Ponad milion złotych dofinansowania na rozbudowę bazy tenisowej Górnika Bytom

Czas czytania: 4 min.

Ponad 4,1 mln zł przeznaczy Ministerstwo Sportu i Turystyki na rozbudowę i rewitalizację istniejących centrów szkolenia tenisa w Bielsku-Białej i Bytomiu w ramach Programu modernizacji kompleksów tenisowych. Minister Jakub Rutnicki ogłosił pierwsze rozstrzygnięcia programu podczas konferencji prasowej, która odbyła się na terenie kompleksu Beskidzkiego Klubu Tenisowego Advantage Bielsko-Biała w piątek, 19 czerwca.

Program modernizacji kompleksów tenisowych

– Głównym celem Programu modernizacji kompleksów tenisowych jest rewitalizacja istniejących ośrodków tenisowych, które odgrywają kluczową rolę w rozwijaniu tej dyscypliny sportu w Polsce, w szczególności poprzez szkolenie członków polskiej kadry narodowej. Przyznane dofinansowanie może wynieść do 50 proc. wydatków kwalifikowanych zadania. Minimalna kwota wnioskowanego dofinansowania wynosi 1 mln zł. W sumie kilkadziesiąt obiektów tenisowych w Polsce otrzyma wsparcie. Przeznaczamy ponad 80 mln zł na budowę nowych kortów, zadaszenie kortów, na rozwój kwestii motorycznych, rehabilitacyjnych i odnowy biologicznej – powiedział minister sportu i turystyki Jakub Rutnicki.

Piątkowa konferencja prasowa odbyła się na terenie Beskidzkiego Klubu Tenisowego Advantage Bielsko-Biała – drużynowego mistrza Polski. Klub zrzesza ponad 80 zawodników, którzy posiadają licencje Polskiego Związku Tenisowego i blisko 140 dzieci mających licencje TENIS10. Zawodniczkami klubu są m.in. reprezentantki Polski Maja Chwalińska, wicemistrzyni tegorocznego turnieju wielkoszlemowego Roland Garros, Katarzyna Kawa, Linda Klimovicova i utalentowana 16-latka Nina Banasiak. Spółce Sports Advantage przyznano w ramach programu dofinansowanie w wysokości 3 mln zł na budowę Centrum Przygotowania Motorycznego, Odnowy Biologicznej i Rehabilitacji Beskidzkiego Klubu Tenisowego Advantage Bielsko-Biała. Przeprowadzone prace remontowe pozwolą na m.in. zwiększenie potencjału sportowego klubu i rozwój jego oferty dydaktycznej.

Górnik Bytom otrzyma 1,18 mln zł

Drugim klubem, który otrzymał w piątek decyzję o dofinansowaniu jest Klub Sportowy Górnik Bytom. Wysokość dofinansowania wyniosła w tym wypadku 1,18 mln zł. Środki pozwolą na wymianę nawierzchni na kortach tenisowych wraz z modernizacją piłkochwytów i oświetlenia boiska przy ul. Tarnogórskiej w Bytomiu.

Inwestycja w szkolenie i dostępność tenisa

Program Rozwoju Infrastruktury Tenisowej realizowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki to inwestycja w fundamenty naszej dyscypliny, czyli w bazę szkoleniową. Rozwój infrastruktury ma kluczowe znaczenie dla zwiększania dostępności tenisa oraz tworzenia coraz lepszych warunków szkolenia – powiedział prezes Polskiego Związku Tenisowego Dariusz Łukaszewski. Oba kluby otrzymują także wsparcie w ramach ministerialnego Programu KLUB PRO od jego pierwszej edycji. Łącznie w latach 2024-2026 BKT Advantage otrzymał ponad 200 tys. zł dofinansowania, a Górnik Bytom – ponad 400 tys. zł. Budżet Programu modernizacji kompleksów tenisowych pochodzi z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. W najbliższych tygodniach będziemy ogłaszać wyniki dotyczące kolejnych wnioskodawców.

Dodaj komentarz

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe