Wiadomości z Bytomia

Anioł Wolontariatu dla Anny Dziadek

  • Dodano: 2021-12-10 06:30, aktualizacja: 2021-12-09 22:20

Za nami doroczna gala, podczas której statuetką Anioł Wolontariatu uhonorowano Annę Dziadek, nauczycielkę ze Szkoły Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi, która od wielu lat angażuje się w szeroko pojętą działalność społeczną.

Założyła i prowadzi Szkolny Klub Wolontariatu, który skupia młodzież zainteresowaną ideą wolontariatu.

- Nagroda to dla mnie duże wyróżnienie i zaszczyt, lecz chcę podkreślić, że nie byłoby jej, gdyby nie zaangażowanie wielu osób. Bo to, co w wolontariacie jest najpiękniejsze to spotkanie z drugim człowiekiem - mówi Anna Dziadek, laureatka Anioła Wolontariatu.

Pomoc blisko i daleko

Pani Anna jest aktywistką Polskiej Akcji Humanitarnej, w ramach której podjęła się wraz z młodzieżą prowadzenia w szkole Sklepiku Przyjaciół Polskiej Akcji Humanitarnej. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży artykułów PAH są przekazywane na rzecz budowy szkół, pomocy dydaktycznych, studni, ujęć wody w krajach Południa. Prowadziła działania edukacyjne oraz zbiórkę pieniędzy w ramach akcji: Zamiast kwiatka niosę pomoc, Świat bez głodu, Studnia dla Południa, Zróbmy Pokój, Akcja Edukacja.

W swojej pracy z dziećmi i młodzieżą ogromna uwagę przywiązuje do tego, by już od najmłodszych lat wzbudzać w nich empatię, ciekawość świata i drugiego człowieka, a także zachęcać do odkrywania swoich talentów.

- Widzę, jak moi uczniowie się rozwijają, do jakich gestów są zdolni, to pięknie i wzruszające, kiedy widzę, jak w młodych sercach budzi się dobro i płynie w świat - mówi pani Anna.

Nie być obojętnym

Anna Dziadek zorganizowała wolontariuszy i włączyła się do akcji Mleko dla Aleppo dla dzieci i matek karmiących. Obecnie przygotowuje sianko wigilijne, które będzie rozdawane w 4 niedzielę adwentu w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, a uzyskane pieniądze będą wsparciem w ramach zbiórki Zdążyć przed zimą - pomoc dla głodujących i opuszczonych w syryjskim mieście Tartus. Zorganizowała w szkole akcję charytatywną Podziel się ciepłem we współpracy z Siostrami Elżbietankami z Rudy Śląskiej- Orzegowa. Akcja polegała na zbiórce ciepłych skarpet dla bezdomnych.

Wśród tegorocznych kandydatów nominowanych do nagrody znalazły się: Elżbieta Winczakiewicz ze Stowarzyszenia Wspólnoty Amazonek „Ostoja”, Ewa Nazarowska współzałożycielka Bytomskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej oraz Świetlicy Terapeutycznej i Warsztatów Terapii Zajęciowej, prezeska Stowarzyszenia Żeglarzy Niepełnosprawnych w Bytomiu, harcmistrz Krystyna Żydowicz z ZHP Hufiec Bytom, Anna Giermak-Grodzińska, pedagog związana ze Szkołą Podstawową nr 28, wychowawca w Ośrodku Wsparcia Dziennego, założycielka i aktywna działaczka Szkolnego Koła Wolontariatu.

Imprezie w Beceku towarzyszyły pokazy artystyczne przygotowane przez młodzież szlifującą swoje talenty w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1. Publiczność zobaczyła „Małą anielską zadymkę” w wykonaniu zespołu tanecznego „Halucynacje” z pracowni Magdaleny Futrzyk oraz Teatru „Małe Earto” z pracowni Danuty Szymczyk.

Swój wkład w przedstawienie mieli też uczestnicy zajęć plastycznych z pracowni Elizy Flaszewskiej, a także wokalistki Weronika Kowolik i Aleksandra Markwica oraz Danuta Ungier. Nie zabrakło też uczniów klas z edukacją teatralną II LO działających w ramach grupy teatralnej "Można Już Łowić", którzy wystawili "Serce na dłoni".

Tegorocznymi organizatorami oraz partnerami gali byli: Miasto Bytom, Hufiec ZHP Bytom, Bytomskie Centrum Kultury, Spółdzielnia Mieszkaniowa-Bytomskie Mieszkania, Miejski Dom Kultury nr 1 w Bytomiu, Liga Kobiet Nieobojętnych oraz II Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również