Zabrzu. W tym roku zawodnicy będą rywalizować w naszym mieście. Zapisy są możliwe mailowo: tragediaslaska1945@gmail.com lub w dniu imprezy. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza. Bieg ma na celu podtrzymanie pamięci o Tragedii Górnośląskiej.

W 1945 roku władze sowieckie do pracy przymusowej wywiozły zarówno osoby współpracujące podczas wojny z okupantem hitlerowskim, ale także uczestników powstań śląskich, żołnierzy wojska polskiego biorących udział w kampanii wrześniowej w 1939 roku, działaczy podziemia antyhitlerowskiego oraz mieszkańców Górnego Śląska. To jednoznacznie wskazywało na fakt, że o deportacji nie przesądzała ewentualna wina, lecz liczba rąk do pracy, które tak bardzo były potrzebne przemysłowi radzieckiemu po zakończeniu wojny.

Szacuje się, że z terenu Górnego Śląska mogło zostać wywiezionych od 50 do 90 tysięcy osób.

Program biegu i trasa

  • 9:30 – Otwarcie biura zawodów, złożenie kwiatów na zbiorowej mogile ofiar Tragedii Miechowickiej
  • 10:00 – Start biegu
  • 11:30 – Zakończenie biegu, złożenie kwiatów przed Pomnikiem Tragedii Górnośląskiej 1945

Proponowana trasa: Cmentarz Komunalny ul. Kwiatowa 29 – miejsce pochówku ofiar Tragedii Miechowickiej, następnie ulicami: Piekarską, Wrocławską, Miechowicką, Frenzla, Dzierżonia, SP 33, ul. Matki Ewy 9 – pomnik Tragedii Miechowickiej.

Bieg Pamięci Tragedii Śląskiej: historia i sport połączą siły w Bytomiu /fot. UM Bytom

Komentarze (1)    dodaj »

  • Podpis

    W Bytomiu i jak na całym Śląsku nie było okupanta hitlerowskiego. Okupant to podmiot zajmujący zbrojnie terytorium innego państwa. Wg tej definicji okupant sowiecki i polski pojawił się na Śląsku dopiero w 1945 roku

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również