Wiadomości z Bytomia

Artyści Teatru Rozbark na Europe Mediations Biennale w Stambule!

  • Dodano: 2023-11-07 09:15, aktualizacja: 2023-11-07 14:13

Teatr Rozbark wraz z japońskimi tancerzami Butoh MMAC pod okiem artystycznym Anny Piotrowskiej wystąpił w Art İstanbul Feshane w Stambule. Prace nad spektaklem trwały od sierpnia w formie zdalnej. Po przyjeździe do Turcji zespół polskich i japońskich artystów miał 4 dni na przeprowadzenie wspólnych prób na otwarcie 10 Asia - Europe Mediations Biennale w Stambule w 100. rocznicę powstania Państwa Tureckiego.

W inspiracji II częścią „Dziadów” Adama Mickiewicza, Anna Piotrowska połączyła fragmenty spektakli Teatru Rozbark z muzyką Michała Mackiewicza i Aleksandry Piotrowskiej. Wysokim zaangażowaniem i organizacją wykazał się Mateusz Kowalski, który od samego początku koordynował projekt wyjazdu Teatru Rozbark do Turcji. Już w marcu 2023 roku rozpoczęły się spotkania studyjne i organizacyjne, których finał urzeczywistnił się w październiku 2023 roku.

Teatr Rozbark reprezentowali:

  • Kamil Bończyk,
  • Joanna Brodniak,
  • Aleksandra Kępińska,
  • Julia Lewandowska,
  • Sabina Letner,
  • Ewa Noras,
  • Anna Piotrowska,
  • Katarzyna Zioło,
  • Daniel Zych.

Po japońskiej stronie stanęli: Hiroko Hiruta, Mayumi Kon’no, Megumi Iwata (instrumentalistka KOTO), Hideo Oiwa. Opieka techniczna, realizatorska i reżyseria światła Paweł Murlik. Kuratorsko wspierał bytomski Teatr Yasuyuki Saegusa, a projekt w pełni od samego początku współtworzył Makoto Tange.

Wyjazd artystów Teatru Rozbark do Turcji był możliwy dzięki wsparciu Gminy Bytom, senator RP Haliny Biedy, Konsulatu Generalnego RP w Stambule oraz Instytutu Adama Mickiewicza.

Wyjazd artystów Teatru Rozbark do Stambułu to również nawiązanie relacji partnerskich i artystycznych z teatrem Feyman Kultur Merkezi-Feyk Sahne. Podczas pobytu w Stambule udało się również przeprowadzić warsztaty dla grupy aktorów, tancerzy, performerów w azjatyckiej części miasta. W łącznie trwającej 6 godzin sesji aktorzy z Feyk Sahne mogli poznać metody pracy z improwizacją Anny Piotrowskiej i techniki pantomimy z Mateuszem Kowalskim. Łącznie w warsztatach wzięło udział 40 osób i 40 obserwatorów

Artyści Teatru Rozbark na Europe Mediations Biennale w Stambule! / fot. UM Bytom

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również