Za nami doroczna gala, podczas której statuetką Anioł Wolontariatu uhonorowano Annę Dziadek, nauczycielkę ze Szkoły Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi, która od wielu lat angażuje się w szeroko pojętą działalność społeczną.
Założyła i prowadzi Szkolny Klub Wolontariatu, który skupia młodzież zainteresowaną ideą wolontariatu.
- Nagroda to dla mnie duże wyróżnienie i zaszczyt, lecz chcę podkreślić, że nie byłoby jej, gdyby nie zaangażowanie wielu osób. Bo to, co w wolontariacie jest najpiękniejsze to spotkanie z drugim człowiekiem - mówi Anna Dziadek, laureatka Anioła Wolontariatu.
Pomoc blisko i daleko
Pani Anna jest aktywistką Polskiej Akcji Humanitarnej, w ramach której podjęła się wraz z młodzieżą prowadzenia w szkole Sklepiku Przyjaciół Polskiej Akcji Humanitarnej. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży artykułów PAH są przekazywane na rzecz budowy szkół, pomocy dydaktycznych, studni, ujęć wody w krajach Południa. Prowadziła działania edukacyjne oraz zbiórkę pieniędzy w ramach akcji: Zamiast kwiatka niosę pomoc, Świat bez głodu, Studnia dla Południa, Zróbmy Pokój, Akcja Edukacja.
W swojej pracy z dziećmi i młodzieżą ogromna uwagę przywiązuje do tego, by już od najmłodszych lat wzbudzać w nich empatię, ciekawość świata i drugiego człowieka, a także zachęcać do odkrywania swoich talentów.
- Widzę, jak moi uczniowie się rozwijają, do jakich gestów są zdolni, to pięknie i wzruszające, kiedy widzę, jak w młodych sercach budzi się dobro i płynie w świat - mówi pani Anna.
Nie być obojętnym
Anna Dziadek zorganizowała wolontariuszy i włączyła się do akcji Mleko dla Aleppo dla dzieci i matek karmiących. Obecnie przygotowuje sianko wigilijne, które będzie rozdawane w 4 niedzielę adwentu w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, a uzyskane pieniądze będą wsparciem w ramach zbiórki Zdążyć przed zimą - pomoc dla głodujących i opuszczonych w syryjskim mieście Tartus. Zorganizowała w szkole akcję charytatywną Podziel się ciepłem we współpracy z Siostrami Elżbietankami z Rudy Śląskiej- Orzegowa. Akcja polegała na zbiórce ciepłych skarpet dla bezdomnych.
Wśród tegorocznych kandydatów nominowanych do nagrody znalazły się: Elżbieta Winczakiewicz ze Stowarzyszenia Wspólnoty Amazonek „Ostoja”, Ewa Nazarowska współzałożycielka Bytomskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej oraz Świetlicy Terapeutycznej i Warsztatów Terapii Zajęciowej, prezeska Stowarzyszenia Żeglarzy Niepełnosprawnych w Bytomiu, harcmistrz Krystyna Żydowicz z ZHP Hufiec Bytom, Anna Giermak-Grodzińska, pedagog związana ze Szkołą Podstawową nr 28, wychowawca w Ośrodku Wsparcia Dziennego, założycielka i aktywna działaczka Szkolnego Koła Wolontariatu.
Imprezie w Beceku towarzyszyły pokazy artystyczne przygotowane przez młodzież szlifującą swoje talenty w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1. Publiczność zobaczyła „Małą anielską zadymkę” w wykonaniu zespołu tanecznego „Halucynacje” z pracowni Magdaleny Futrzyk oraz Teatru „Małe Earto” z pracowni Danuty Szymczyk.
Swój wkład w przedstawienie mieli też uczestnicy zajęć plastycznych z pracowni Elizy Flaszewskiej, a także wokalistki Weronika Kowolik i Aleksandra Markwica oraz Danuta Ungier. Nie zabrakło też uczniów klas z edukacją teatralną II LO działających w ramach grupy teatralnej "Można Już Łowić", którzy wystawili "Serce na dłoni".
Tegorocznymi organizatorami oraz partnerami gali byli: Miasto Bytom, Hufiec ZHP Bytom, Bytomskie Centrum Kultury, Spółdzielnia Mieszkaniowa-Bytomskie Mieszkania, Miejski Dom Kultury nr 1 w Bytomiu, Liga Kobiet Nieobojętnych oraz II Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego.